Киргистан на Олимписките игри

Киргизстан се има појавено на пет Летни олимписки игри и пет Зимски олимписки игрикако независна држава и има освоено три медали. Претходно се натпреварувала како дел од Советскиот Сојуз. Во 1992 година, Киргизстан се придружил на натпреварувањето како дел од Обединетата екипа, додека пак во 1994 година, Киргизстан за првпат се појавува на Зимските олимписки игри и на Летните олимписки игри во 1996 по распадот на Советскиот Сојуз.

Киргистан на Олимписките игри

Знаме на Киргистан
МОК-код  KGZ
НОК Национален олимписки комитет на Киргизстан
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади
Други поврзани настапи
Руска Империја (1900–1912)
СССР (1952–1988)
Обединета екипа (1992)

Список на медалисти уреди

Медал Име Игри Спорт Настан
  Бронзен Смагулов, АјдинАјдин Смагулов   Сиднеј 2000   Џудо Мажи 60 кг
  Сребрен Бегалиев, КантабекКантабек Бегалиев   Пекинг 2008   Борење Мажи грчко-римски стил 66 кг
  Бронзен Тиуменбаев, РусланРуслан Тиуменбаев   Пекинг 2008   Борење Мажи грчко-римски стил 60 кг

Medals by Summer Games уреди

Games Златни Сребрени Бронзени Вкупно
1900–1912 како дел од   Русија (RUS)
1952–1988 како дел од   СССР (URS)
Барселона „како дел од   Обединета екипа (EUN)
Атланта 1996 0 0 0 0
Сиднеј 2000 0 0 1 1
Атина 2004 0 0 0 0
Пекинг 2008 0 1 1 2
Лондон 2012 0 0 0 0
Вкупно 0 1 2 3

Медали по спорт уреди

Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Борење 0 1 1 2
Џудо 0 0 1 1
Вкупно 0 1 2 3

Наводи уреди

  • „Olympic Medal Winners“. МОК. Посетено на 2011-08-08.