ФК Болоња е италијански фудбалски клуб од градот Болоња, формиран во 1909 година.

Болоња
Bologna F.C. 1909 logo.png
Целосно имеФудбалски клуб Болоња
ДржаваИталија Италија
ПрекарРособлу
Основан1909
Бои          црвена и сина
СтадионРенато Дал'Ара, Болоња, Италија
Капацитет38,279
ПретседателКанада Џои Сапуто
ТренерСрбија Синиша Михајловиќ
ЛигаСерија А Серија А
2017–18Серија А, 15-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

Низ историјата клубот има освоено седум титули во италијанското првенство и се шестиот најуспешен тим во земјата.

Прекарот на тимот е Рособлу поради црвено-сината пругаста комбинација кој ја имаат на дресовите во нивните домашни натпревари. Инаку црвената и сината боја се и официјални бои на градот Болоња. Клубот настапува на Стадионот Ренато Дал'Ара кој е со капацитет од 38,279 седишта.

ТитулиУреди

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Анжело да Коста
3   ОД Џанкарло Гонсалес
4   ОД Лијанко
5   СР Ерик Пулгар
6   ОД Неуен Пас
7   НП Рикардо Орсолини
8   СР Адам Наѓ
9   НП Федерико Сантандер
10   НП Никола Сансоне
11   НП Ладислав Крејчи
14   ОД Федерико Матиело
15   ОД Ибрахима Мбаје
16   СР Андреја Поли
17   СР Годфред Донса
18   ОД Филип Еландер
19   СР Хуан Мануел Валенсија
Бр. Позиција Играч
20   НП Симоне Едера
21   СР Роберто Соријано
22   НП Матија Дестро
23   ОД Данило
24   НП Родриго Паласио
25   ОД Габриеле Корбо
28   ГМ Лукаш Скорупски
29   ГМ Антонио Сантуро
31   СР Блерим Џемаили  
32   СР Матијас Сванберг
33   ОД Артуро Калабрези
35   ОД Мичел Дајкс
53   НП Калојан Крастев
54   ОД Лирим Кастрати
91   НП Диего Фалчинели
99   ГМ Каио Винисиус Пирана

Надворешни врскиУреди