Фиџи на Олимписките игри

Фиџи првпат учествувал на Олимписки игри во 1956 година, и досега испратил натпреварувачи на дванаесет изданија од Летните олимписки игри и на три изданија од Зимските олимписки игри. Спортистите на Фиџи се натпреварувале во атлетика, џудо, стрелаштво, пливање и кревање тегови, но тие никогаш не освоиле олимписки медал [1]

Фиџи на Олимписките игри

Знаме на Фиџи
МОК-код  FIJ
НОК Асоцијација за спорт и национален олимписки комитет на Фиџи
официјално мрежно место
Олимписка историја
Летни олимпијади
1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

До август 2011, два спортисти од Фиџи обезбедиле учество на Олимписки игри преку достигнување на потребната норма за учество. Тоа се Макелеси Буликиобо, која се квалификувала за трката на 400 метри на игрите во Пекинг во 2008, и Лесли Коупленд, кој обезбедил норма во дисциплината фрлање копје на игрите во Лондон во 2012.[2] На Зимските олимписки игри, за Фиџи настапиле Русиате Рогојава во скијачко трчање (1988, 1994) и Лоренс Томс во алпско скијање (2002).

Националниот олимписки комитет на Фиџи е основан во 1949 година, а бил признаен од страна на Меѓународниот олимписки комитет во 1955 година.

Табела на медали уреди

Медали на Летни олимписки игри уреди

Олимпијада Учесници Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Мелбурн 1956 5 0 0 0 0 -
Рим 1960 2 0 0 0 0 -
Токио 1964 не учествувале
Мексико 1968 1 0 0 0 0 -
Минхен 1972 2 0 0 0 0 -
Монтреал 1976 2 0 0 0 0 -
Москва 1980 не учествувале
Лос Анџелес 1984 15 0 0 0 0 -
Сеул 1988 24 0 0 0 0 -
Барселона 1992 19 0 0 0 0 -
Атланта 1996 17 0 0 0 0 -
Сиднеј 2000 7 0 0 0 0 -
Атина 2004 10 0 0 0 0 -
Пекинг 2008 6 0 0 0 0 -
Лондон 2012 9 0 0 0 0 -
Вкупно 0 0 0 0 -

Медали на Зимски олимписки игри уреди

Олимпијада Учесници Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Калгари 1988 1 0 0 0 0 -
Албервил 1992 не учествувале
Лилехамер 1994 1 0 0 0 0 -
Нагано 1998 не учествувале
Солт Лејк Сити 2002 1 0 0 0 0 -
Торино 2006 не учествувале
Ванкувер 2010
Вкупно 0 0 0 0 -

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. Fiji at the Olympics Архивирано на 15 август 2016 г., The Telegraph
  2. "The London dream" Архивирано на 13 септември 2012 г., Fiji Times, 22 август 2011