Отвори го главното мени

Setúbal (португалски изговор: [sɨˈtuβaɫ] или португалски изговор: [sɨˈtuβɐɫ]) е град и општина во Португалија. Населението во 2014 година изнесувало 118.166, и површина од 230,33 км2 (88,9 квадратни милји). Самиот град имал 89.303 жители во 2001 година

Сетубал
општина
Градот Сетубил со пристаништето.
Градот Сетубил со пристаништето.
Знаме на Сетубал
Знаме
Грб на Сетубал
Грб
LocalSetubal.svg
Координати: 38°31′27.5″ СГШ 8°53′33.4″ ЗГД / 
Земја  Португалија
Област Сетубал
Подобласт Península de Setúbal
Округ Сетубал
Околии 5
Управа
 • Претседател Марија дас Дорес Меира (CDU)
Површина
 • Вкупна 230,33 km2 (8,893 sq mi)
Население (2014)
 • Вкупно 118.166
 • Густина 5.1/km2 (13/sq mi)
Часовен појас WET/WEST (UTC+0/+1)
Мреж. место http://www.mun-setubal.pt
Заливот на Сетубал

Во времето на Ал-Андалуз, градот бил познат како Схетубал (Андалузиско - арапски: شطوبر [ʃetˤuːbɑr]). Во 19 век, пристаништето било наречен Свети Урбес на англиски јазик, и Сен Ив на француски јазик.

Општинскиот празник е 15 септември, со што се одбележува денот во 1860 година во која кралот на Португалија Педро V официјално го признал Сетубал како град.

Содржина

Градски информацииУреди

 
Статуа на сетубалскиот поет Мануел Мариа Бароса ду Босаге во центарот на градот

Градот Сетубал се наоѓа на северниот брег на вливот на реката Садо, на околу 48 километри (30 милји) јужно од главниот град на Португалија, Лисабон. Тој е исто така седиште на општината Сетубал.

Во почетокот на 20-от век, Сетубал е најважниот центар на рибарската индустрија на Португалија, особено на сардините. Ниту една од многубројните фабрики не работат денес. Туризмот, врз основа на убавите и постојните природни услови плус одлични хотели, одморалишта и инфраструктура, е еден од најважните ценети ресурси на градот, како и поради неговата поврзаност со Садо (реката) од една страна и Атлантскиот Океан на другата. Градот исто така е поврзан со околниот брег на Арабида природен парк со ридови - кој нуди недопрена природа и прекрасни плажи на Атлантскиот Океан. Делфин колонијата била населувана по течението на реката Садо. Од другата страна на реката, на јужниот брег се наоѓа полуостровот на Троја, место со големи бели / златни песочни плажи каде што неодамна биле изградени неколку луксузни хотели и летувалишта. Полуостровот Троја може да биде забележан од градот, низ реката. Албаркуел, Фигуреиња, Галапос, Галапињос и Портињо де Арабида, кои се само некои од многуте плажи во градот, кој се наоѓаат во северниот брег на вливот, на самиот почеток на ридовите Арабида.

На главниот историски споменик на градот Сетубал е манастирот на Исус, од 15ти-век и црквата од 16- век, кој претставува еден од првите згради во португалскиот доцен готски стил познат како Мануеле.

Исто така од интерес е црквата Сао Јулиао, која исто така, со доцниот готски стил Мануеле, е и Кастело де Сао фелипе, од 17-тиот век, и тврдината од 16-век која се наоѓа на северниот брег на реката Садо, каде што може да се надгледува градот. Тврдината била претворена во луксузен хотел (Пусада).

Анимацио Театро( театарот) де Сетубал е со седиште во Сетубал.

НаселениеУреди

Население
1801184919001930196019811991200120112014
15,44215,06035,99050,45656,34498,366103,634113,934121,061118,428

ПарохииУреди

КлимаУреди

Климатски податоци за Setúbal
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 15.3
(59.5)
16.7
(62.1)
19.4
(66.9)
20.5
(68.9)
23.4
(74.1)
27.4
(81.3)
29.9
(85.8)
30.1
(86.2)
27.8
(82)
23.3
(73.9)
18.8
(65.8)
15.9
(60.6)
22.38
(72.28)
Сред. дневна °C (°F) 10.1
(50.2)
11.3
(52.3)
13.5
(56.3)
14.8
(58.6)
17.4
(63.3)
20.9
(69.6)
23.1
(73.6)
23.2
(73.8)
21.3
(70.3)
17.9
(64.2)
13.9
(57)
11.3
(52.3)
16.56
(61.81)
Прос. ниска °C (°F) 4.8
(40.6)
5.8
(42.4)
7.6
(45.7)
9.1
(48.4)
11.4
(52.5)
14.3
(57.7)
16.2
(61.2)
16.3
(61.3)
14.8
(58.6)
12.4
(54.3)
9.0
(48.2)
6.6
(43.9)
10.69
(51.24)
Прос. дожд мм (ин) 98.4
(3.874)
75.3
(2.965)
53.3
(2.098)
66.7
(2.626)
48.5
(1.909)
16.8
(0.661)
3.7
(0.146)
3.7
(0.146)
27.2
(1.071)
97.6
(3.843)
119.4
(4.701)
124.7
(4.909)
735.3
(28.949)
Извор: Instituto de Meteorologia[1]

ЕкономијаУреди

Според пописот од 2011 година, општината Сетубал имаше работна сила од 58.514 луѓе, меѓу кои 15,6% се невработени. Меѓу оние кои имаа работа, 1,6% работат во примарниот сектор, 24,9% во секундарниот сектор и 73,5% за терцијалниот сектор. Сетубал е познат по индустриите на целулоза, хартија, цемент, ѓубрива, пестициди, и други фитофармацевтски производи, како што е топлинска енергија, бродоградба и поправка на бродови, но и автомобилската монтажна индустрија од 1950 година со неколку познати производители кои работат за португалскиот пазар. Денес постојат само 3 имиња во моментов од производителите. На пристаништето на Сетубал има карго автопат од 6,058 милиони тони во 2012 година, што го прави еден од 4-ти најпрометните пристаниште во Португалија, со 7,4% од автопат на товарот во земјата.

Во 19 век, областа е позната по производство на морска сол. Свети Урбес е залив на солта, која била извезувана за Австралија во 1830 година.

СпортУреди

Најпознат спортски клуб од градот е фудбалскиот клуб Виториа Сетубал (Vitória de Setúbal), формиран на 20 ноември, 1910 година.

Познати жители и резидентиУреди

  • Диого Фернандез Переира, понекогаш се нарекува едноставно Diogo Фернандес беше навигатор на 16-от век. Diogo Фернандес бил првиот Европеец капетан во посета на островот Сокотра во 1503 и откривач на Mascarenes архипелаг (Реунион, Маурициус, и Родригез) во 1507. Тој исто така можеби е првиот Европеец кој пловел источно од островот Мадагаскар (' надворешниот пат ", во Источна Индија);
  • Мануел Марија Барбоса ду Босаге (1765-1805): забележлив сатиричен и класичен поет.
  • Луиза Тоди (1753–1833) : Класичен пејач.
  • Жозе Мурињо : фудбалски тренер
  • Жозе Травасос Валдез (1787–1862) : војник, политичар и премиер на Португал
  • Сабрина : Претставник на Португалија на Евросонг 2007 година
  • Лима де Фратеас (1927–1998) : Пртугалски сликар, илустратор,писател. Тој студирал во Ескола Супериор е Белас Артес де Лисабонat. Тој ислустрирал повеќе од 100 книги.

Меѓународни релацииУреди

Поврзано: List of twin towns and sister cities in Portugal

Сетубал е збратимен со :

Сетубал има меѓународна соработка со :

ГалеријаУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди