Суринам на Олимписките игри

Суринам првпат настапиле на Олимписките игри во 1960 година и оттогаш учествувале на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1960 година и Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотирале.

Суринам на Олимписките игри

Знаме на Суринам
МОК-код  SUR
НОК Олимписки комитет на Суринам (SOC)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020

На Зимските олимписки игри Суринам никогаш не учествувал.

Спортистите на земјата на Олимписките игри досега имаат освоено 2 медали, од кои 1 златен.

Националниот олимписки комитет на Суринам бил основан во 1959 година и бил признаен во 1959 година.

Медали

уреди

Учество и медали на ЛОИ

уреди
Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
  Рим 1960 1 0 0 0 0
  Токио 1964 Не учествувале
  Мексико Сити 1968 1 0 0 0 0
  Минхен 1972 2 0 0 0 0
  Монтреал 1976 3 0 0 0 0
  Москва 1980 Не учествувале
  Лос Анџелес 1984 5 0 0 0 0
  Сеул 1988 6 1 0 0 1 29
  Барселона 1992 6 0 0 1 1 54
  Атланта 1996 7 0 0 0 0
  Сиднеј 2000 4 0 0 0 0
  Атина 2004 4 0 0 0 0
  Пекинг 2008 4 0 0 0 0
  Лондон 2012 5 0 0 0 0
  Рио де Жанеиро 2016 6 0 0 0 0
  Токио 2020 3 0 0 0 0
  Париз 2024 Иден Настан
  Лос Анџелес 2028
  Бризбејн 2032
Вкупно 1 0 1 2

Медали по спорт

уреди
СпортЗлатоСреброБронзаВкупно
  Пливање1012
Вкупно1012

Освојувачи на медали

уреди
Медал Име Игри Спорт Дисциплина
  Златен Ентони Нести   Сеул 1988   Пливање 100 м делфин
  Бронзен Ентони Нести   Барселона 1992   Пливање 100 м делфин

Надворешни врски

уреди
  • „Суринам“. International Olympic Committee.
  • „Суринам“. Olympedia.com.