Палермо (итал. Palermo) — град во Италија. Се наоѓа на Сицилија и е нејзин главен град. Со своите 675 000 жители, Палермо е петтиот најнаселен град во Италија (по Рим, Милано, Неапол, Торино).

Палермо
Palermu  (јазик?)
општина
Comune di Palermo
Знаме на ПалермоГрб на Палермо
The municipality of Palermo within the Metropolitan City of Palermo
The municipality of Palermo within the Metropolitan City of Palermo
ЗемјаИталија
РегионСицилија
Основано736 BC
Површина
 • Вкупна158,9 км2 (614 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001400000014 м
Население (31 January 2013)
 • Вкупно676,118 (град)
1,300,000 (метро)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.90100
Повик. бр.091
Мреж. местоМатична страница

Палермо како тема во уметноста и во популарната култура

уреди
  • „Магијата на Палермо“ (The Magic Of Palermo) — композиција на американската џез-група „Лаунџ лизардс“ (The Lounge Lizards) од 1987 година.[1]

Наводи

уреди