Фудбалска репрезентација на Франција

Фудбалска репрезентација на Франција — европски фудбалска репрезентација — меѓу најдобрите денешни меѓународни тимови.

Франција
Прекари(и)Сините (Les Bleus)
СојузФСФ
СелекторДидје Дешан
Најмногу настапиЛилијан Тирам (116)
Најдобар стрелецМишел Платини (41)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Белгија 3 - 3 Франција
(Брисел, Белгија; 1 мај, 1904)
Најголема победа
Франција 10 - 0 Азербејџан
(Париз, Франција; 6 септември, 1995)
Најлош пораз
Данска 17 - 1 Франција
(Лондон, Англија; 19 октомври, 1908)
Светско првенство
Учества12 (Првпат во 1930)
Најдобар резултатПобедници , 1998
Европско Првенство
Учества6 (Првпат во 1960)
Најдобар резултатПобедници, 1984 и 2000
Француска репрезентација 1920 Летни олимписки игри

Познати играчи

уреди
   
Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
 

Шампион: Италија * 2 Франција * 3 Германија * 4 Португалија

Елиминирани во четвртфиналните натпревари: АргентинаБразилАнглијаУкраина

Елиминирани во осминафиналните натпревари: АвстралијаЕквадорГанаМексикоХоландијаШпанијаШведскаШвајцарија

Елиминирани во групи: АнголаКостарикаБрег на СКХрватскаЧешкаИранЈапонијаКорејаПарагвајПолскаСаудиска АрабијаСрбија и Црна ГораТогоТринидад и ТобагоТунисСАД