Швајцарија на Олимписките игри

Швајцарија за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1896 година кои се одржале во Атина. Од тогаш, Швајцарија нема пропуштен ниту еден мундијал на Летните олимписки игри. Во 1956 година, таа ги бојкотирала игрите чиј домаќин бил Мелбурн, но претходно ги испратила своите спортисти во Стокхолм.

Швајцарија на Олимписките игри

Знаме на Швајцарија
МОК-код  SUI
НОК Швајцарски олимписки комитет
мрежно место (германски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

На Зимските олимписки игри Швајцарија за првпат учествувала во 1924 година, и од тогаш нема пропуштено ниту еден мундијал.

Таа била домаќин на Зимските олимписки игри од 1928 и 1948 година, а и двата пати организатор бил Санкт Мориц.

Заклучно со 2009 година, Швајцарија има освоено вкупно 299 медали, од кој 181 на летните и 118 на Зимските олимписки игри.

Националниот олимписки комитет на Швајцарија (Swiss Olympic Association) бил основан и признаен во 1912 година од страна на МОК.

Медали уреди

Медали на ЛОИ уреди

Медали на ЛОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза вкупно
1896 Атина 1 2 0 3
1900 Париз 6 2 1 9
1904 Сент Луис 1 0 1 2
1908 Лондон 0 0 0 0
1912 Штокхолм 0 0 0 0
1920 Антверпен 2 2 7 11
1924 Париз 7 8 10 25
1928 Амстердам 7 4 4 15
1932 Лос Анџелес 0 1 0 1
1936 Берлин 1 9 5 15
1948 Лондон 5 10 5 20
1952 Хелсинки 2 6 6 14
1956 Мелбурн и Стокхолм 0 0 1 1
1960 Рим 0 3 3 6
1964 Токио 1 2 1 4
1968 Мексико Сити 0 1 4 5
1972 Минхен 0 3 0 3
1976 Монтреал 1 1 2 4
1980 Москва 2 0 0 2
1984 Лос Анџелес 0 4 4 8
1988 Сеул 0 2 2 4
1992 Барселона 1 0 0 1
1996 Атланта 4 3 0 7
2000 Сиднеј 1 6 2 9
2004 Атина 1 1 3 5
2008 Пекинг 2 0 5 7
2012 Лондон
Вкупно 45 70 66 181

Медали на ЗОИ уреди

Медали на ЗОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1924 Шамони 2 0 1 3
1928 Санкт Мориц 0 0 1 1
1932 Лејк Плесид 0 1 0 1
1936. Гармиш-Партенкирхен 1 2 0 3
1948. Санкт Мориц 3 4 3 10
1952 Осло 0 0 2 2
1956. Кортина д'Ампецо 3 2 1 6
1960. Скво Вали 2 0 0 2
1964. Инсбрук 0 0 0 0
1968. Гренобл 0 2 4 6
1972. Сапоро 4 3 3 10
1976. Инсбрук 1 3 1 5
1980. Лејк Плесид 1 1 3 5
1984. Сараево 2 2 1 5
1988. Калгари 5 5 5 15
1992. Албервил 1 0 2 3
1994. Лилехамер 3 4 2 9
1998. Нагано 2 2 3 7
2002. Солт Лејк Сити 3 2 6 11
2006. Торино 5 4 5 14
2010. Ванкувер
Вкупно 38 37 43 118

Надворешни врски уреди

  • „Добитници на олимписки медал“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.