Замбија на Олимписките игри

Замбија првпат учествувала на Олимписките игри под сегашното име во 1968 година, и оттогаш се има натпреварувано на сите Летни олимписки ири со исклучок на бојкотираните игри во 1976 година. Претходно, се натпреварувала како Северна Родезија во 1964 година и под знамето на Родезија во 1960 година. Тие никогаш се немаат натпреварувано на Зимските олимписки игри.

Замбија на Олимписките игри

Знаме на Замбија
МОК-код  ZAM
НОК Замбиски национален олимписки комитет
Порталwww.nocz.co.zm
Олимписка историја
Летни олимпијади

*Како Северна Родезија

Други поврзани настапи
Родезија (1960)

Замбиските спортисти имаат освоено два медали во два спортски настани. Боксерот Кит Мвила го освоил првиот бронзен олимписки медал за државата, во категоријата лесна мува на игрите во 1984 година, и дванаесет години подоцна, Самуел Матете го освоил сребрениот медал во 400 метри со пречки.

Националниот олимписки комитет на Замбија (NOCZ) бил создаден во 1951 година и признаен од МОК во 1963 година.

Табела со медали

уреди

Медали по игри

уреди
Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно [Ранг
  Рим 1960 „Како дел од   Родезија (RHO)
  Токио 12 0 0 0 0 -
  Мексико 1968 7 0 0 0 0 -
  Минхен 1972 14 0 0 0 0 -
  Монтреал 1976 „Не учествува“
  Москва 1980 40 0 0 0 0 -
  Лос Анџеес 1984 16 0 0 1 1 43
  Сеул 1988 31 0 0 0 0 -
  Барселона 1992 9 0 0 0 0 -
  Атланта 1996 8 0 1 0 1 61
  Сиднеј 2000 8 0 0 0 0 -
  Атина 2004 6 0 0 0 0 -
  Пекинг 2008 8 0 0 0 0 -
  Лондон 2012 7 0 0 0 0 -
  Рио 2016
Вкупно 0 1 1 2 118

Медали по спорт

уреди
Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
  Атлетика 0 1 0 1
  Боксување 0 0 1 1
Вкупно 0 1 1 2

Медалисти

уреди
Медал Име Игри Спорт Настан
  Сребрен Матете, СамуелСамуел Матете   Атланта 1996   Атлетика Мажи 400 м со пречки
  Бронзен Мвила, КитКит Мвила   Лос Анџелес   Боксување 48 кг

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  • „Results and Medalists“. Olympic.org. International Olympic Committee. Посетено на 18 February 2014.
  • „National Olympic Committee of Zambia“. Olympic.org. International Olympic Committee. Посетено на 18 February 2014.
  • „Digital Library Collection – Official Olympic Reports“. la84.org. LA84 Foundation. Посетено на 18 February 2014.