Пливање на Летните олимписки игри 2016

Натпреварите во пливање на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро беа одржани од 6 до 13 август во Олимпискиот воден стадион. Маратонот на отворено се одржува на 15 и 16 август околу Копакабанската тврдина.[1] Местото на одржување на маратонот ги загрижило учесниците поради најдената бактерија отпорна на антибиотици во водите околу градот предизвикана со редовното фрлање на медицински отпад во реките и морето. Бактеријата е присутна во 10% од земените примероци.[2][3]

Пливање
на Летните олимписки игри 2016

Пиктограми за пливање (лево) и маратонско пливање (десно)
ОдржувалиштеОлимписки воден стадион (базенски натпревари)
Копакабанска тврдина (натпревари на отворено)
Денови6–13 август 2016
15–16 август (маратон)
Натпреварувачи900, 50 (маратон)
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Дисциплини

уреди

Како и на минатата олимпијада во 2012 г., пливањето е застапено со вкупно 34 дисциплини (17 за мажи и уште толку за жени), вклучувајќи два маратона по 10 км. Тие се следниве:

Распоред

уреди

Слично како на олимпијадите од 2000 г. наваму (со исклучок на 2008 г.), пливањето е поделено на два дела. За базенските дисциплини, квалификациските пливања се попладне, а полуфиналето и финалето се навечер или во ноќта. Датумите во табелите се однесуваат на август.

П Претходница ½ Полуфинале Ф Финале
Мажи[4]
Ден → саб 6 нед 7 пон 8 вто 9 сре 10 чет 11 пет 12 саб 13 нед 16
Дисциплина ↓ П Н П Н П Н П Н П Н П Н П Н П Н П Н
50 м краул П ½ Ф
100 м краул П ½ Ф
200 м краул П ½ Ф
400 м краул П Ф
1500 м краул П Ф
100 м грбно П ½ Ф
200 м грбно П ½ Ф
100 м градно П ½ Ф
200 м градно П ½ Ф
100 м делфин П ½ Ф
200 м делфин П ½ Ф
200 м мешано П ½ Ф
400 м мешано П Ф
4×100 м краул П Ф
4×200 м краул П Ф
4×100 м мешано П Ф
10 км маратон Ф
Жени[4]
Ден → саб 6 нед 7 пон 8 вто 9 сре 10 чет 11 пет 12 саб 13 пон 15
Дисциплина ↓ П Н П Н П Н П Н П Н П Н П Н П Н П Н
50 м краул П ½ Ф
100 м краул П ½ Ф
200 м краул П ½ Ф
400 м краул П Ф
800 м краул П Ф
100 м грбно П ½ Ф
200 м грбно П ½ Ф
100 м градно П ½ Ф
200 м градно П ½ Ф
100 м делфин П ½ Ф
200 м делфин П ½ Ф
200 м мешано П ½ Ф
400 м мешано П Ф
4×100 м краул П Ф
4×200 м краул П Ф
4×100 м мешано П Ф
10 км маратон Ф
П = попладневни натпревари, Н = ноќни натпревари


Квалификации

уреди

Секоја земја има право на највеќе двајца пливачи по поединечен настан (под услов да се квалификуваат) и по еден за секое штафетно пливање. Една земја може да има највеќе 26 машки и 26 женски (вкупно 52) натпреварувачи.

Поединечни дисциплини

уреди

На 15 јануари 2015 г., ФИНА ги утврдила времињата за квалификување на Летните олимписки игри 2016.[5] Има два вида квалификациски времиња: едно според натпреварувачот (непосреден влез), а друго според котирањето на земјата.[5][6]

Ако земјата нема ниеден пливач што ги исполнува условите, истата има право да назначи еден машки и еден женски учесник. Земјите што не добиваат учество по квалификации, но имаат барем еден пливач што ги задоволува квалификациските услови има право да учествува со пливачот кој се котира највисоко.[6]

Штафети

уреди

На секој штафетен натпревар учествуваат 16 екипи составени од:

 • 12: најуспешните 12 пливачи на Светското првенство во 2015 г. за секое штафетно пливање.[6]
 • 4: најбрзите 4 неквалификувани екипи, врз основа на постигнатите времиња во текот на 15 месеци изминати пред олимпијадата.[6]

На отворено

уреди

На трките на 10 км во машка и женска конкуренција учествуваат 25 пливачи:[7]

 • 10: најуспешните 10 пливачи на трките на 10 км на Светското првенство во 2015 г.
 • 9: најуспешните 9 пливачи на Квалификациите во маратонско пливање за ЛОИ (одржани на 11–12 јуни 2016 in Сетубал, Португалија)[8]
 • 5: по еден претставник од секој континент според ФИНА (Азија, Америка, Африка, Европа и Океанија). (Овие се избрани според успешноста на квалификациите во Сетубал.)
 • 1: од земјата-домаќин (Бразил) доколку никој од таа земја не се квалификува по друг пат. Доколку Бразил веќе има квалификувани учесници, ова едно учество влегува во општиот број од квалификациите.

Учество

уреди

Земји-учеснички

уреди

Како домаќин, Бразил има гарантирно учество во случај да не се квалификува.

Учесници

уреди

Табела на медали

уреди

   *   Земја домаќин (Бразил)

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   САД 16 8 9 33
2   Австралија 3 4 3 10
3   Унгарија 3 2 2 7
4   Јапонија 2 2 3 7
5   Холандија 2 0 0 2
6   Велика Британија 1 5 0 6
7   Кина 1 2 3 6
8   Канада 1 1 4 6
9   Италија 1 1 2 4
10   Шведска 1 1 1 3
11   Данска 1 0 1 2
  Шпанија 1 0 1 2
13   Казахстан 1 0 0 1
  Сингапур 1 0 0 1
15   ЈАР 0 3 0 3
16   Русија 0 2 2 4
17   Франција 0 2 1 3
18   Белгија 0 1 0 1
  Грција 0 1 0 1
20   Белорусија 0 0 1 1
  Бразил* 0 0 1 1
Вкупно 35 35 34 104

Резултати

уреди

Машка конкуренција

уреди
Дисциплина Злато Сребро Бронза
50 м краул
подробно
Ентони Ервин
  САД
21,40 Флоран Маноду
  Франција
21,41 Нејтан Адријан
  САД
21,49
100 м краул
подробно
Кајл Чалмерс
  Австралија
47,58 (СМР) Питер Тимерс
  Белгија
47,80 (ДР) Нејтан Адријан
  САД
47,85
200 м краул
подробно
Сун Јанг
  Кина
1:44,65 Чад ле Клос
  ЈАР
1:45,20 (АР) Конор Двајер
  САД
1:45,23
400 м краул
подробно
Мак Хортон
  Австралија
3:41,55 Сун Јанг
  Кина
3:41,68 Габријеле Дети
  Италија
3:43,49
1500 м краул
подробно
Грегорио Палтриниери
  Италија
14:34.57 Конор Џегер
  САД
14:39.48 (АМ) Габријеле Дети
  Италија
14:40.86
100 м грбно
подробно
Рајан Марфи
  САД
51,97 ОР Сју Џиају
  Кина
52,31 Дејвид Пламер
  САД
52,40
200 м грбно
подробно
Рајан Марфи
  САД
1:53,62 Мич Ларкин
  Австралија
1:53,96 Евгениј Рилов
  Русија
1:53,97 (ЕР)
100 м градно
подробно
Адам Пити
  Велика Британија
57,13 СР Камерон ван дер Бург
  ЈАР
58,69 Коди Милер
  САД
58,87 (АМ)
200 м градно
подробно
Димитриј Баландин
  Казахстан
2,07,46 (ДР) Џош Прено
  САД
2,07,53 Антон Чупков
  Русија
2,07,70 (ДР)
100 м делфин
подробно
Џозеф Скулинг
  Сингапур
50,39 ОР Мајкл Фелпс
  САД
Чад ле Клос
  ЈАР
Ласло Чех
  Унгарија
51,14
51,14
51,14
недоделено
(бидејќи имаше нерешен резултат за среброто)
200 м делфин
подробно
Мајкл Фелпс
  САД
1:53,36 Масато Сакај
  Јапонија
1:53,40 Тамаш Кендереши
  Унгарија
1:53,62
200 м мешано
подробно
Мајкл Фелпс
  САД
1:54,66 Косуки Хагино
  Јапонија
1:56,61 Ванг Шуен
  Кина
1:57,05
400 м мешано
подробно
Косуке Хагино
  Јапонија
4:06,05 Чејс Калиш
  САД
4:06,75 Даија Сето
  Јапонија
4:09,71
4×100 м краул
подробно
  САД (USA)
Кејлеб Дресел (48,10)
Мајкл Фелпс (47,12)
Рајан Хелд (47,73)
Нејтан Адријан (46,97)
Џими Дејген[a]
Блејк Пјерони[a]
Ентони Ервин[a]
3:09,92   Франција (FRA)
Меди Метела (48,08)
Фабјен Жило (48,20)
Флоран Маноду (47,14)
Жереми Стравиус (47,11)
Клеман Мињон[a]
Вилијам Менар[a]
3:10,53   Австралија (AUS)
Џејмс Робертс (48,88)
Кајл Чалмерс (47,38)
Џејмс Магнусен (48,11)
Камерон Мекевој (47,00)
Метју Абуд[a]
3:11,37
4×200 м краул
подробно
  САД (USA)
Конор Двајер (1:45,23)
Таунли Хас (1:44,14)
Рајан Лохти (1:46,03)
Мајкл Фелпс (1:45,26)
Кларк Смит[a]
Џек Конџер[a]
Ганар Бенц[a]
7:00,66   Велика Британија (GBR)
Стивен Милн (1:46,97)
Данкан Скот (1:45,05)
Даниел Волис (1:46,26)
Џејмс Гај (1:44,85)
Роби Ренвик[a]
7:03,13 (ДР)   Јапонија (JPN)
Косуке Хагино (1:45,34)
Најто Ехара (1:46,11)
Јуки Кобори (1:45,71)
Такеши Мацуда (1:46,34)
7:03,50
4×100 м мешано
подробно
  САД (USA)
Рајан Марфи (51.85 СР)
Коди Милер (59.03)
Мајкл Фелпс (50.33)
Нејтан Адријан (46.74)
Дејвид Пламер[a]
Кевин Кордес[a]
Том Шилдс[a]
Кејлеб Дресел[a]
3:27.95 ОР   Велика Британија (GBR)
Крис Вокер-Хеборн (53.68)
Адам Пити (56.59)
Џејмс Гај (51.35)
Данкан Скот (47.62)
3:29.24 (ДР)   Австралија (AUS)
Мич Ларкин (53.19)
Џејк Пакард (58.84)
Дејвид Морган (51.18)
Кајл Чалмерс (46.72)
Камерон Мекевој[a]
3:29.93
10 км маратон
подробно
Фери Веертман
  Холандија
1:52:59.8 Спиридон Гијаниотис
  Грција
1:52:59.8 Марк-Антоан Оливје
  Франција
1:53:02.0

АЗ азиски рекорд | АМ американски рекорд | АФ африкански рекорд | ЕВ европски рекорд | ОК океански рекорд | ОР олимписки рекорд | СР светски рекорд
ДР државен рекорд (Секој светски рекорд е нужно и олимписки, подрачен или државен рекорд. Подрачните рекорди (за континентални подрачја) се воедно и државни.)

a Пливачи кои учествувале само во претходницата и освоиле медали,

Женска конкуренција

уреди
Дисциплина Злато Сребро Бронза
50 м краул
подробно
Пернил Блум
  Данска
24.07 (ДР) Симон Мануел
  САД
24.09 Александра Херасименија
  Белорусија
24.11 (ДР)
100 м краул
подробно
Симон Мануел
  САД
Пени Олексијак
  Канада
52,70 ОР, (АМ)
52,70 ОР, (СМР), (АМ)
недоделено
поради нерешената борба за златото,
Сара Шестрем
  Шведска
52,99
200 м краул
подробно
Кејти Ледецки
  САД
1:53,73 Сара Шестрем
  Шведска
1:54,08 (ДР) Ема Меккин
  Австралија
1:54,92
400 м краул
подробно
Кејти Ледецки
  САД
3:56,46 СР Џезмин Карлин
  Велика Британија
4:01,23 Лија Смит
  САД
4:01,92
800 м краул
подробно
Кејти Ледецки
  САД
8:04,79 СР Џезмин Карлин
  Велика Британија
8:16,17 Богларка Капаш
  Унгарија
8:16,37 (ДР)
100 м грбно
подробно
Катинка Хосу
  Унгарија
58,45 Катлин Бејкер
  САД
58,75 Кајли Меси
  Канада
Фи Јуенхуеј
  Кина
58,76 (ДР)
58,76 (ДР)
200 м грбно
подробно
Маја Дирадо
  САД
2:05,99 Катинка Хосу
  Унгарија
2:06,05 Хилари Колдвел
  Канада
2:07,54
100 м градно
подробно
Лили Кинг
  САД
1:04,93 ОР Јулија Ефимова
  Русија
1:05,50 Кејти Мејли
  САД
1:05,69
200 м градно
подробно
Рие Кането
  Јапонија
2:20,30 Јулија Ефимова
  Русија
2:21,97 Ши Џинглин
  Кина
2:22,28
100 м делфин
подробно
Сара Шестрем
  Шведска
55,48 СР Пени Олексијак
  Канада
56,46 (СМР), (ДР) Дана Волмер
  САД
56,63
200 м делфин
подробно
Миреја Белмонте
  Шпанија
2,04,85 Маделин Грувс
  Австралија
2,04,88 Нацуми Хоши
  Јапонија
2,05,20
200 м мешано
подробно
Катинка Хосу
  Унгарија
2:06,58 ОР Шивон-Мари Оконор
  Велика Британија
2:06,88 (ДР) Маја Дирадо
  САД
2:08,79
400 м мешано
подробно
Катинка Хосу
  Унгарија
4:26,36 СР Маја Дирадо
  САД
4:31,15 Миреја Белмонте
  Шпанија
4:32,39
4×100 м краул
подробно
  Австралија (AUS)
Ема Меккин (53,41)
Британи Елмсли (53,12)
Бронте Кемпбел (52,15)
Кејт Кемпбел (51,97)
Медисон Вилсон[b]
3:30,65 СР   САД (USA)
Симон Мануел (53,36)
Еби Вајцајл (52,56)
Дана Волмер (53,18)
Кејти Ледецки (52,79)
Аманда Вир[b]
Лија Нил[b]
Алисон Шмит[b]
3:31,89 (АМ)   Канада (CAN)
Сандрин Мејнвил (53,86)
Шантал Ван Ландегем (53,12)
Тејлор Рак (53,19)
Пени Олексијак (52,72)
Мишел Вилијамс[b]
3:32,89 (ДР)
4×200 м краул
подробно
  САД (USA)
Алисон Шмит (1:56,21)
Лија Смит (1:56,69)
Маја Дирадо (1:56,39)
Кејти Ледецки (1:53,74)
Миси Френклин[b]
Мелани Маргалис[b]
Сиера Ранџ[b]
7:43,03   Австралија (AUS)
Лија Нили (1:57,95)
Ема Меккин (1:54,64)
Бронте Барат (1:55,81)
Темзин Кук (1:56,47)
Џесика Ешвуд[b]
7:44,87   Канада (CAN)
Кетрин Савард (1:57,91)
Тејлор Рак (1:56,18)
Британи Меклин (1:56,36)
Пени Олексијак (1:54,94)
Кенеди Гос[b]
Емили Оверхолт[b]
7:45,39 (ДР)
4×100 м мешано
подробно
  САД (USA)
Катлин Бакер (59.00)
Лили Кинг (1:05.70)
Дана Волмер (56.00)
Симон Мануел (52.43)
Оливија Смолига[b]
Кејти Мејли[b]
Крлси Ворел[b]
Аби Вајцел[b]
3:53.13   Австралија (AUS)
Емили Сибом (58.83)
Тејлор Меккеон (1:07.05)
Ема Меккеон (56.95)
Кејт Кемпбел (52.17)
Мадисон Вилсон[b]
Маделин Грувс[b]
Британи Елмсли[b]
3:55.00   Данска (DEN)
Мије Нилсен (58.75)
Рике Мелер Педерсен (1:06.62)
Жанет Отесен (56.43)
Пернил Блум (53.21)
3:55.01 (ЕР)
10 км маратон
подробно
Шарон ван Рувендал
  Холандија
1:56:32.1 Ракеле Бруни
  Италија
1:56:49.5 Полијана Окимото
  Бразил
1:56:51.4

АЗ азиски рекорд | АМ американски рекорд | АФ африкански рекорд | ЕВ европски рекорд | ОК океански рекорд | ОР олимписки рекорд | СР светски рекорд
ДР државен рекорд (Секој светски рекорд е нужно и олимписки, подрачен или државен рекорд. Подрачните рекорди (за континентални подрачја) се воедно и државни.)

a Пливачи кои учествувале само во квалификациите и освоиле медали,

Наводи

уреди
 1. „Rio 2016: Daily competition schedule“ (PDF). Rio 2016 Organization. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-28. Посетено на 26 January 2016.
 2. „Exclusive: Studies find 'super bacteria' in Rio's Olympic venues, top beaches“. Reuters. 11 June 2016.
 3. „Scientists reportedly find super bacteria in several Rio Olympic venues“. Fox News. 11 June 2016.
 4. 4,0 4,1 „Swimming At The 2016 Olympic Games – The Complete Schedule“. SwimSwam. Посетено на 30 December 2015.
 5. 5,0 5,1 „FINA Releases 2016 Olympic Qualifying Time Standards“. Swimming World Magazine. 16 January 2015. Посетено на 23 January 2015.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 „Rio 2016 – FINA Swimming Qualification System“ (PDF). Rio 2016. FINA. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-02-21. Посетено на 23 January 2015.
 7. „Rio 2016 – FINA Marathon Swimming Qualification System“ (PDF). Rio 2016. FINA. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-10-06. Посетено на 23 January 2015.
 8. Keith, Braden (7 January 2015). „2016 Olympic Marathon Swim Qualifier returning to Setubal, Portugal“. SwimSwam.com. Посетено на 23 January 2015.

Надворешни врски

уреди