Пауло Мануел Карвалјо де Соуса (роден на 30 август 1970 година, во Визеу) — португалски фудбалски тренер и поранешен играч од средниот ред. Во моментов е селектор на Полска.

Пауло Соуса
Football against poverty 2014 - Paulo Sousa (cropped) - 2.jpg
Лични податоци
Роден на 30 август 1970 (1970-08-30) (52 г.)
Роден во Визеу, Португалија
Држава Португалија Португалија
Висина &100000000000001770000001,77 м
Играчки податоци
Позиција среден ред
Сегашен клуб Полска Полска (селектор)
Повлекување како играч - 2002 (31 г.)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1989-1993 Бенфика Бенфика 87 (1)
1993-1994 Спортинг Лисабон Спортинг Лисабон 31 (2)
1994-1996 Јувентус Јувентус 54 (1)
1996-1997 Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 27 (1)
1998-2000 Интер Интер 31 (0)
2000Парма Парма 8 (0)
2000-2001 Панатинаикос Панатинаикос 10 (0)
2002 Еспањол Еспањол 9 (0)
Репрезентација
1989 Португалија Португалија 20 2 (0)
1989-1991 Португалија Португалија 21 9 (1)
1991-2002 Португалија Португалија 52 (0)
Раководител на екипите
2005-2008 Португалија Португалија (помошник)
2008-2009 КПР КПР
2009-2010 Свонзи Сити Свонзи Сити
2010 Лестер Сити Лестер Сити
2011-2013 Видеотон Видеотон
2013-2014 Макаби Тел Авив Макаби Тел Авив
2014-2015 Базел Базел
2015-2017 Фјорентина Фјорентина
2017-2018 Тјанџин Кванџијан Тјанџин Кванџијан
2019–2020 Бордо Бордо
2021– Полска Полска
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 23 јануари 2021.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 23 јануари 2021

Играчка кариераУреди

Клупска кариераУреди

 
Соуса (лево) заедно со соиграчот од Јувентус, Алесандро Дел Пјеро, го слават освојувањето на Лигата на шампионите во 1996.

Роден во Визеу, Соуса ја започнал својата фудбалска кариера во својата татковина во екипата на Бенфика (1989-1993), пред да се пресели во градскиот соперник Спортинг Лисабон (1993-1994) во 1993 година. Следната сезона ја напуштил Португалија и потпишал за италијанскиот Јувентус (кој го купил за 10 милијарди лири) [1] 1994-1996; во прва година во Италија имал клучна улога за освојувањето на скудетото кое му недостасувало на клубот од Торино во претходните девет години[2], додека во втората понудил перформанси под очекувањата, најмногу заради повредите кои произлегуваат од младоста кој биле третирани неточно во Португалија и станале хронични,[3], но и поради фактот што противничките екипи почнале да го обележуваат како човекот кој е најслабата алка во тимот [4], но сепак тој пронашол начин да биде водач во освојувањето на Лигата на шампионите.

Подоцна тој го носел дресот на германскиот клуб Борусија Дортмунд (1996-1998) со кој во 1997 година го освоил својот втор трофеј во Лигата на шампионите, поразувајќи го својот поранешен тим Јувентус - со што станал еден од само тројцата играчи (заедно со Марсел Десаи и Самуел Ето) кој станал европски шампион во две години по ред, со два различни клуба.[5] - и Интерконтиненталниот куп. Во јануари 1998 година се вратил во Италија откако потпишал договор со Интер за 13,2 милијарди лири[6] (1998-2000), но од тој момент тој никогаш не успеал да ги достигне своите перформанси од минатото. До крајот на својата играчка кариера без некој голем успех го носел дресот на Парма (2000), Панатинаикос (2000-2001) и Еспањол (2002). Кариерата ја завршил во 2002 поради проблеми со повреди, на возраст од 31 година.

Репрезентативна кариераУреди

Соуса бил член на талентираната португалска репрезентација кој победила на Светското првенство за играчи под 20 години во 1989.

За сениорската репрезентација одиграл 51 натпревари без погодок, а своето деби го имал на 16 јануари 1991 во пријателски натпревар против Шпанија (1-1). Последниот настап го имал во пријателски натпревар против Кина (2-0), во 2002. Својата земја ја претставувал на Европското првенство 1996 и Европското првенство 2000, како и на Светското првенство во 2002, но на тој турнир не одиграл ниту една минута.

Хронологија на репрезентативните настапиУреди

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Португалија
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
16-1-1991 Кастељон де ла Плана Шпанија   1 – 1   Португалија Пријателска -
23-1-1991 Маруси Грција   3 – 2   Португалија Квал. за Евро 1992 -   72'
9-2-1991 Та Кали Малта   0 – 1   Португалија Квал. за Евро 1992 -   63'
20-2-1991 Порто Португалија   5 – 0   Малта Квал. за Евро 1992 -
4-9-1991 Визеу Португалија   1 – 1   Австрија Пријателска -   46'
10-2-1993 Фаро Португалија   1 – 1   Норвешка Пријателска -   62'
31-3-1993 Цирих Швајцарија   1 – 1   Португалија Квал. за СП 1994 -   31'
28-4-1993 Лисабон Португалија   5 – 0   Шкотска Квал. за СП 1994 -
19-6-1993 Порто Португалија   4 – 0   Малта Квал. за СП 1994 -
5-9-1993 Талин Естонија   0 – 2   Португалија Квал. за СП 1994 -
13-10-1993 Порто Португалија   1 – 0   Швајцарија Квал. за СП 1994 -
10-11-1993 Порто Португалија   3 – 0   Естонија Квал. за СП 1994 -
17-11-1993 Милано Италија   1 – 0   Португалија Квал. за СП 1994 -   20'
19-1-1994 Виго Шпанија   2 – 2   Португалија Пријателска -   46'
7-9-1994 Белфаст Северна Ирска   1 – 2   Португалија Квал. за Евро 1996 -   60'
9-10-1994 Рига Латвија   1 – 3   Португалија Квал. за Евро 1996 -
13-11-1994 Лисабон Португалија   1 – 0   Австрија Квал. за Евро 1996 -
26-4-1995 Даблин Ирска   1 – 0   Португалија Квал. за Евро 1996 -
3-6-1995 Порто Португалија   3 – 2   Латвија Квал. за Евро 1996 -   34'   46'
3-9-1995 Порто Португалија   1 – 1   Северна Ирска Квал. за Евро 1996 -
11-10-1995 Виена Австрија   1 – 1   Португалија Квал. за Евро 1996 -
15-11-1995 Лисабон Португалија   3 – 0   Ирска Квал. за Евро 1996 -
12-12-1995 Лисабон Португалија   1 – 1   Англија Квал. за Евро 1996 -   46'
21-2-1996 Порто Португалија   1 – 2   Германија Пријателска -
9-6-1996 Шефилд Данска   1 – 1   Португалија Евро 1996 - Прва фаза -   58'   79'
14-6-1996 Нотингем Португалија   1 – 0   Турција Евро 1996 - Прва фаза -
18-6-1996 Нотингем Хрватска   0 – 3   Португалија Евро 1996 - Прва фаза -   71'
23-6-1996 Бирмингем Чешка   1 – 0   Португалија Евро 1996 - Четвртфинале -
29-3-1997 Белфаст Северна Ирска   0 – 0   Португалија Квал. за СП 1998 -
7-6-1997 Порто Португалија   2 – 0   Албанија Квал. за СП 1998 -
20-8-1997 Сетубал Португалија   3 – 1   Ерменија Квал. за СП 1998 -
6-9-1997 Берлин Германија   1 – 1   Португалија Квал. за СП 1998 -
11-10-1997 Лисабон Португалија   1 – 0   Северна Ирска Квал. за СП 1998 -   63'
22-4-1998 Лондон Англија   3 – 0   Португалија Пријателска -   76'
18-11-1998 Сетубал Португалија   2 – 0   Израел Пријателска -   78'
26-3-1999 Гимараеш Португалија   7 – 0   Азербејџан Квал. за Евро 2000 -
31-3-1999 Вадуц Лихтенштајн   0 – 5   Португалија Квал. за Евро 2000 -
5-6-1999 Лисабон Португалија   1 – 0   Словачка Квал. за Евро 2000 -
9-6-1999 Коимбра Португалија   8 – 0   Лихтенштајн Квал. за Евро 2000 -   63'
18-8-1999 Оеираш Португалија   4 – 0   Андора Пријателска -   46'
4-9-1999 Баку Азербејџан   1 – 1   Португалија Квал. за Евро 2000 -   67'
8-9-1999 Букурешт Романија   1 – 1   Португалија Квал. за Евро 2000 -   69'
9-10-1999 Лисабон Португалија   3 – 0   Унгарија Квал. за Евро 2000 -
26-4-2000 Реџо Калабрија Италија   2 – 0   Португалија Пријателска -
20-6-2000 Ротердам Португалија   3 – 0   Германија Евро 2000 - Прва фаза -   71' дет.
24-6-2000 Амстердам Турција   0 – 2   Португалија Евро 2000 - Четвртфинале -   46'   60'
16-8-2000 Визеу Португалија   5 – 1   Литванија Пријателска -
3-9-2000 Талин Естонија   1 – 3   Португалија Квал. за СП 2002 -
6-10-2001 Лисабон Португалија   5 – 0   Естонија Квал. за СП 2002 -   66'
14-11-2001 Лисабон Португалија   5 – 1   Ангола Пријателска -
25-5-2002 Макао Кина   0 – 2   Португалија Пријателска -   41'
Вкупно Настапи 51 Голови 0

Тренерска кариераУреди

Откако во периодот од 2005 до 2008 бил еден од помошниците на селекторот на португалската репрезентација на 19 ноември 2008, бил ангажиран од страна на англискиот клуб Квинс Парк Ренџерс за менаџер; на 9 април 2009 сопственикот на тимот, Флавио Бријаторе му врачил отказ откако полицајците по дваесет кола биле пласирани на десеттото место, заостанувајќи девет бода зад позициите кој воделе во плејофот[7]. Следната сезона 2009-2010, бил назначен за нов менаџер на клупата на Свонзи Сити, доведувајќи ја велшката екипа до седмото место во Чемпионшип. На 7 јуни 2010 потпишал договор со Лестер Сити,[8] меѓутоа во септември истата година добил отказ по само 12 натпревари.

15 мај 2011 потпишал тригодишен договор со Видеотон шампионот на Унгарија од претходната сезона,[9] со кој не започнал најдобро испаѓајќи уште во вториот круг од квалификациите за Лигата на шампионите од австрискиот Штурм Грац; На 8 јануари 2013 ја најавил својата оставка во клубот од Унгарија поради семејни причини. На 12 јуни 2013 бил назаначен за тренер на Макаби Тел Авив, со кого потпишал договор на две години. На 28 мај 2014, откако го раскинал договорот со израелската екипа, потпишал договор на три години со швајцарскиот првак, Базел; освојувајќи го швајцарското првенство уште во својата прва сезона, шеста титула по ред за црвено-сините. Меѓутоа, и покрај успешната сезона во клубот на 17 јуни 2015 го раскинал договорот со швајцарците пред неговото истекување.[10]

Само четири дена подоцна, на 21 јуни се договорил со управата на Фјорентина, да ја преземе тренерската функција во клубот, наследувајќи го Винченцо Монтела.[11] Соуса потпишал двегодишен договор со опција и за третата сезона доколку двете страни бидат задоволни од соработката.[12]

СтатистикаУреди

Тренерска статистикаУреди

Обновено на 27 септември 2015
Екипа Земја Од До Учинок
ОН П Н И ДГ ПГ ГР % успешност
Квинс Парк Ренџерс   19 ноември 2008 9 април 2009 &1000000000000002600000026 &100000000000000070000007 &1000000000000001200000012 &100000000000000070000007 &1000000000000002300000023 &1000000000000002400000024 −1 &1000000000000026900000026,9
Свонзи Сити   23 јуни 2009 4 јули 2010 &1000000000000004900000049 &1000000000000001800000018 &1000000000000001800000018 &1000000000000001300000013 &1000000000000004500000045 &1000000000000003900000039 +6 &1000000000000036700000036,7
Лестер Сити   7 јули 2010 1 октомври 2010 &1000000000000001200000012 &100000000000000040000004 &100000000000000020000002 &100000000000000060000006 &1000000000000001800000018 &1000000000000002700000027 −9 &1000000000000033300000033,3
Видеотон   1 јуни 2011 7 јануари 2013 &1000000000000008800000088 &1000000000000005200000052 &1000000000000001700000017 &1000000000000001900000019 &10000000000000140000000140 &1000000000000006300000063 +77 &1000000000000059100000059,1
Макаби Тел Авив[13]   11 јуни 2013 28 мај 2014 &1000000000000004900000049 &1000000000000003100000031 &1000000000000001000000010 &100000000000000080000008 &1000000000000009100000091 &1000000000000004500000045 +46 &1000000000000063300000063,3
Базел   18 јуни 2014 17 јуни 2015 &1000000000000005000000050 &1000000000000003200000032 &100000000000000070000007 &1000000000000001100000011 &10000000000000112000000112 &1000000000000006000000060 +52 &1000000000000064000000064,0
Фјорентина   21 јуни 2015 Денес &1000000000000006200000062 &1000000000000002800000028 &1000000000000001800000018 &1000000000000001600000016 &1000000000000009800000098 &1000000000000006600000066 +32 &1000000000000045200000045,2
Вкупно &10000000000000281000000281 &10000000000000149000000149 &1000000000000006600000066 &1000000000000006600000066 &10000000000000441000000441 &10000000000000264000000264 +177 &1000000000000053000000053,0

ТитулиУреди

ИграчУреди

КлупскиУреди

  БенфикаУреди
1990-1991.
1992–1993
1989
  ЈувентусУреди
1994–1995
1994–1995
1995
1995–1996
  Борусија ДортмундУреди
1996–1997
1997
1996

РепрезентацијаУреди

1989

ТренерУреди

  ВидеотонУреди
2011–2012
2011, 2012
  Макаби Тел АвивУреди
2013–2014
  БазелУреди
2014–2015

НаводиУреди

 1. Panini, уред. (20126). Calciatori ‒ La raccolta completa Panini 1961-2012. Vol. 11 (1994-1995). стр. 10. Проверете ги датумските вредности во: |year= (help)
 2. „Sousa geometra del gol: "Corro a regola d'arte". la Repubblica. 22 мај 1995.
 3. Stefano Agresti, Sousa si ribella: " Juve ingrata " in Corriere della Sera, 30 јануари 1996, p. 35.
 4. Stefano Agresti, Lippi: " Non ci sono più intoccabili " in Corriere della Sera, 2 јануари 1996, p. 31.
 5. Paul Saffer (4 јуни 2015). uefa.com (уред.). „Morata a caccia del bis“.
 6. Panini, уред. (2012). Calciatori ‒ La raccolta completa Panini 1961-2012. Vol. 14 (1997-1998). стр. 10.
 7. QPR axe Sousa after just 26 games, BBC Sport, 9 април 2009
 8. lcfc.com (уред.). „Sousa Joins Foxes“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2010-07-10. Посетено на 2015-09-27.
 9. TMW.com, уред. (15 мај 2011). „Ufficiale: Paulo Sousa nuovo tecnico del Videoton“.
 10. fcb.ch, уред. (17 јуни 2015). „FCB und Paulo Sousa beschliessen sofortige einvernehmliche Trennung“ (германски). Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-09-27.
 11. violachannel.tv, уред. (21 јуни 2015). „Пауло Соуса нов тренер на Фјорентина“ (италијански).
 12. Paulo Sousa, per il portoghese un biennale con opzione per il terzo anno fiorentina.it
 13. Fixtures Архивирано на 25 септември 2013 г.; at Maccabi's official website

Надворешни врскиУреди