УЕФА Лига на шампиони 2004/05

УЕФА Лига на шампиони 2004/05 — 13. сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 50. сезона од основањето на натпреварувањето.

УЕФА Лига на шампиони 2004/05
Податоци за купот
Датуми13 јули 2004 — 25 мај 2005
Екипи32 (72 заклучно со квалификациите)
Финале
ШампиониАнглија Ливерпул
(5. титула)
Вице-шампионИталија Милан
Статистики за купот
Одиграни натпревари125
Постигнати голови335 (2.68 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Холандија Руд Ван Нистелрој (8 голови)
Најдобар играчАнглија Стивен Џерард

Натпреварувањето започнало на 13 јули 2004 со одигрувањето на првото квалификациско коло, а завршило со одигрување на финален натпревар на 25 мај 2005 година на олимпискиот стадион Ататурк во Истанбул, Турција. Учествувале 72 екипи од 48 национални сојузи. Финалето на оваа сезона од УЕФА Лигата на шампионите се смета за едно од најдобрите во историјата на натпреварувањето.[1][2][3]

КвалификацииУреди

Прво квалификациско колоУреди

Првите натпревари биле одиграни на 13 и 14 јули, а реванш натпреварите на 21 јули 2004 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Рејкјавик   2:2[4]   Шелбурн 2:2 0:0
Сконто   7:1   Рил 4:0 3:1
Флора Талин   3:7   Горица 2:4 1:3
Линфилд   0:2   Хелсинки 0:1 0:1
Победа Прилеп   2:4   Пјуник 1:3 1:1
Шериф Тираспол   2:1   Женес Еш 2:0 0:1
ВИТ Грузија   5:3   ХБ Торсхавн 5:0 0:3
Слием Вондерерс   1:6   Каунас 0:2 1:4
Широки Брег   2:2[4]   Нефтчи Баку 2:1 0:1
Гомељ   1:2   Тирана 0:2 1:0

Второ квалификациско колоУреди

Првите натпревари биле одиграни на 27 и 28 јули, а реванш натпреварите на 4 август 2004 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Пјуник   1:4   Шахтјор Донецк 1:3 0:1
АПОЕЛ   3:4   Спарта Прага 2:2 1:2
Розенборг   4:1   Шериф Тираспол 2:1 2:0
Јанг Бојс   2:5   Црвена ѕвезда 2:2 0:3
Горица   6:2   Копенхаген 1:2 5:0
Нефтчи Баку   0:2   ЦСКА Москва 0:0 0:2
Жилина   0:2   Динамо Букурешт 0:1 0:1
Хелсинки   0:1   Макаби Тел Авив 0:0 0:1
Сконто   1:4   Трабзонспор 1:1 0:3
Клуб Брухе   6:0   Локомотива Пловдив 2:0 4:0
Тирана   3:3[4]   Ференцварош 2:3 1:0
Хајдук Сплит   3:4   Шелбурн 3:2 0:2
Јургорден   2:0   Каунас 0:0 2:0
ВИТ Грузија   2:11   Висла Краков 2:8 0:3

Трето квалификациско колоУреди

Првите натпревари биле одиграни на 10 и 11 август, а реванш натпреварите на 24 и 25 август 2004 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
ГАК   1:2   Ливерпул 0:2 1:0
Јувентус   6:3   Јургорден 2:2 4:1
Ференцварош   1:2   Спарта Прага 1:0 0:2 (прод.)
Розенборг   5:3   Макаби Хаифа 2:1 3:2 (прод.)
Бајер Леверкузен   6:2   Бањик Острава 5:0 1:2
ЦСКА Москва   3:2   Ренџерс 2:1 1:1
Шахтјор Донецк   6:3   Клуб Брухе 4:1 2:2
Динамо Киев   3:2   Трабзонспор 1:2 2:0
Црвена ѕвезда   3:7   ПСВ Ајндховен 3:2 0:5
Динамо Букурешт   1:5   Манчестер Јунајтед 1:2 0:3
Базел   2:5   Интер Милано 1:1 1:4
Бенфика   1:3   Андерлехт 1:0 0:3
Шелбурн   0:3   Депортиво Ла Коруња 0:0 0:3
ПАОК   0:4   Макаби Тел Авив 0:31 0:1
Горица   0:9   Монако 0:3 0:6
Висла Краков   1:5   Реал Мадрид 0:2 1:3

1 Првиот натпревар бил завршен со победа на Макаби од 2:1, но натпреварот бил регистриран како службена победа на Макаби од 3:0 поради тоа што ПАОК играл со суспендиран играч.

Натпреварување по групиУреди

Натпреварувањето по групи се играло од 14 септември до 8 декември 2004 година.

Легенда:
Тимови кои го продолжуваат својот настап во осминафиналето.
Третопласираната екипа го продолжува своето натпреварување во третото коло од УЕФА Купот.

Група АУреди

 
  МОН ДЕП ЛИВ ОЛИ
  Монако 2:0 1:0 2:1
  Депортиво Ла Коруња 0:5 0:1 0:0
  Ливерпул 2:0 0:0 3:1
  Олимпијакос 1:0 1:0 1:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Монако 6 4 0 2 10 4 +6 12
2.   Ливерпул 6 3 1 2 6 3 +3 10
3.   Олимпијакос 6 3 1 2 5 5 0 10
4.   Депортиво Ла Коруња 6 0 2 4 0 9 -9 2

Група БУреди

 
  РОМ БЛ ДК РМ
  Рома 1:1 0:1 0:3
  Бајер Леверкузен 3:1 3:0 3:0
  Динамо Киев 2:0 4:2 2:2
  Реал Мадрид 4:2 1:1 1:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Бајер Леверкузен 6 3 2 1 13 7 +6 11
2.   Реал Мадрид 6 3 2 1 11 8 +3 11
3.   Динамо Киев 6 3 1 2 11 8 +3 10
4.   Рома 6 0 1 5 4 16 -12 1

Група ЦУреди

 
  АЈА БМ ЈУВ МАК
  Ајакс 2:2 0:1 3:0
  Бајерн Минхен 4:0 0:1 5:1
  Јувентус 1:0 1:0 1:0
  Макаби Тел Авив 2:1 0:1 1:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Јувентус 6 5 1 0 6 1 +5 16
2.   Бајерн Минхен 6 3 1 2 12 5 +7 10
3.   Ајакс 6 1 1 4 6 10 -4 4
4.   Макаби Тел Авив 6 1 1 4 4 12 -8 4

Група ДУреди

 
  ФЕН ОЛ МЈ СП
  Фенербахче 1:3 3:0 1:0
  Олимпик Лион 4:2 2:2 5:0
  Манчестер Јунајтед 6:2 2:1 4:1
  Спарта Прага 0:1 1:2 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Олимпик Лион 6 4 1 1 17 8 +9 13
2.   Манчестер Јунајтед 6 3 2 1 14 9 +5 11
3.   Фенербахче 6 3 0 3 10 13 -3 9
4.   Спарта Прага 6 0 1 5 2 13 -11 1

Група ЕУреди

 
  АРС ПАН ПСВ РОЗ
  Арсенал 1:1 1:0 5:1
  Панатинајкос 2:2 4:1 2:1
  ПСВ Ајндховен 1:1 1:0 1:0
  Розенборг 1:1 2:2 1:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Арсенал 6 2 4 0 11 6 +5 10
2.   ПСВ Ајндховен 6 3 1 2 6 7 -1 10
3.   Панатинајкос 6 2 3 1 11 8 +3 9
4.   Розенборг 6 0 2 4 6 13 -4 2

Група ФУреди

 
  БАР СЕЛ МИЛ ШАХ
  Барселона 1:1 2:1 3:0
  Селтик 1:3 0:0 1:0
  Милан 1:0 3:1 4:0
  Шахтјор Донецк 2:0 3:0 0:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Милан 6 4 1 1 10 3 +7 13
2.   Барселона 6 3 1 2 9 6 +3 10
3.   Шахтјор Донецк 6 2 0 4 5 9 -4 6
4.   Селтик 6 1 2 3 4 10 -6 5

Група ГУреди

 
  АНД ИНТ ВАЛ ВБ
  Андерлехт 1:3 1:2 1:2
  Интер Милано 3:0 0:0 2:0
  Валенсија 2:0 1:5 0:2
  Вердер Бремен 5:1 1:1 2:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Интер Милан 6 4 2 0 14 3 +11 14
2.   Вердер Бремен 6 4 1 1 12 6 +6 13
3.   Валенсија 6 2 1 3 6 10 -4 7
4.   Андерлехт 6 0 0 6 4 17 -13 0

Група ХУреди

 
  ЧЕЛ ЦМ ПСЖ ПОР
  Челси 2:0 0:0 3:0
  ЦСКА Москва 0:1 2:0 0:1
  Пари Сен Жермен 0:3 1:3 2:0
  Порто 2:1 0:0 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Челси 6 4 1 1 10 3 +7 13
2.   Порто 6 2 2 2 4 6 -2 8
3.   ЦСКА Москва 6 2 1 3 5 5 0 7
4.   Пари Сен Жермен 6 1 2 3 3 8 -5 5

ОсминафиналеУреди

Првите натпревари биле одиграни на 22 и 23 февруари, а реванш натпреварите на 8 и 9 март 2005 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Реал Мадрид   1:2   Јувентус 1:0 0:2 (прод.)
Ливерпул   6:2   Бајер Леверкузен 3:1 3:1
ПСВ Ајндховен   3:0   Монако 1:0 2:0
Бајерн Минхен   3:2   Арсенал 3:1 0:1
Барселона   4:5   Челси 2:1 2:4
Манчестер Јунајтед   0:2   Милан 0:1 0:1
Вердер Бремен   2:10   Олимпик Лион 0:3 2:7
Порто   2:4   Интер Милано 1:1 1:3

ЧетвртфиналеУреди

Првите натпревари биле одиграни на 5 и 6 април, а реванш натпреварите на 12 и 13 април 2005 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ливерпул   2:1   Јувентус 2:1 0:0
Олимпик Лион   2:2
(2:4 пен.)
  ПСВ Ајндховен 1:1 1:1
Челси   6:5   Бајерн Минхен 4:2 2:3
Милан   5:0   Интер Милано 2:0 3:01

1 Натпреварот бил прекинат во 78. минута при резултат 1:0 за Милан. УЕФА го регистрирала натпреварот како службена победа од 3:0 за Милан.

ПолуфиналеУреди

Првите натпревари биле одиграни на 26 и 27 април, а реванш натпреварите на 3 и 4 мај 2005 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Челси   0:1   Ливерпул 0:0 0:1
Милан   3:3[4]   ПСВ Ајндховен 2:0 1:3

ФиналеУреди

25 мај 2005
20:45
Милан   3 – 3 (прод.)   Ливерпул Олимпијски стадион Ататурк, Истанбул
Публика: 72.059
Судија: Мануел Мехуто Гонзалез (Шпанија)
Малдини   1'
Креспо   39, 44'


Сержињо  
Пирло  
Томасон  
Кака  
Шевченко  
Извештај


2 – 3 (пен.)
Џерард   54'
Шмицер   56'
Алонсо   60'

  Хаман
  Сисе
  Рисе
  Шмицер

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Why it was the greatest cup final BBC. Retrieved 8 July 2011
  2. Reds take European crown[мртва врска] Sky Sports. Retrieved 8 July 2011
  3. Grit, spirit and the ultimate glory The Guardian. Retrieved 8 July 2011
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Екипата се квалификувала според правилото на повеќе постигнати голови на гости..

Надворешни врскиУреди