Италија на Олимписките игри

Италија за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1896 година кои се одржале во Атина, и од тогаш пропуштила само еден мундијал, и тоа во 1904 година. На Зимските олимписки игри, Италија дебитирала во 1924 година, и учествувала на сите мундијали.

Италија на Олимписките игри

Знаме на Италија
МОК-код  ITA
НОК Италијански национален олимписки комитет
официјално мрежно место (италијански)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Италијанските спортисти, заклучно со 2009 година имаат освоено вкупно 623 олимписки медали, од кој 522 на Летните и 101 на Зимските олимписки игри. По бројот на медали, се наоѓаат на шестото место на вечната ранг-листа, а по бројот на освоени златни медали на третото место, веднаш по САД и Советскиот Сојуз.

До сега, Италија била трипати домаќин на Олимписките игри, за првпат на зимските во 1956 во Кортина д'Ампецо, и во 2006 во Торино. Италија во Летни олимписки игри - 1960|1960 била домаќин на Летните олимписки игри, а нејзин организатор бил главниот град Рим.

Националниот олимписки комитет на Италија (италијански: Comitato Olimpico Nazionale Italiano, CONI) е основан во 1908 година, а бил признаен во 1913 година.

Медали уреди

Медали на ЛОИ уреди

Медали на ЛОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза вкупно
1896 Атина 0 0 0 0
1900 Париз 2 2 0 4
1904 Сент Луис не учествuvala
1908 Лондон 2 2 0 4
1912 Стокхолм 3 1 2 6
1920 Антверпен 13 5 5 23
1924 Париз 8 3 5 16
1928 Амстердам 7 5 7 19
1932 Лос Анџелес 12 12 12 36
1936 Берлин 8 9 5 22
1948 Лондон 8 11 8 27
1952 Хелсинки 8 9 4 21
1956 Мелбурн и Стокхолм 8 8 9 25
1960 Рим 13 10 13 36
1964 Токио 10 10 7 27
1968 Мексико Сити 3 4 9 16
1972 Минхен 5 3 10 18
1976 Монтреал 2 7 4 13
1980 Москва 8 3 4 15
1984 Лос Анџелес 14 6 12 32
1988 Сеул 6 4 4 14
1992 Барселона 6 5 8 19
1996 Атланта 13 10 12 35
2000 Сиднеј 13 8 13 34
2004 Атина 10 11 11 32
2008 Пекинг 8 10 10 28
2012 Лондон
Вкупно 190 158 174 522

Медали на ЗОИ уреди

Медали на ЗОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1924 Шамони 0 0 0 0
1928 Санкт Мориц 0 0 0 0
1932 Лејк Плесид 0 0 0 0
1936. Гармиш-Партенкирхен 0 0 0 0
1948. Санкт Мориц 1 0 0 1
1952 Осло 1 0 1 2
1956. Кортина д'Ампецо 1 2 0 3
1960. Скво Вали 0 0 1 1
1964. Инсбрук 0 1 3 4
1968. Гренобл 4 0 0 4
1972. Сапоро 2 2 1 5
1976. Инсбрук 1 2 1 4
1980. Лејк Плесид 0 2 0 2
1984. Сараево 2 0 0 2
1988. Калгари 2 1 2 5
1992. Албервил 4 6 4 14
1994. Лилехамер 7 5 8 20
1998. Нагано 2 6 2 10
2002. Солт Лејк Сити 4 4 5 13
2006. Торино 5 0 6 11
2010. Ванкувер 1 1 3 5
Вкупно 37 32 37 106

Надворешни врски уреди

  • „Olympic Medal Winners“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2006-12-08.
  • „Олимписки комитет на Италија“. Меѓународен олимписки комитет комитет. Посетено на 2007-10-10.