Фудбалска репрезентација на Србија и Црна Гора

Фудбалска репрезентација на Србија и Црна Горафудбалска репрезентација која што ја претставувала федерацијата на Србија и Црна Гора. Била управувана од Фудбалската асоцијација на Србија и Црна Гора. Единаесет години била позната како Фудбалска репрезентација на СР Југославија во времето кога двете држави биле нарекувани Сојузна Република Југославија, сè до февруари 2003 кога името на државата било променето во Србија и Црна Гора. Во 2006, Црна Гора прогласила независност од Србија, а со тоа и дошло до преименување на репрезентацијата како Фудбалска репрезентација на Србија на 28 јуни 2006. По промената на името дошло и до создавањето на црногорската фудбалска репрезентација која што ја претставува Црна Гора.

Србија и Црна Гора
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)Плави
СојузФудбалска асоцијација на Србија и Црна Гора
КонфедерацијаУЕФА УЕФА (Европа)
СелекторИлија Петковиќ
КапитенСаво Милошевиќ
Најмногу настапиСаво Милошевиќ (101)
Најдобар стрелецСаво Милошевиќ (35)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
 Бразил 2–0 СР Југославија Србија и Црна Гора
(Порто Алегре, Бразил; 23 декември 1994)
Последен меѓунероден натпревар
Брег на Слоновата Коска 3–2 Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора
(Минхен, Германија; 21 јуни 2006)
Најголема победа
 Фарски Острови 1–8 СР Југославија Србија и Црна Гора
(Тофтир, Фарски Острови; 6 октомври 1996)
Најлош пораз
 Аргентина 6–0 Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора
(Гелзенкирхен, Германија; 16 јуни 2006)
Светско првенство
Учества2 (Првпат во 1998)
Најдобар резултат9-то место, 1998
Европско првенство
Учества1 (Првпат во 2000)
Најдобар резултат8-мо место, 2000

Настапи на турнирите уреди

Настапи на Светските првенства уреди

Светско првенство Квалификации за
Светско првенство
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ Состави ОН П Н И ДГ ПГ Нав.
19301990 Учествувале во состав на Југославија Учествувале во состав на Југославија
  1994 Забрана за учество Забрана за учество [1]
  1998 Осминафинале 10. 4 2 1 1 5 4 Состав 12 9 2 1 41 8 [2]
    2002 Не се квалификувале 10 5 4 1 22 8 [3]
  2006 Групна фаза 32. 3 0 0 3 2 10 Состав 10 6 4 0 16 1 [4]
В К У П Н О 2/4 7 2 1 4 7 14 32 20 10 2 79 17

Настапи на Европските првенства уреди

Европско првенство Квалификации за
Европско првенство
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ Состави ОН П Н И ДГ ПГ Нав.
19601992 Учествувале во состав на Југославија Учествувале во состав на Југославија
  1996 Не учествувале Не учествувале [5]
    2000 Четвртфинале 8. 4 1 1 2 8 13 Состав 8 5 2 1 18 8 [6]
  2004 Не се квалификувале 8 3 3 2 11 11 [7]
В К У П Н О 1/3 4 1 1 2 8 13 16 8 5 3 29 19

Дресови уреди

Изработувач на дресови уреди

Изработувач на дресови Период
  Адидас 1994–2001
  Лото 2002–2006

Изглед на дресови уреди

СР Југославија уреди

 
 
 
 
 
 
 
 
 
домашен дрес, 1994
 
 
 
 
 
 
 
 
 
домашен дрес, СП 1998
 
 
 
 
 
 
 
 
 
гостински дрес, СП 1998
 
 
 
 
 
 
 
 
 
домашен дрес, ЕП 2000

Србија и Црна Гора уреди

 
 
 
 
 
домашен дрес, 2004
 
 
 
 
 
гостински дрес, 2004
 
 
 
 
 
 
домашен дрес, СП 2006
 
 
 
 
 
 
гостински дрес, СП 1998

Состави уреди

Светски првенства уреди

1 Краљ, 2 Мирковиќ, 3 Ѓоровиќ, 4 Јокановиќ, 5 Џукиќ, 6 Брновиќ, 7 Југовиќ, 8 Савичевиќ, 9 Мијатовиќ, 10 Стојковиќ, 11 Михајловиќ, 12 Лековиќ, 13 Комљеновиќ, 14 Савељиќ,
15 Друловиќ, 16 Петровиќ, 17 Милошевиќ, 18 Говедарица, 19 Стевиќ, 20 Станковиќ, 21 Огњеновиќ, 22 Ковачевиќ, Селектор: Сантрач

1 Јевриќ, 2 Ергиќ, 3 Драгутиновиќ, 4 Дуљај, 5 Видиќ, 6 Гавранчиќ, 7 Короман, 8 Кежман, 9 Милошевиќ, 10 Станковиќ, 11 Џорџевиќ, 12 Ковачевиќ, 13 Баста, 14 Џорџевиќ,
15 Дудиќ, 16 Петковиќ, 17 Наџ, 18 Вукиќ, 19 Жигиќ, 20 Крстајиќ, 21 Љубоја, 22 Илиќ, 23 Стојковиќ Селектор: Петковиќ

Европски првенства уреди

1 Корач, 2 Дудиќ, 3 Ѓоровиќ, 4 Јокановиќ, 5 Ѓукиќ, 6 Станковиќ, 7 Југовиќ, 8 Мијатовиќ, 9 Милошевиќ, 10 Стојковиќ, 11 Михајловиќ, 12 Цицовиќ, 13 Комљеновиќ, 14 Савељиќ,
15 Буњевчевиќ, 16 Говедарица, 17 Друловиќ, 18 Ковачевиќ, 19 Станковиќ, 20 Кежман, 21 Наџ, 22 Краљ, Селектор: Бошков

Наводи уреди

  1. Ждрепката за Квалификациите за Светското првенство 1994 се одржала на 8 декември 1991, меѓутоа поради распаѓањето на СФР Југославија и последователниот воен конфликт, кој избувнал на почетокот на 1991, ФСЈ престанала да постои како фудбалска организација на СФР Југославија. Организацијата која останала со седиште во Белград, Србија, била исклучена од учество како ФСЈ или нејзин наследник поради санкциите на ОН. „History of the FIFA World Cup Preliminary Competition (by year)“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-10-21. Посетено на December 13, 2011.
  2. "Квалификации за Светско првенство 1998" Архивирано на 28 септември 2017 г.. FIFA.com. Пристапено 7 април 2015.
  3. "Квалификации за Светско првенство 2002" Архивирано на 23 јануари 2018 г.. FIFA.com. Пристапено 7 април 2015.
  4. "Квалификации за Светско првенство 2006" Архивирано на 29 март 2019 г.. FIFA.com. Пристапено 7 април 2015.
  5. „Квалификации за Европско првенство 1996“. UEFA.com. Посетено на 7 април 2015.
  6. „Квалификации за Европско првенство 2000“. UEFA.com. Посетено на 7 април 2015.
  7. „Квалификации за Европско првенство 2004“. UEFA.com. Посетено на 7 април 2015.

Надворешни врски уреди