УЕФА Лига на шампиони 1996/97

УЕФА Лига на шампиони 1996/95 — петта сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 42. сезона од основањето на натпреварувањето.

УЕФА Лига на шампиони 1996/97
Податоци за купот
Датуми7 август 1996 — 28 мај 1997
Екипи16 (групна фаза) 24 (вкупно)
Финале
ШампиониГерманија Борусија Дортмунд
(1. титула)
Вице-шампионИталија Јувентус
Статистики за купот
Одиграни натпревари61
Постигнати голови161 (2.64 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Сојузна Република Југославија Милинко Пантиќ (5)

Финалето било одиграно на 28 мај 1997 година на на Олимпискиот стадион во Минхен, каде што Борусија Дортмунд со резултат 3:1 издвоила победа над Јувентус, бранител на титулата од претходното првенство, со тоа освојувајќи го својот прв трофеј во најсилното европско клупско натпреварување.

КвалификациУреди

Првите натпревари се одиграле на 7 август, а реванш натпреварите на 21 август 1996 година. Поразените екипи од квалификациите го продолжувале својот настап во првото коло од УЕФА Купот.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Макаби Тел Авив   1:2   Фенербахче 0:1 1:1
Ренџерс   10:3   Аланија Владикавказ 3:1 7:2
Панатинаикос   1:3   Розенборг 1:0 0:3 (прод.)
Гетеборг   4:1   Ференцварош 3:0 1:1
Виѓев Лоѓ   4:4[1]   Брондби 2:1 2:3
Грасхопер   6:0   Славија Прага 5:0 1:0
Клуб Брухе   2:5   Стеауа Букурешт 2:2 0:3
Рапид Виена   6:2   Динамо Киев 2:0 4:2

Натпреварување по групиУреди

Натпреварувањето по групи се играло од 11 септември до 4 декември 1996 година.

Група АУреди

 
  ОКС АЈА ГРА РЕН
  Оксер 0:1 1:0 2:1
  Ајакс 1:2 0:1 4:1
  Грасхопер 3:1 0:1 3:0
  Ренџерс 1:2 0:1 2:1
 
Група А ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Оксер 6 4 0 2 8 7 +1 12
2.   Ајакс 6 4 0 2 8 4 +4 12
3.   Грасхопер 6 3 0 3 8 5 +3 9
4.   Ренџерс 6 1 0 5 5 13 -8 3

Група БУреди

 
  АМ СБ БД ВИЃ
  Атлетико Мадрид 4:0 0:1 1:0
  Стеауа Букурешт 1:1 0:3 1:0
  Борусија Дортмунд 1:2 5:3 2:1
  Видзев Лоѓ 1:4 2:0 2:2
 
Група Б ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Атлетико Мадрид 6 4 1 1 12 4 +8 13
2.   Борусија Дортмунд 6 4 1 1 14 8 +6 13
3.   Виѓев Лоѓ 6 1 1 4 6 10 -4 4
4.   Стеауа Букурешт 6 1 1 4 5 15 -10 4

Група ЦУреди

 
  РАП ФЕН ЈУВ МУ
  Рапид Виена 1:1 1:1 0:2
  Фенербахче 1:0 0:1 0:2
  Јувентус 5:0 2:0 1:0
  Манчестер Јунајтед 2:0 0:1 0:1
 
Група Ц ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Јувентус 6 5 1 0 11 1 +10 16
2.   Манчестер Јунајтед 6 3 0 3 6 3 +3 9
3.   Фенербахче 6 2 1 3 3 6 -3 7
4.   Рапид Виена 6 0 2 4 2 12 -10 2

Група ДУреди

 
  ГЕТ РОЗ МИЛ ПОР
  Гетеборг 2:3 2:1 0:2
  Розенборг 1:0 1:4 0:1
  Милан 4:2 1:2 2:3
  Порто 2:1 3:0 1:1
 
Група Д ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Порто 6 5 1 0 12 4 +8 16
2.   Розенборг 6 3 0 3 7 11 -4 9
3.   Милан 6 2 1 3 13 11 +2 7
4.   Гетеборг 6 1 0 5 7 13 -6 3

ЧетвртфиналеУреди

Првите натпревари биле одиграни на 5 март, а реванш натпреварите на 19 март 1997 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Борусија Дортмунд   4:1   Оксер 3:1 1:0
Манчестер Јунајтед   4:0   Порто 4:0 0:0
Ајакс   4:3   Атлетико Мадрид 1:1 3:2(прод.)
Розенборг   1:3   Јувентус 1:1 0:2

ПолуфиналеУреди

Првите натпревари биле одиграни на 9 април, а реванш натпреварите на 23 март 1997 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Борусија Дортмунд   2:0   Манчестер Јунајтед 1:0 1:0
Ајакс   2:6   Јувентус 1:2 1:4

ФиналеУреди

28 мај 1997
Борусија Дортмунд   3 – 1   Јувентус Олимписки стадион, Минхен
Публика: 59.000
Судија: Шандор Пул (Унгарија)
Ридле   29, 34'
Рикен   71'
Дел Пјеро   65'

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Екипата се квалификувала по правилото на повеќе постигнати голови на гости.

Надворешни врскиУреди