ФК Каљари Калчо

фудбалски клуб од Калјари, Сардинија

Каљари Калчо (италијански: Cagliari Calcio), крат. Каљари) — италијански фудбалски клуб од градот Каљари на островот Сардинија. Во моментов се натпреварува во Серија А.

Каљари Калчо
Cagliari Calcio 1920.png
Целосно имеКаљари Калчо СпА
ПрекарRossoblu(Црвено-сините) , Isolani (Островјаните), Sardi (Сардинијците)
Основанавгуст 20, 1920; пред 101 година (1920-08-20)
СтадионСант'Елија
Каљари, Италија
Капацитет23,486
ПретседателИталија Томазо Џулини
ТренерИталија Роландо Маран
ЛигаСерија А Серија А
2017–18Серија, 16-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
фinco
Гостински бои
фinco
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

УспесиУреди

  • Шампион на Италија - 1969/70
  • Вицешампион на Италија - 1968/69
  • Шампион на Серија Б - 2003/04
  • Полуфиналист на Куп на УЕФА - 1993/94

Познати играчиУреди

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Обновено на 17 август 2018.
Бр. Позиција Играч
1   ГМ Рафаел
3   СР Марко Пајач
3   ОД Марко Андреоли
4   СР Даниеле Десена  
6   СР Филип Брадариќ
8   СР Лука Чигарини
9   НП Алберто Чери
10   СР Жоао Педро
12   ГМ Рикардо Дага
15   ОД Рагнар Клаван
16   ГМ Симоне Арести
17   НП Диего Фаријас
18   СР Николо Барела
Бр. Позиција Играч
19   ОД Фабио Писакане
20   СР Симоне Падоин
21   СР Артур Јоница
22   ОД Караламбос Ликојанис
23   ОД Лука Чепители
24   СР Паоло Фараго
25   НП Марко Сау
27   НП Даниеле Десена
28   ГМ Алесио Крањо
29   СР Лукас Науел Кастро
30   НП Леонардо Паволети
33   ОД Дарио Срна
56   ОД Филипо Ромања

Надворешни врскиУреди