Франција на Олимписките игри

Франција за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1896 година кои се одржале во Атина, и од тогаш нема пропуштено ниту еден мундијал, и покрај тоа што учеството на Алберт Кораја како единствен претставник на Франција во 1904 година е под знак прашалник бидејќи некои извори го сметаат како дел од селекцијата на САД.

Франција на Олимписките игри

Знаме на Франција
МОК-код  FRA
НОК Национален француски олимписки и спортски комитет
официјално мрежно место (француски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

На Зимските олимписки игри Франција за првпат учествувала во 1924 година, и од тогаш нема пропуштено ниту еден мундијал.

Франција била пет пати домаќин на овие натпреварувања:

Заклучно со 2010 година, Франција има освоено вкупно 730 медали, од кои 636 на летните и 94 на зимските игри.

Националниот олимписки комитет на Франција (-{Comité National Olympique et Sportif Français}-) бил основан од страна на МОК во 1894 година.

Медаи уреди

Медали на ЛОИ уреди

Медали на ЛОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1896 Атина 5 4 2 11
1900 Париз 26 41 34 101
1904 Сент Луис 0 0 0 0
1908 Лондон 5 5 9 19
1912 Штокхолм 7 4 3 14
1920 Антверпен 9 19 13 41
1924 Париз 13 15 10 38
1928 Амстердам 6 10 5 21
1932 Лос Анџелес 10 5 4 19
1936 Берлин 7 6 6 19
1948 Лондон 10 6 13 29
1952 Хелсинки 6 6 6 18
1956 Мелбурн и Стокхолм 4 4 6 14
1960 Рим 0 2 3 5
1964 Токио 1 8 6 15
1968 Мексико Сити 7 3 5 15
1972 Минхен 2 4 7 13
1976 Монтреал 2 3 4 9
1980 Москва 6 5 3 14
1984 Лос Анџелес 5 7 16 28
1988 Сеул 6 4 6 16
1992 Барселона 8 5 16 29
1996 Атланта 15 7 15 37
2000 Сиднеј 13 14 11 38
2004 Атина 11 9 13 33
2008 Пекинг 7 16 17 40
2012 Лондон
Вкупно 191 212 233 636

Медали на ЗОИ уреди

Медали на ЗОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1924 Шамони 0 0 3 3
1928 Санкт Мориц 1 0 0 1
1932 Лејк Плесид 1 0 0 1
1936. Гармиш-Партенкирхен 0 0 1 1
1948. Санкт Мориц 2 1 2 5
1952 Осло 0 0 1 1
1956. Кортина д'Ампецо 0 0 0 0
1960. Скво Вали 1 0 2 3
1964. Инсбрук 3 4 0 7
1968. Гренобл 4 3 2 9
1972. Сапоро 0 1 2 3
1976. Инсбрук 0 0 1 1
1980. Лејк Плесид 0 0 1 1
1984. Сараево 0 1 2 3
1988. Калгари 1 0 1 2
1992. Албервил 3 5 1 9
1994. Лилехамер 0 1 4 5
1998. Нагано 2 1 5 8
2002. Солт Лејк Сити 4 5 2 11
2006. Торино 3 2 4 9
2010. Ванкувер 2 3 6 11
Вкупно 27 27 40 94