Финале на Европското првенство во фудбал 2000

Финалето на Европското првенство 2000 бил фудбалски натпревар одигран на 2 јули 2000 година на Стадион Фејенорд во Ротердам, Холандија, со кој се одредил победникот на Европското првенство 2000. Франција го добила овој натпревар, совладувајќи ја Италија со 2-1 со постигнат златен гол во првото продолжение.

Финале на Евро 2000
ПрвенствоЕвропско првенство 2000
После златен гол постигнат во првото продолжение
Датум2 јули 2000 (2000-07-02)
СтадионСтадион Фејенорд, Ротердам
Играч на
натпреварот
Италија Франческо Тоти (Италија)[1]
СудијаШведска Андрес Фриск[2]
Гледачи48,200[3]
Временски приликиПретежно облачно
20 °C (68 °F)
68% влажност[4]
1996
2004

Италија прва дошла во водство со голот на Марко Делвекио во 55-тата минута и тие ја одржувале предноста до последната минута од судиското продолжение на второто полувреме, кога Силван Вилтор со еден низок удар кој минал под рацете на италијанскиот голман Франческо Толдо го изедначил резултатот и го испратил натпреварот во продолженија.[5] Франција дошла до победата малку пред крајот на првото продолжение, кога Робер Пирес по еден одличен соло-продор ја уфрлил топката во шеснаесеттникот на противникот каде ја дочекал Давид Трезеге кој со еден полуволеј ја сместил во мрежата на Италија, постигнувајќи го златниот гол со кој Франција го освоила турнирот.

Патот до финалето

уреди
Франција Рунда Италија
Противници Резултат Групна фаза Противници Резултат
  Данска 3–0 Натпревар 1   Турција 2–1
  Чешка 2–1 Натпревар 2   Белгија 2–0
  Холандија 2–3 Натпревар 3   Шведска 2–1
Група Д второпласиран
Поз. Репрезентација ОН Бод
1.   Холандија 3 9
2.   Франција 3 6
3.   Чешка 3 3
4.   Данска 3 0
Завршен поредок Група Б победник
Поз. Репрезентација ОН Бод
1.   Италија 3 9
2.   Турција 3 4
3.   Белгија 3 3
4.   Шведска 3 1
Противници Резултат Нокаут фаза Противници Резултат
  Шпанија 2–1 Четвртфинале   Романија 2–0
  Португалија 2–1 (прод.) Полуфинале   Холандија 0–0 (прод.) (3–1 пен.)

Натпреварот

уреди

Детали

уреди
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Франција
 
 
 
 
Италија
GK 16 Фабиен Бартез
RB 15 Лилијан Тирам   58'
CB 8 Марсел Десаи
CB 5 Лоран Блан
LB 3 Биксант Лизаразу   86'
CM 4 Патрик Виера
CM 7 Дидје Дешан  
RW 6 Јури Џоркаеф   76'
AM 10 Зинедин Зидан
LW 12 Тјери Анри
CF 21 Кристоф Дугари   58'
Замени:
FW 13 Силван Вилтор   58'
FW 20 Давид Трезеге   76'
MF 11 Робер Пирес   86'
Селектор:
Роже Лемер
 
GK 12 Франческо Толдо
CB 5 Фабио Канаваро   42'
CB 13 Алесандро Неста
CB 15 Марк Јулијано
RWB 11 Џанлука Песото
LWB 3 Паоло Малдини  
CM 4 Деметрио Албертини
CM 14 Лујџи Ди Бјаџо   31'   66'
AM 18 Стефано Фјоре   53'
SS 20 Франческо Тоти   90'
CF 21 Марко Делвекио   86'
Замени:
FW 10 Алесандро Дел Пјеро   53'
MF 16 Масимо Амброзини   66'
FW 19 Винченцо Монтела   86'
Селектор:
Дино Ѕоф

Играч на натпреварот:
Франческо Тоти (Италија)[1]

Помошни судии:[2]
  Леиф Линдберг
  Јенс Ларсен
Четврти судија:
  Хосе Марија Гарсија-Аранда

Правила на натпреварот[6]

 
Фудбалерите на Франција и Италија пред почетокот на финалето.

Статистика

уреди
[7]
Стат. сегменти Франција Италија
Голови 2 1
Вкупно шутеви 19 10
Шутеви во рамка 12 3
Посед на топка 48% 52%
Корнери 7 4
Прекршоци 18 29
Офсајди 6 7
Жолти картони 1 3
Црвени картони 0 0

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „EURO 2000 team of the tournament“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 2 мај 2016. Посетено на 14 април 2017.
  2. 2,0 2,1 „UEFA EURO 2000 - History - France-Italy“. UEFA.com. Union of European Football Associations. Архивирано од изворникот на 4 November 2006. Посетено на 26 December 2017.
  3. 3,0 3,1 „France - Italy 2:1 (EURO 2000 Holland/Belgium, Final)“. worldfootball.net. HEIM:SPIEL. Посетено на 27 December 2017.
  4. „Weather History for Rotterdam, Netherlands“. Wunderground. 2 July 2000. Посетено на 14 April 2017.
  5. „France 2 Italy 1“. BBC Sport. 2 July 2000. Посетено на 19 June 2013.
  6. „Tournament rules“. UEFA.com. Union of European Football Associations. Архивирано од изворникот на 17 August 2000. Посетено на 25 June 2016.
  7. „Match statistics“. Euro 2000 official website. Архивирано од изворникот на 17 August 2000. Посетено на 28 May 2012.

Надворешни врски

уреди