Бангладеш на Олимписките игри

Бангладеш — земја учесничка на седум Летни олимписки игри. Никогаш не се натпреварувале на Зимските олимписки игри.

Бангладеш на Олимписките игри

Знаме на Бангладеш
МОК-код  BAN
НОК Олимписка асоцијација на Бангладеш
Олимписка историја
Летни олимпијади
1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020

Ниту еден натпреварувач од Бангладеш се нема квалификувано за учество на Олимписките игри, земјата своите улчесници ги испраќа благодарение на специјалната покана.[1] Бангладеш е најнаселената земја цо светот која не освоила медал.[2]

Водачот на Бангладешкото олимписко здружение Вали Ула изјавил дека за слабите резултати, причина е слабата економска моќ на Бангладеш.[1]

Табела на освоени медали на Олимписките игриУреди

Поврзано: Табела на досега освоени медали на Олимписките игри

Освоени медали на Летните олимписки игриУреди

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Место
  Лос Анџелес 1984 1 0 0 0 0
  Сеул 1988 6 0 0 0 0
  Барселона 1992 6 0 0 0 0
  Атланта 1996 4 0 0 0 0
  Сиднеј 2000 5 0 0 0 0
  Атина 2004 4 0 0 0 0
  Пекинг 2008 5 0 0 0 0 -
  Лондон 2012 5 0 0 0 0 -
  Рио де Жанеиро 2016
  Токио 2020
Вкупно 0 0 0 0 0

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди