Палермо (итал. Palermo) — град во Италија. Се наоѓа на Сицилија и е нејзин главен град. Со своите 675 000 жители, Палермо е петтиот најнаселен град во Италија (по Рим, Милано, Неапол, Торино).

Знаме на Палермо

Палермо како тема во уметноста и во популарната култураУреди

  • „Магијата на Палермо“ (The Magic Of Palermo) - композиција на американската џез-група „Лаунџ лизардс“ (The Lounge Lizards) од 1987 година.[1]

НаводиУреди