Австрија на Олимписките игри

Австрија за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1896 година кои се одржале во Атина, и оттогаш пропуштила само едни Олимписки игри, и тоа во 1920 година, поради учеството во Првата светска војна, на страната на Централните сили.

Австрија на Олимписките игри

Знаме на Австрија
МОК-код  AUT
НОК Австриски олимписки комитет
официјално мрежно место (германски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008  • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

До сега, Австрија била двапати домаќин на Олимписките игри., за првпат во 1964, а по вторпат во 1976 године. И во двата случаја, тоа биле Зимски олимписки игри и на двете игри град-домаќин бил Инсбрук.

Ацстриските спортисти, заклучно со 2009, освоиле 86 на Летните и 185 медали на Зимските олимписки игри. Во алпските дисциплини, Австрија освоила најмногу медали од сите други нации.

Националниот олимписки комитет на Австрија (германски:Österreichisches Olympisches Comité) е основан во 1908 година а од страна на МОК е признаен во 1912.

Медали

уреди

Медали на ЛОИ

уреди
Медали на ЛОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза вкупно
1896 Атина 2 1 2 5
1900 Париз 0 3 3 6
1904 Сент Луис 0 0 1 1
1908 Лондон 0 0 1 1
1912 Стокхолм 0 2 2 4
1920 Антверпен Не учествовала
1924 Париз 0 0 0 0
1928 Амстердам 2 0 1 3
1932 Лос Анџелес 1 1 3 5
1936 Берлин 4 6 3 13
1948 Лондон 1 0 3 4
1952 Хелсинки 0 1 1 2
1956 Мелбурн и Стокхолм 0 0 2 2
1960 Рим 1 1 0 2
1964 Токио 0 0 0 0
1968 Мексико Сити 0 2 2 4
1972 Минхен 0 1 2 3
1976 Монтреал 0 0 1 1
1980 Москва 1 2 1 4
1984 Лос Анџелес 1 1 1 3
1988 Сеул 1 0 0 1
1992 Барселона 0 2 0 2
1996 Атланта 0 1 2 3
2000 Сиднеј 2 1 0 3
2004 Атина 2 4 1 7
2008 Пекинг 0 1 2 3
2012 Лондон
Вкупно 18 33 35 86

Медали на ЗОИ

уреди
Медали на ЗОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1924 Шамони 2 1 0 3
1928 Санкт Мориц 0 3 1 4
1932 Лејк Плесид 1 1 0 2
1936. Гармиш-Партенкирхен 1 1 2 4
1948. Санкт Мориц 1 3 4 8
1952 Осло 2 4 2 8
1956. Кортина д'Ампецо 4 3 4 11
1960. Скво Вали 1 2 3 6
1964. Инсбрук 4 5 3 12
1968. Гренобл 3 4 4 11
1972. Сапоро 1 2 2 5
1976. Инсбрук 2 2 2 6
1980. Лејк Плесид 3 2 2 7
1984. Сарајево 0 0 1 1
1988. Калгари 3 5 2 10
1992. Албервил 6 7 8 21
1994. Лилехамер 2 3 4 9
1998. Нагано 3 5 9 17
2002. Солт Лејк Сити 3 4 10 17
2006. Торино 9 7 7 23
2010. Ванкувер
Вкупно 51 64 70 185

Надворешни врски

уреди
  • Олимписки комитет на Австрија
  • „Olympic Medal Winners“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2006-12-08.
  • „Österreichisches Olympisches Comité“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-10-08.