УЕФА Лига на шампиони 2005/06

УЕФА Лига на шампиони 2005/06 — 14. сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 51. сезона од основањето на натпреварувањето.

УЕФА Лига на шампиони 2005/06
Податоци за купот
Датуми12 јули 2005 — 17 мај 2006
Екипи32 (74 заклучно со квалификациите)
Финале
ШампиониШпанија Барселона
(2. титула)
Вице-шампионАнглија Арсенал
Статистики за купот
Одиграни натпревари125
Постигнати голови294 (2.35 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Украина Андриј Шевченко (9 голови)
Најдобар играчБразил Роналдињо

Натпреварувањето започнало на 12 јули 2005 година со одигрувањето на првото квалификациско коло, а завршило со одигрување на финале на 17 мај 2006 година одиграно на стадионот Стад де Франс во Сен Дени, Париз (Франција). На ова натпреварување учествувале 74 клубови од 49 национални сојузи.

Квалификации

уреди

Прво квалификациско коло

уреди

Првите натпревари биле одиграни на 12 и 13 јули, а реванш натпреварите на 19 и 20 јули 2005 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Левадија Талин   1:2   Динамо Тбилиси 1:0 0:2
Каират Алмати   3:4   Артмедија Братислава 2:0 1:4 (прод.)
Нефтчи Баку   4:1   ФХ 2:0 2:1
Работнички   6:1   Сконто 6:0 0:1
Динамо Минск   1:2   Анортозис 1:1 0:1
Слием Вондерерс   1:6   Шериф Тираспол 1:4 0:2
ХБ Торсхавн   2:8   Каунас 2:4 0:4
Ливерпул   6:0   Тотал Нетворк Солушн 3:0 3:0
Хака   3:2   Пјуник 1:0 2:2
Горица   2:3   Тирана 2:0 0:3
Гленторан   2:6   Шелбурн 1:2 1:4
Ф91 Диделанж   4:1   Зрињски Мостар 0:1 4:0 (прод.)

Второ квалификациско коло

уреди

Првите натпревари биле одиграни на 26 и 27 јули, а реванш натпреварите на 2 и 3 август 2005 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Каунас   1:5   Ливерпул 1:3 0:2
Динамо Тбилиси   1:5   Брондби 0:2 1:3
Андерлехт   5:1   Нефтчи Баку 5:0 0:1
Волеренга   5:1   Хака 1:0 4:1
Динамо Киев   2:3   Тун 2:2 0:1
Анортозис   3:2   Трабзонспор 3:1 0:1
Артмедија Братислава   5:4   Селтик 5:0 0:4
Тирана   0:4   ЦСКА Софија 0:2 0:2
Малме   5:4   Макаби Хаифа 3:2 2:2
Шелбурн   1:4   Стеауа Букурешт 0:0 1:4
Работнички   1:3   Локомотива Москва 1:1 0:2
Ф91 Диделанж   3:9   Рапид Виена 1:6 2:3
Партизан   2:0   Шериф Тираспол 1:0 1:0
Дебрецин   8:0   Хајдук Сплит 3:0 5:0

Трето квалификациско коло

уреди

Првите натпревари биле одиграни на 9 и 10 август, а реванш натпреварите на 23 и 24 август 2005 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Висла Краков   4:5   Панатинајкос 3:1 1:4 (прод.)
Реал Бетис   3:2   Монако 1:0 2:2
Волеренга   1:1
(3:4 пен.)
  Клуб Брухе 1:0 0:1
Манчестер Јунајтед   6:0   Дебрецин 3:0 3:0
Евертон   2:4   Виљареал 1:2 1:2
Анортозис   1:4   Ренџерс 1:2 0:2
Стеауа Букурешт   3:4   Розенборг 1:1 2:3
Рапид Виена   2:1   Локомотива Москва 1:1 1:0
Артмедија Братислава   0:0
(4:3 пен.)
  Партизан 0:0 0:0
ЦСКА Софија   2:3   Ливерпул 1:3 1:0
Спортинг Лисабон   2:4   Удинезе 0:1 2:3
Малме   0:4   Тун 0:1 0:3
Шахтјор Донецк   1:3   Интернационале Милано 0:2 1:1
Базел   2:4   Вердер Бремен 2:1 0:3
Брондби   3:5   Ајакс 2:2 1:3
Андерлехт   4:1   Славија Прага 2:1 2:0

Натпреварување по групи

уреди

Натпреварувањето по групи се играло од 13 септември до 7 декември 2005 година.

Легенда:
Тимови кои го продолжуваат својот настап во осминафиналето.
Третопласираната екипа го продолжува своето натпреварување во третото коло од УЕФА Купот.

Група А

уреди
 
  БМ КБ ЈУВ РАП
  Бајерн Минхен 2:0 1:0 2:1
  Клуб Брухе 0:5 0:1 0:0
  Јувентус 2:0 0:0 3:1
  Рапид Виена 1:0 1:0 1:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Јувентус 6 5 0 1 12 5 +7 15
2.   Бајерн Минхен 6 4 1 1 10 4 +6 13
3.   Клуб Брухе 6 2 1 3 6 7 -1 7
4.   Рапид Виена 6 0 0 6 3 15 -12 0

Група Б

уреди
 
  АЈ АРС СП ТУН
  Ајакс 1:2 2:1 2:0
  Арсенал 0:0 3:0 2:1
  Спарта Прага 1:1 0:2 0:0
  Тун 2:4 0:1 1:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Арсенал 6 5 1 0 10 2 +8 16
2.   Ајакс 6 3 2 1 10 6 +4 11
3.   Тун 6 1 1 4 4 9 -5 4
4.   Спарта Прага 6 0 2 4 2 9 -7 2

Група Ц

уреди
 
  БАР ПАН УДИ ВБ
  Барселона 5:0 4:1 3:1
  Панатинајкос 0:0 1:2 2:1
  Удинезе 0:2 3:0 1:1
  Вердер Бремен 0:2 5:1 4:3
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Барселона 6 5 1 0 16 2 +14 16
2.   Вердер Бремен 6 2 1 3 12 12 0 7
3.   Удинезе 6 2 1 3 10 12 -2 7
4.   Панатинајкос 6 1 1 4 4 16 -12 4

Група Д

уреди
 
  БЕН ЛИЛ МЈ ВИЉ
  Бенфика 1:0 2:1 0:1
  Лил 0:0 1:0 0:0
  Манчестер Јунајтед 2:1 0:0 0:0
  Виљареал 1:1 1:0 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Виљареал 6 2 4 0 3 1 +2 10
2.   Бенфика 6 2 2 2 5 5 0 8
3.   Лил 6 1 3 2 1 2 -1 6
4.   Манчестер Јунајтед 6 1 3 2 3 4 -1 6

Група Е

уреди
 
  ФЕН МИЛ ПСВ ШАЛ
  Фенербахче 0:4 3:0 3:3
  Милан 3:1 0:0 3:2
  ПСВ Ајндховен 2:0 1:0 1:0
  Шалке 04 2:0 2:2 3:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Милан 6 3 2 1 12 6 +6 11
2.   ПСВ Ајндховен 6 3 1 2 4 6 -2 10
3.   Шалке 04 6 2 2 2 12 9 +3 8
4.   Фенербахче 6 1 1 4 7 14 -7 4

Група Ф

уреди
 
  ЛИО ОЛИ РМ РОЗ
  Олимпик Лион 2:1 3:0 2:1
  Олимпијакос 1:4 2:1 1:3
  Реал Мадрид 1:1 2:1 4:1
  Розенборг 0:1 1:1 0:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Олимпик Лион 6 5 1 0 13 4 +9 16
2.   Реал Мадрид 6 3 1 2 10 8 +2 10
3.   Розенборг 6 1 1 4 6 11 -5 4
4.   Олимпијакос 6 1 1 4 7 13 -6 4

Група Г

уреди
 
  АНД ЧЕЛ ЛИВ РБ
  Андерлехт 0:2 0:1 0:1
  Челси 1:0 0:0 4:0
  Ливерпул 3:0 0:0 0:0
  Реал Бетис 0:1 1:0 1:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Ливерпул 6 3 3 0 6 1 +5 12
2.   Челси 6 3 2 1 7 1 +6 11
3.   Реал Бетис 6 2 1 3 3 7 -4 7
4.   Андерлехт 6 1 0 5 1 8 -7 3

Група Х

уреди
 
  АРТ ИНТ ПОР РЕН
  Артмедија Братислава 0:1 0:0 2:2
  Интернационале Милано 4:0 2:1 1:0
  Порто 2:3 2:0 1:1
  Ренџерс 0:0 1:1 3:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Интернационале Милано 6 4 1 1 9 4 +5 13
2.   Ренџерс 6 1 4 1 7 7 0 7
3.   Артмедија Братислава 6 1 3 2 5 9 -4 6
4.   Порто 6 1 2 3 8 9 -1 5

Осминафинале

уреди

Првите натпревари биле одиграни на 21 и 22 февруари, а реванш натпреварите на 7 и 8 март 2006 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Челси   2:3   Барселона 1:2 1:1
Реал Мадрид   0:1   Арсенал 0:1 0:0
Вердер Бремен   4:4[1]   Јувентус 3:2 1:2
Бајерн Минхен   2:5   Милан 1:1 1:4
ПСВ Ајндховен   0:5   Олимпик Лион 0:1 0:4
Ајакс   2:3   Интернационале Милано 2:2 0:1
Бенфика   3:0   Ливерпул 1:0 2:0
Ренџерс   3:3[1]   Виљареал 2:2 1:1

Четвртфинале

уреди

Првите натпревари биле одиграни на 28 и 29 март, а реванш натпреварите на 4 и 5 април 2006 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Арсенал   2:0   Јувентус 2:0 0:0
Олимпик Лион   1:3   Милан 0:0 1:3
Интернационале Милано   2:2[1]   Виљареал 2:1 0:1
Бенфика   0:2   Барселона 0:0 0:2

Полуфинале

уреди

Првите натпревари биле одиграни на 18 и 19 април, а реванш натпреварите на 25 и 26 април 2006 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Арсенал   1:0   Виљареал 1:0 0:0
Милан   0:1   Барселона 0:1 0:0

Финале

уреди
17 мај 2006
20:45
Барселона   2 – 1   Арсенал Стад де Франс, Париз
Судија: Терје Хауге (Норвешка)
Ето   76'
Белети   81'
Изветшај Кемпбел   37'

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 Екипата се квалификувала според правилото на повеќе постигнати голови на гости.

Надворешни врски

уреди