ФК Ајакс

холандски фудбалски клуб

ФК Ајакс холандски изговор: [Amsterdamsche Football Club Ajax]холандски професионален фудбалски клуб од Амстердам. Основан е на 18 март 1900 година. Претставува најтрофеен клуб од Холандија. Купот на шампионитe го освојувале 4 пати, а по еднаш биле победници во Купот на победниците на куповите и Купот на УЕФА. Рангиран е како шести на листата ФИФА најдобри клубови во 20-от век.[3] Клубот својте натпревари ги игра на познатата Амстердам арена, која се наоѓа во населбата Бајмар.

Ајакс
Целосно имеАмстердамски фудбалски клуб Ајакс
Прекариde Godenzonen (Божји синови),[1][2] de Joden (Евреи), I Lancieri (The Lancers), Lucky Ajax
ПретседателХени Хенрикс
ЛигаЕредивиси
2022/23Ередивиси, 3.
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Активни тимови на ФК Ајакс
Ердивисие Прва
Дивизија
Права класа Жени
Ердивисие
Амстердам Арена

Трофеи

уреди

Ајакс важи за еден од најтрофејните клубови во Европа, со освоени 32 домашни првенства и 4 тутули во Лигата на шамипоните. Три од четирите титули во лигата на шампионите ги освои во почетокот на седумдесеттите години под водство на тренерот Рунис Михелс и легендарниот капитен Јохан Кројф, кој во 1973 година ја засили Барселона.

Меѓународни

уреди

Национални

уреди
 • Првенство на Холандија / Ередивисие Првак (36) : 1917/18, 1918/19, 1930/31, 1931/32, 1933/34, 1936/37, 1938/39, 1946/47, 1956/57, 1959/60, 1965/66, 1966/67, 1967/68, 1969/70, 1971/72, 1972/73, 1976/77, 1978/79, 1979/80, 1981/82, 1982/83, 1984/85, 1989/90, 1993/94, 1994/95, 1995/96, 1997/98, 2001/02, 2003/04, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2018/19, 2020/21, 2021/22.
  • Вицепрвак (23) : 1927/28, 1929/30, 1935/36, 1945/46, 1960/61, 1962/63, 1968/69, 1970/71, 1977/78, 1980/81, 1985/86, 1986/87, 1987/88, 1988/89, 1990/91, 1991/92, 2002/03, 2004/05, 2006/07, 2007/08, 2009/10, 2014/15, 2015/16.
 • Куп на Холандија
  • Освајач (18) : 1916/17, 1942/43, 1960/61, 1966/67, 1969/70, 1970/71, 1971/72, 1978/79, 1982/83, 1985/86, 1986/87, 1992/93, 1997/98, 1998/99, 2001/02, 2005/06, 2006/07, 2009/10.
  • Финалист (6) : 1967/68, 1977/78, 1979/80, 1980/81, 2010/11, 2013/14.
 • Суперкуп на Холандија
  • Освојувач (8) : 1993, 1994, 1995, 2002, 2005, 2006, 2007, 2013.
  • Финалист (8) : 1996, 1998, 1999, 2004, 2010, 2011, 2012, 2014.
 
Кројф играше за Ајакс од 1959 до 1973 година, и од 1981 до 1983 година, освои 3 Европски титули; неговиот број на дресот 14 е единстен број во составот на Ајакс што е повлечен од употреба. Кројф се врати да го тренира клубот во периодот 1985 до 1988 година

Наводи

уреди
 1. Perryman, Mark (2013). Hooligan Wars: Causes and Effects of Football Violence. Mainstream. стр. 167. ISBN 9781780578132.
 2. Stokvis, Ruud (2014). Lege kerken, volle stadions. Amsterdam UP. стр. 45–. ISBN 9789048521807.
 3. „web.archive.org“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2007-04-23. Посетено на 23 март 2011.

Надворешни врски

уреди