Португалија на Олимписките игри

Предлошка:Португалија на Олимпијада

Португалија за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1912 година кои се одржале во Стокхолм. Од тогаш, Португалија нема пропуштено ниту еден мундијал.

На Зимските олимписки игри, Португалија за првпат учествувала во 1952 година и од тогаш учествувала само на четири зимски олимпијади, и тоа во 1988, 1994, 1998 и 2006 година.

Португалија никогаш не бил домаќин на Олимписките игри.

Нејзините спортисти заклучно со 2008 година освоиле вкупно 22 медали, и сите се од Летните олимписки игри.

Националниот олимписки комитет на Португалија (португалски: Comité Olímpico de Portugal) бил основан и истата година признаен од страна на МОК во 1908 година.

Медали уреди

Медали на ЛОИ уреди

Медали на ЛОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1912 Стокхолм 0 0 0 0
1920 Антверпен 0 0 0 0
1924 Париз 0 0 1 1
1928 Амстердам 0 0 1 1
1932 Лос Анџелес 0 0 0 0
1936 Берлин 0 0 1 1
1948 Лондон 0 1 1 2
1952 Хелсинки 0 0 1 1
1956 Мелбурн и Стокхолм 0 0 0 0
1960 Рим 0 2 3 5
1964 Токио 0 0 0 0
1968 Мексико Сити 0 0 0 0
1972 Минхен 0 0 0 0
1976 Монтреал 0 2 0 2
1980 Москва 0 0 0 0
1984 Лос Анџелес 1 0 2 3
1988 Сеул 1 0 0 1
1992 Барселона 0 0 0 0
1996 Атланта 1 0 1 2
2000 Сиднеј 0 0 2 2
2004 Атина 0 2 1 3
2008 Пекинг 1 1 0 2
2012 Лондон
Вкупно 4 7 11 22

Медали на ЗОИ уреди

Медали на ЗОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1952 Осло 0 0 0 0
1956. Кортина д'Ампецо Не учествувала
1960. Скво Вали Не учествувала
1964. Инсбрук Не учествувала
1968. Гренобл Не учествувала
1972. Сапоро Не учествувала
1976. Инсбрук Не учествувала
1980. Лејк Плесид Не учествувала
1984. Сараево Не учествувала
1988. Калгари 0 0 0 0
1992. Албервил Не учествувала
1994. Лилехамер 0 0 0 0
1998. Нагано 0 0 0 0
2002. Солт Лејк Сити Не учествувала
2006. Торино 0 0 0 0
2010. Ванкувер 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Надворешни врски уреди

  • „Добитници на олимписки медал“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.
  • „Олимписки комитет на Португалија“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.