Гвајана на Олимписките игри

Гвајана учествувала на вкупно 16 Летни олимписки игри. Никогаш не учествувале на Зимските игри. На првите пет Олимпијади, тие учествуваа како Британска Гвајана. Оваа земја има освоено една медала, бронза во бокс, од страна на Мајкл Ентони на Летните олимписки игри во 1980 година.

Гвајана на Олимписките игри

Знаме на Гвајана
МОК-код  GUY
НОК Guyana Olympic Association
Олимписка историја
Летни олимпијади

*Како Британска Гвајана

Олимпискиот сојуз на Гвајана е формиран во 1935 година и признат од Меѓународниот олимписки комитет во 1948 година.[1]

Список на медалиУреди

Летни олимпијадиУреди

Медал Име Олимпијада Спорт Дисциплина
  Бронзен Мајкл Ентони   1980 Москва   Бокс Бантам

НаводиУреди

  1. IOC. „Guyana“. Посетено на 11 July 2011.