Суперкуп на Италија

Суперкуп на Италија (италијански: Supercoppa Italiana) е годишно фудбалско натпреварување што најчесто се одржува една недела пред почетокот на секоја сезона во Италија. Натпреварот се игра помеѓу победникот на Серија А и освојувачот на Купот на Италија од претходната сезона. Доколку еден ист клуб ги освои двете натпреварувања, тогаш финалистот на купот добива право да учествува во Суперкупот на Италија. Оваа ситуација до сега се случила 7 пати: во 1995, 2000, 2006, 2010, 2015, 2016, 2017 и 2018 година.

Суперкуп на Италија
Supercoppa Italiana logo.png
ЗемјаИталија Италија
Основана1988
Број на клубови2
Актуелен шампионИнтер Интер (6-та титула)
(2021)
Најмногу титулиЈувентус Јувентус
(9. титули)
Мрежно местоlegaseriea.it/it/supercoppa
ТрофејSupercoppa Italiana.svg
Суперкуп на Италија 2021

Во Суперкупот на Италија се игра еден натпревар, кој низ историското минато најчесто се играл на стадионот на победникот во Серија А. Некои натпревари се одиграле и надвор од границите на Италија во странство. Така на пример во 1993 и 2003 година натпреварот се одиграл во САД, во градовите Вашингтон и Ист Ратерфорд, потоа натпреварот во 2002 година бил одигран во Триполи, Либија, во 2009, 2011 и 2012 година на стадионот Птичјо гнездо во Пекинг, во 2014 и 2016 година во Доха, Катар и во 2015 година на Стадионот Шангај во градот кој го носи истото име.

Јувентус е најуспешниот клуб со 9 освоени титули. Тие го добиле и последното издание одиграно на 20 јануари 2021 на стадионот Мапеи, во кое го победиле Наполи со 2-0.

ПобеднициУреди

Година Победник Резултат Вицешампион Стадион Гледачи
1988 Милан
(Серија А)
3–1 Сампдорија
(Куп на Италија)
  Стадион Џузепе Меаца, Милано 19,412
1989 Интер
(Серија А)
2–0 Сампдорија
(Куп на Италија)
  Стадион Џузепе Меаца, Милано 7,221
1990 Наполи
(Серија А)
5–1 Јувентус
(Куп на Италија)
  Сан Паоло, Неапол 62,404
1991 Сампдорија
(Серија А)
1–0 Рома
(Куп на Италија)
  Стадион Лујџи Ферарис, Џенова 21,120
1992 Милан
(Серија А)
2–1 Парма
(Куп на Италија)
  Стадион Џузепе Меаца, Милано 30,102
1993 Милан
(Серија А)
1–0 Торино
(Куп на Италија)
  Роберт Ф. Кенеди, Вашингтон 25,268
1994 Милан
(Серија А)
1–1 (прод.)
(4–3 пен.)
Сампдорија
(Куп на Италија)
  Стадион Џузепе Меаца, Милано 26,767
1995 Јувентус
(Серија А & Куп на Италија)
1–0 Парма
(Куп на Италија финалист)
  Деле Алпи, Торино 5,289
1996 Фјорентина
(Куп на Италија)
2–1 Милан
(Серија А)
  Стадион Џузепе Меаца, Милано 29,582
1997 Јувентус
(Серија А)
3–0 Виченца
(Куп на Италија)
  Деле Алпи, Торино 16,157
1998 Лацио
(Куп на Италија)
2–1 Јувентус
(Серија А)
  Деле Алпи, Торино 16,500
1999 Парма
(Куп на Италија)
2–1 Милан
(Серија А)
  Стадион Џузепе Меаца, Милано 25,001
2000 Лацио
(Серија А & Куп на Италија)
4–3 Интер
(Куп на Италија финалист)
  Олимпико, Рим 61,446
2001 Рома
(Серија А)
3–0 Фјорентина
(Куп на Италија)
  Олимпико, Рим 61,050
2002 Јувентус
(Серија А)
2–1 Парма
(Куп на Италија)
  11 јуни, Триполи 40,000
2003 Јувентус
(Серија А)
1–1 (прод.)
(5–3 пен.)
Милан
(Куп на Италија)
  Џајантс, Ист Ратерфорд 54,128
2004 Милан
(Серија А)
3–0 Лацио
(Куп на Италија)
  Стадион Џузепе Меаца, Милано 33,274
2005 Интер
(Куп на Италија)
1–0 (прод.) Јувентус[1]
(Серија А)
  Деле Алпи, Торино 35,246
2006 Интер
(Серија А & Куп на Италија)
4–3 (прод.) Рома
(Куп на Италија финалист)
  Стадион Џузепе Меаца, Милано 45,528
2007 Рома
(Куп на Италија)
1–0 Интер
(Серија А)
  Стадион Џузепе Меаца, Милано 34,898
2008 Интер
(Серија А)
2–2 (прод.)
(6–5 пен.)
Рома
(Куп на Италија)
  Стадион Џузепе Меаца, Милано 43,400
2009 Лацио
(Куп на Италија)
2–1 Интер
(Серија А)
  Национален стадион во Пекинг, Пекинг 68,961
2010 Интер
(Серија А & Куп на Италија)
3–1 Рома
(Куп на Италија финалист)
  Стадион Џузепе Меаца, Милано 65,860
2011 Милан
(Серија А)
2–1 Интер
(Куп на Италија)
  Национален стадион во Пекинг, Пекинг 66,161
2012 Јувентус
(Серија А)
4–2 (прод.) Наполи
(Куп на Италија)
  Национален стадион во Пекинг, Пекинг 75,000
2013 Јувентус
(Серија А)
4–0 Лацио
(Куп на Италија)
  Олимпико, Рим 57,000
2014 Наполи
(Куп на Италија)
2–2 (прод.)
(6–5 пен.)
Јувентус
(Серија А)
  Јасим Бин Хамад, Доха 14,000
2015 Јувентус
(Серија А & Куп на Италија)
2–0 Лацио
(Куп на Италија финалист)
  Стадион Шангај, Шангај 20,000
2016 Милан
(Куп на Италија финалист)
1–1 (прод.)
(4–3 пен.)
Јувентус
(Серија А & Куп на Италија)
  Јасим Бин Хамад, Доха 11,356
2017 Лацио
(Куп на Италија финалист)
3–2 Јувентус
(Серија А & Куп на Италија)
  Олимпико, Рим 52,000
2018 Јувентус
(Серија А & Куп на Италија)
1–0 Милан
(Куп на Италија 2017–18 финалист)
  Кинг Абдула Спортс Сити, Џеда 61,235
2019 Лацио
(Куп на Италија)
3–1 Јувентус
(Серија А)
  Универзитетски стадион „Крал Сауд“, Ријад 23,361
2020 Јувентус
(Серија А)
2–0 Наполи
(Куп на Италија)
  Мапеи, Реџо Емилија 0[note 1]
2021 Интер
(Серија А)
2–0 Јувентус
(Куп на Италија)
  Сан Сиро, Милано 29,696[note 2]

Успешност по клубовиУреди

 
Трофејот на Суперкупот на Италија во 2016 година.
Клуб Победник Финалист Години победник Години поразен
Јувентус
9
8
1995, 1997, 2002, 2003, 2012, 2013, 2015, 2018, 2020 1990, 1998, 2005, 2014, 2016, 2017, 2019, 2021
Милан
7
4
1988, 1992, 1993, 1994, 2004, 2011, 2016 1996, 1999, 2003, 2018
Интер
6
4
1989, 2005, 2006, 2008, 2010, 2021 2000, 2007, 2009, 2011
Лацио
5
3
1998, 2000, 2009, 2017, 2019 2004, 2013, 2015
Рома
2
4
2001, 2007 1991, 2006, 2008, 2010
Наполи
2
2
1990, 2014 2012, 2020
Сампдорија
1
3
1991 1988, 1989, 1994
Парма
1
3
1999 1992, 1995, 2002
Фјорентина
1
1
1996 2001
Торино
0
1
1993
Виченца
0
1
1997
Победник Финалист
Серија А шампион
24
10
Куп на Италија шампион
8
18
Куп на Италија финалист
2
6

Стрелци во Суперкупот на ИталијаУреди

Голови Играч Екипа
4   Пауло Дибала Јувентус
3   Алесандро Дел Пјеро Јувентус
  Самуел Ето Интер
  Андриј Шевченко Милан
  Карлос Тевес Јувентус

БелешкиУреди

  1. Натпреварот се одиграл пред празни трибини поради пандемијата на коронавирус во Италија.
  2. Вкупниот капацитет бил редуциран на 50% поради Пандемија на КОВИД-19 во Италија.

НаводиУреди

  1. Титулата подоцна им била одземена.

Надворешни врскиУреди