Браво награда

Икер Касиљас, добитник на наградата во 2000 година.
Пол Погба, добитник на наградата во 2014 година.

Браво награда е фудбалска награда која се доделува на најдобриот млад фудбалер за сезоната есен/пролет. Награда се доделува од 1978 година во организација на италијанското спортско списание Гверин Спортиво.

До 1992 услов за добивање на наградата било играчот да е помлад од 23 године и да е член на некоја екипа која учествува во еден од трите најголеми Европски купови (Лига на шампиони, Куп на УЕФА, Куп на победниците на куповите). Од 1992 година наградата може да ја освои само играч на возраст до 21 година и члeн на било кој клуб од Европа.

Прв освајувач на оваа награда бил Џими Кејс од Ливерпул додека актуелeн носител е Доменико Берарди од Сасуоло.

ДобитнициУреди

Година Играч Клуб
1978
  Џими Кејс   Ливерпул
1979
  Гери Биртлс   Нотингем Форест
1980
  Ханси Милер   Штутгарт
1981
  Џон Варк   Ипсвич
1982
  Гери Шо   Астон Вила
1983
  Масимо Бонони   Јувентус
1984
  Убалдо Ригети   Рома
1985
  Емилиано Бутрагвењо   Реал Мадрид
1986
  Емилиано Бутрагвењо   Реал Мадрид
1987
  Марко ван Бастен   Ајакс
1988
  Ели Оана   Мехелен
1989
  Паоло Малдини   Милан
1990
  Роберто Баџо   Фиорентина
1991
  Роберт Просинечки   Црвена звезда
1992
  Жузеп Гвардиола   Барселона
1993
  Рајан Гигс   Манчестер Јунајтед
1994
  Кристијан Панучи   Милан
1995
  Патрик Клајверт   Ајакс
1996
  Алесандро дел Пјеро   Јувентус
1997
  Роналдо   Барселона
1998
  Роналдо   Интер
1999
  Џанлујџи Буфон   Парма
2000
  Икер Касиљас   Реал Мадрид
2001
  Овен Харгривс   Бајерн Минхен
2002
  Кристоф Метцелдер   Борусија Дортмунд
2003
  Вејн Руни   Евертон
2004
  Кристијано Роналдо   Манчестер Јунајтед
2005
  Арјен Робен   Челси
2006
  Сеск Фабрегас   Арсенал
2007
  Лионел Меси   Барселона
2008
  Карим Бензема   Олимпик Лион
2009
  Серхио Бускетс   Барселона
2010
  Томас Милер   Бајерн Минхен
2011
  Еден Азар   Лил
2012
  Марко Верати   Пескара
2013
  Иско   Малага
2014
  Пол Погба   Јувентус
2015
  Доменико Берарди   Сасуоло

Надворешни врскиУреди