Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 1500 м краул за мажи

Пливачката трка на 1500 метри краул за мажи на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 12-13 август 2016 година во Олимпискиот центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

1500 метри краул за мажи
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови12–13 август 2016
Натпреварувачи46 од 34 земји
Побед. време14:34.57
Медалисти
Gold medal   Италија
Silver medal   САД
Bronze medal   Италија
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд   Сун Јанг (КИН) 14:31.02 Лондон, Обединето Кралство 4 август 2012
Олимписки рекорд   Сун Јанг (КИН) 14:31.02 Лондон, Обединето Кралство 4 август 2012

РезултатиУреди

КвалификацииУреди

Место Група Линија Пливач Држава Време Белешки
1 6 4 Грегорио Палтринири   Италија 14:44.51 Q
2 6 5 Конор Џегер   САД 14:45.74 Q
3 5 3 Џордан Вилимовски   САД 14:48.23 Q
4 5 4 Мак Хортон   Австралија 14:48.57 Q
5 5 5 Габријеле Дети   Италија 14:48.68 Q
6 5 8 Дамијен Жоли   Франција 14:48.90 Q, ДР
7 5 6 Рајан Кохрејн   Канада 14:53.44 Q
8 5 2 Хенрик Кристијансен   Норвешка 14:55.40 Q, ДР
9 6 3 Џек Меклохлин   Австралија 14:56.02
10 6 1 Стивен Милн   Велика Британија 14:57.23
11 6 2 Ахмед Акрам   Египет 14:58.37
12 4 3 Јан Мицка   Чешка 14:58.69
13 2 4 Илија Дружинин   Русија 14:59.56
14 4 1 Јарослав Потапов   Русија 15:00.99
15 6 6 Махаијло Романчук   Украина 15:01.35
16 5 7 Сун Јанг   Кина 15:01.97
17 4 7 Сергеј Фролов   Украина 15:04.61
18 3 5 Антон Ипсен   Данска 15:05.91
19 6 7 Гергели Ѓурта   Унгарија 15:06.24
20 4 4 Ки Зијао   Кина 15:06.71
21 1 4 Осама Мелули   Тунис 15:07.78
22 2 6 Марсело Акоста   Ел Салвадор 15:08.17 ДР
23 3 2 Естебан Ендерика   Еквадор 15:10.15
24 3 7 Марк Санчез   Шпанија 15:11.38
25 2 2 Рикардо Варгас   Мексико 15:11.53 ДР
26 3 3 Антонио Аројо   Шпанија 15:12.61
27 5 1 Тимоти Шатлворт   Велика Британија 15:13.01
28 4 6 Војчех Војдак   Полска 15:13.18
29 2 3 Брандон Алмеида   Бразил 15:14.73
30 4 5 Пал Јенсен   Данска 15:18.49
31 2 1 Мигел Валенте   Бразил 15:22.57
32 6 8 Флоријан Велброк   Германија 15:23.88
33 3 6 Матеуш Савримович   Полска 15:26.33
34 4 8 Ричард Наѓ   Словачка 15:26.48
35 2 5 Кристоф Расовшки   Унгарија 15:29.36
36 2 8 Мартин Бау   Словенија 15:29.95
37 1 5 Михајло Чепркало   Босна и Херцеговина 15:31.62
38 1 3 Мејту Хачинс   Нов Зеланд 15:32.60
39 1 6 Велсон Сим   Малезија 15:32.63
40 3 4 Николас Д'Оријано   Франција 15:33.62
41 3 1 Метју Мејер   ЈАР 15:36.22
42 4 2 Феликс Аубек   Австрија 15:36.24
43 2 7 Мартин Наидич   Аргентина 15:39.93
44 1 1 Весли Робертс   Кукови Oстрови 15:44.32
45 1 7 Фелипе Тапија   Чиле 16:02.44
3 8 Парк Тае Ван   Јужна Кореја НПЛ

ФиналеУреди

Место Линија Пливач Држава Време Белешки
  4 Грегорио Палтиниери   Италија 14:34.57
  5 Конор Џегер   САД 14:39.48 ДР
  2 Габријеле Дети   Италија 14:40.86
4 3 Џордан Вилимовски   САД 14:45.03
5 6 Мак Хортон   Австралија 14:49.54
6 1 Рајан Кохрејн   Канада 14:49.61
7 7 Дамијен Жоли   Франција 14:52.73
8 8 Хенрик Кристијансен   Норвешка 15:02.66

НаводиУреди

  1. "Day 1 Schedule: TV Listings". NBC Olympics. Посетено на 6 July 2016.