Чешка на Олимписките игри

Чешка за првпат учествувала na Олимписките игри во 1994 година. На Зимските олимписки игри од 1994 и Летните олипмписки игри од 1996 година. Оттогаш, репрезентативците од оваа земја немаат пропушртено ниту едни игри.

Чешка на Олимписките игри

Знаме на Чешката Република
МОК-код  CZE
НОК Чешки олимписки комитет
официјално мрежно место (чешки)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006
Други поврзани настапи
Бохемија (1900–1912)
Чехословачка (1920–1992)

Чешка никогаш не била домаќин на Олимписките игри. Заклучно со 2009, чешките Олимпијци освоиле 43 медали на Олимпијадите, од кои 33 на летните и 10 на зимските.

Националниот олимписки комитет на Чешка (чешки:Český olympijský výbor) е официјално основан во 1899, аод страна на МОК е признаен во 1993 година.

Медали на ЛОИУреди

Освоени медали на Чешка на ЛОИ Olympic rings without rims.svg
Место на одржување Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1996 Атланта 4 3 4 11
2000 Сиднеј 2 3 3 8
2004 Атина 1 3 4 8
2008 Пекинг 3 3 - 6
2012 Лондон
Вкупно 10 12 11 33

Медеали на ЗОИУреди

Освоени медали на Чешка на ЗОИ Olympic rings without rims.svg
Место на одржување Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1994. Лилехамер 0 0 0 0
1998. Нагано 1 1 1 3
2002. Солт Лејк Сити 1 2 0 3
2006. Торино 1 2 1 4
2010. Ванкувер 2 0 4 6
Вкупно 5 5 6 16

Надворешни врскиУреди

  • „Освојувачи на медали на Олимписките игри“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.
  • „Олимписки комитет на Чешка“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.