Кардиф (англиски: Cardiff) — град во Обединетото Кралство и главен и најголем град во Велс. Градот се наоѓа на јужниот брег на реката Таф. Според пописот од 2011 г. во градот живееле 346.100 жители (16 град по големина во Обединетото Кралство). Областа на градот воедно претставува и грофовија и област.

Кардиф
Колаж на градските знаменитости на Кардиф
Колаж на градските знаменитости на Кардиф
Колаж на градските знаменитости на Кардиф
Знаме на Кардиф
Знаме
Mестоположба
Општи податоци
Име
- официјално
Кардиф
  Cardiff
Повикувачки број 029
Портал http://www.cardiff.gov.uk/
Управа
Земја Велс
Географија
Население
Население 346.100 (2011)

Спорт

уреди

Кардиф е седиште на фудбалскиот клуб Кардиф сити кој игра во Премиер лигата.