Бразил на Олимписките игри

Бразил првпат учествува на Олимписките игри во 1920 година,[1] и од тогаш се испраќани спортисти на сите Летни олимписки игри, освен на Олимпијадата во 1928 година. Исто така Бразил е учесник и на Зимските олимписки игри од 1992 година, иако досега ниеден бразилски спортист нема освоено награда на зимските спортови.

Бразил на Олимписките игри

Знаме на Бразил
МОК-код  BRA
НОК Brazilian Olympic Committee
Порталwww.cob.org.br (португалски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади

Бразилските спортисти освоиле вкупно 108 медаљи, вклучувајќи ги медаљите во одбојка, едрење и џудо. Најголем број медаљи имаат освоено на игрите од 2012 година, 17, а најголем број златни медаљи во 2004 година - 5. Еден бразислки спортист е награден и со медаљата Пјер де Кубертин.

Националниот олимписки комитет во Бразил е Бразилски олимписки комитет, формиран во 1914 година. Во 2009 година, Рио де Жанеиро е избран за град домаќин на Олимписките игри во 2016 година.[2]

Табела на медаљи уреди

Со црвена боја е означено учество на Олимпијада во својата земја.

Летни олимпијади уреди

Олимпијада Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Место
  1920 Антверпен 21 1 1 1 3 15
  1924 Париз 12 0 0 0 0
  1928 Амстердам не учествувале
  1932 Лос Ангелес 67 0 0 0 0
  1936 Берлин 73 0 0 0 0
  1948 Лондон 70 0 0 1 1 34
  1952 Хелсинки 97 1 0 2 3 24
  1956 Мелбурн 44 1 0 0 1 24
  1960 Рим 72 0 0 2 2 39
  1964 Токио 61 0 0 1 1 35
  1968 Мексико Сити 76 0 1 2 3 35
  1972 Минхен 81 0 0 2 2 41
  1976 Монтреал 81 0 0 2 2 36
  1980 Москва 109 2 0 2 4 17
  1984 Лос Ангелес 151 1 5 2 8 19
  1988 Сеул 171 1 2 3 6 24
  1992 Барселона 195 2 1 0 3 25
  1996 Атланта 225 3 3 9 15 25
  2000 Сиднеј 205 0 6 6 12 53
  2004 Атина 247 5 2 3 10 16
  2008 Пекинг 277 3 4 8 15 23
  2012 Лондон 258 3 5 9 17 22
  2016 Рио де Жанеиро во иднина
  2020 Токио во иднина
Вкупно 23 30 55 108 37

Зимски олимпијади уреди

Олимпијада Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Место
  1992 Албертвил 7 0 0 0 0
  1994 Лилехамер 1 0 0 0 0
  1998 Нагано 1 0 0 0 0
  2002 Солт Лејк Сити 10 0 0 0 0
  2006 Торино 9 0 0 0 0
  2010 Ванкувер 5 0 0 0 0
  2014 Сочи 13 0 0 0 0
  2018 Пјонгчанг во иднина
Вкупно 0 0 0 0

Младински олимписки игри уреди

Олимпијада Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Место
  2010 Сингапур 81 2 3 1 6 21
  2014 Нанјинг 97 6 6 1 13 9
  2018 Буенос Аирес во иднина
Вкупно 8 9 2 19 13

Зимски младински олимписки игри уреди

Олимпијада Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Rank
  2012 Инсбрук 2 0 0 0 0 -
  2016 Лилихамер во иднина
Вкупно 0 0 0 0 -

Медаљи по спорт уреди

     Водечки во тој спорт

Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно Rank
  Едрење 6 3 8 17 10
  Атлетика 4 3 7 14 35
  Одбојка 4 3 2 9 2
  Џудо 3 3 13 19 9
  Одбојка на песок 2 6 3 11 2
  Пливање 1 4 8 13 28
  Стрелаштво 1 1 1 3 35
  Коњички спорт 1 0 2 3 20
  Уметничка гимнастика 1 0 0 1 28
  Фудбал 0 5 2 7 21
  Кошарка 0 1 4 5 10
  Бокс 0 1 3 4 51
  Петобој 0 0 1 1 19
  Теквондо 0 0 1 1 28
Вкупно 23 30 55 108

Медаљи по Младински летни игри уреди

     Водечки во тој спорт

Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно Место
  Artistic Gymnastics 1 2 0 3 6
  Пливање 1 2 0 3 14
  Атлетика 1 1 0 2 20
  Џудо 1 1 0 2 7
  Тенис 1 1 0 2 3
  Одбојка на песок 1 0 0 1 1
  Бокс 1 0 0 1 ?
  Теквондо 1 0 0 1 11
  Стреличарство 0 1 0 1 4
  Стрелаштво 0 1 0 1 6
  Ракомет 0 0 1 1 6
  Пинг понг 0 0 1 1 7
Вкупно 8 9 2 19

Медаљи по поединци уреди

Според официјалните податоци на Меѓународниот олимписки комитет. Ова е список на спортисти кои освоиле една или повеќе златни медаљи и три или повеќе медаљи за Бразил.

No. Спортист Спорт Година Олимпијада пол Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Роберт Шајт   Едрење 1996–2012 5 M 2 2 1 5
2 Торбен Грајл   Едрење 1984–2004 6 M 2 1 2 5
3 Марсело Фереира   Едрење 1992–2004 4 M 2 0 1 3
4 Данте Амарал   Одбојка 2000-2012 4 M 1 2 0 3
4 Џилберто Годој Филхо   Одбојка 2000-2012 4 M 1 2 0 3
4 Родриго Сантана   Одбојка 2004-2012 3 M 1 2 0 3
4 Серџо Сантос   Одбојка 2004-2012 3 M 1 2 0 3
8 Емануел Реџо   Одбојка на песок 1996-2012 5 M 1 1 1 3
8 Рикардо Сантос   Одбојка на песок 2000-2012 4 M 1 1 1 3
10 Цесар Сиело Филхо   Пливање 2008–2012 2 M 1 0 2 3
10 Хелија Суза   Одбојка 1992–2008 5 F 1 0 2 3
10 Родриго Песоа   Коњички спорт 1992–2012 6 M 1 0 2 3
 
Освоени медаљи од Бразил меѓу 1896 и 2012 година.

Наводи уреди

Надворешни врски уреди

  • „Olympic Medal Winners“. International Olympic Committee. Посетено на 2007-12-07.
  • „Brazilian Olympic Committee“. International Olympic Committee. Посетено на 2007-12-07.