Бермуда на Олимписките игри

Бермуда првпат настапила на Олимписките игри во 1936 година и оттогаш учествувале на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотирале.

Бермуда на Олимписките игри

Знаме на Бермуда
МОК-код  BER
НОК Олимписки комитет на Бермуда
Порталwww.olympics.bm
Олимписка историја
Летни олимпијади
1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022

На Зимските олимписки игри за првпат настапиле во 1992 година.

Националниот олимписки комитет на Бермуда бил основан во 1935 година и бил признаен во 1936 година.

Медали

уреди

Учество и медали на ЛОИ

уреди
Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
  Берлин 1936 5 0 0 0 0
  Лондон 1948 12 0 0 0 0
  Хелсинки 1952 6 0 0 0 0
  Мелбурн 1956 3 0 0 0 0
  Рим 1960 9 0 0 0 0
  Токио 1964 4 0 0 0 0
  Мексико Сити 1968 6 0 0 0 0
  Минхен 1972 9 0 0 0 0
  Монтреал 1976 16 0 0 1 1 37
  Москва 1980 Бојкот на игрите
  Лос Анџелес 1984 12 0 0 0 0
  Сеул 1988 12 0 0 0 0
  Барселона 1992 20 0 0 0 0
  Атланта 1996 9 0 0 0 0
  Сиднеј 2000 6 0 0 0 0
  Атина 2004 10 0 0 0 0
  Пекинг 2008 6 0 0 0 0
  Лондон 2012 8 0 0 0 0
  Рио де Жанеиро 2016 8 0 0 0 0
  Токио 2020 2 1 0 0 1
  Париз 2024 Иден настан
  Лос Анџелес 2028
  Бризбејн 2032
Вкупно 1 0 1 2 141

Учество и медали на ЗОИ

уреди
Игри Спортисти Спортисти по спорт Медали Вкупно Ранг
           
  Албертвил 1992 1 1 - - 0 0 0 0
  Лилехамер 1994 1 1 - - 0 0 0 0
  Нагано 1998 1 1 - - 0 0 0 0
  Солт Лејк Сити 2002 1 1 - - 0 0 0 0
  Торино 2006 1 - 1 - 0 0 0 0
  Ванкувер 2010 1 - - 1 0 0 0 0
  Сочи 2014 1 - - 1 0 0 0 0
  Пјонгчанг 2018 1 - - 1 0 0 0 0
  Пекинг 2022 Иден настан
  Милано-Кортина 2026

Медали по спорт

уреди
СпортЗлатоСреброБронзаВкупно
  Триатлон1001
  Бокс0011
Вкупно1012

Освојувачи на медали

уреди
Медал Име Игри Спорт Дисциплина
  Бронзен Кларенс Хил   Монтреал 1976   Бокс Тешка категорија
  Златен Флора Дафи   Токио 2020   Триатлон Триатлон женска конкуренција

Надворешни врски

уреди
  • „Освојувачи на медали“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 7 декември 2007.
  • „Олимписки комитет на Бермуда“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 7 декември 2007.