Аргентина на Олимписките игри

Аргентина првпат настапила на Олимписките игри во 1900 г. и оттогаш учествувала скоро на сите игри освен во 1904, 1912 и Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотирала.

Аргентина на Олимписките игри

Знаме на Аргентина
МОК-код  ARG
НОК Олимписки комитет на Аргентина
официјално мрежно место (шпански)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Аргентина првпат настапила на Зимските олимписките игри во 1928 г. и никогаш нема освоено медал. Аргентинските спортисти на Олимписките игри освоиле вкупно 66 медали од кои 17 златни.

Националниот олимписки комиотет на Аргентина бил основан во 1923 година и бил признаен истата година.

Медали уреди

Учества и освоени медали на ЛОИ уреди

ЛОИ  
ЛОИ Знаменосец Учесници Мажи Жени спорт   Злато   Сребро   Бронза   Вкупно Пласман
Атина 1896 ‘‘Не учествувала’’’
Париз 1900 1 1 0 1 0 0 0 0 -
Сент Луис 1904 ‘‘Не учествувала’’’
Лондон 1908 1 1 0 1 0 0 0 0 -
Стокхолм 1912 Не учествувала
Антверпен 1920 1 1 0 1 0 0 0 0 -
Париз 1924 Енрике Томпсон 77 77 0 11 1 3 2 6 16
Амстердам 1928 Хектор Мендез 81 81 0 12 3 3 1 7 12
Лос Анџелес 1932 Алберто Зориља 33 33 0 7 3 1 0 4 11
Берлин 1936 Хуан Карлос Забала 51 50 1 8 2 2 3 7 13
Лондон 1948 Алфредо Јанторно 199 188 11 16 3 3 1 7 13
Хелсинки 1952 Делфо Кабрера 123 115 8 15 1 2 2 5 19
Мелбурн и Стокхолм 1956 Изабел Авелан 35 (28+7) 34 (27+7) 1 8 0 1 1 2 =29
Рим 1960 Кристина Хардекоф 91 91 0 14 0 1 1 2 =30
Токио 1964 Жанет Кемпбел 102 96 6 14 0 1 0 1 =30
Мексико Сити 1968 Карлос Мораторио 89 84 5 12 0 0 2 2 41
Минхен 1972 Карлос Де Елија 92 88 4 12 0 1 0 1 =33
1976 Монтреал Хуго Аберстегул 69 65 4 12 0 0 0 0 -
1980 Москва Не учествувала
Лос Анџелес 1984 Рикардо Ибара 81 71 10 14 0 0 0 0 -
Сеул 1988 Габриела Сабатини 118 93 25 18 0 1 1 2 35
Барселона 1992 Марсело Гарафо 84 67 17 17 0 0 1 1 =54
Атланта 1996 Каролина Маријани 178 131 47 20 0 2 1 3 54
Сиднеј 2000 Карлос Еспинола 143 98 45 21 0 2 2 4 57
Атина 2004 Карлос Еспинола 152 106 46 22 2 0 4 6 38
Пекинг 2008 Емануел Џинобили 132 79 53 19 2 0 4 6 35
Лондон 2012 Лусијана Ајмар 137 97 40 23 1 1 2 4 =42
Вкупно 23 (27) 2.070 1.747 323 18 24 28 70

Учество по спорт уреди

Спорт Период Вкупно Мажи Жени Злато Сребро Бронза Вкупно
Прво последно
  Атлетика 1924 2012 133 104 29 2 3 0 5
  Велосипедизам 1924 2012 97 93 4 1 0 0 1
  Бокс 1920 2012 118 118 0 7 7 10 24
  Ватерполо 1928 1960 23 23 0 0 0 0 0
  Веслање 1924 2012 153 140 13 1 1 2 4
  Гимнастика 1948 2012 18 12 6 0 0 0 0
  Кревање тегови 1924 2008 27 26 1 0 1 1 2
  Едрење 1924 2012 108 96 12 0 4 5 9
  Кајак и кану 1984 2012 21 16 5 0 0 0 0
  Коњички спорт 1928 2012 59 59 0 0 1 0 1
  Кошарка 1948 2012 54 54 0 1 0 1 2
  Мечување 1900 2012 90 76 14 0 0 1 1
  Модерен петобој 1948 1960 8 8 0 0 0 0 0
  Одбојка 1984 2012 50 50 0 0 0 1 1
  Одбојка на песок 1996 2012 6 4 2 0 0 0 0
  Пливање 1924 2012 95 60 35 1 1 1 3
  Поло 1924 1936 9 9 0 2 0 0 2
  Борење 1928 1996 35 34 1 0 0 0 0
  Ракомет 2012 2012 15 15 0 0 0 0 0
  Синхронизирано пливање 2012 2012 2 0 2 0 0 0 0
  скокови во вода 1984 2000 3 0 3 0 0 0 0
  Пинг понг 1988 2012 5 3 2 0 0 0 0
  Стрелаштво 1988 1988 2 2 0 0 0 0 0
  Стрелаштво 1924 2012 66 63 3 0 1 0 1
  Теквондо 2000 2012 5 3 2 1 0 0 1
  Тенис 1924 2012 36 24 12 0 1 3 4
  Триатлон 2000 2012 4 3 1 0 0 0 0
  Фудбал 1928 2008 124 109 15 2 2 0 4
  Хокеј на трева 1948 2012 163 103 60 0 2 2 4
  Џудо 1964 2012 39 33 6 0 0 1 1
  Уметничко лизгање 1908 1908 1 1 0 0 0 0 0
Вкупно (31) 1.571 (1.564)* 1.341 (1.336)* 228 18 24 28 70

Учества и освоени медали на ЗОИ уреди

Учества и освоени медали на ЗОИ |ЗОИ]]  
ЗОИ Знаменосец учество мажи. жени сопрт.   Злато   Сребро   Бронза   Вкупно Пласман
Шамони 1924 ‘‘‘Не учествувала’’’
Сент Мориц 1928 10 10 0 1 0 0 0 0
Лејк Плесид 1932 ‘‘‘Не учествувала’’’
Гармиш-Партенкирхен 1936 ‘‘‘Не учествувала’’’
Сент Мориц 1948 9 9 0 2 0 0 0 0
Осло 1952 12 11 1 2 0 0 0 0
Кортина д'Ампецо 1956 ‘‘‘Не учествувала’’’
Скво Вали 1960 Марија Кристина Швецер 6 5 1 2 0 0 0 0
Инсбрук 1964 12 11 1 3 0 0 0 0
Гренобл 1968 5 2 3 1 0 0 0 0
Сапоро 1972 2 2 0 1 0 0 0 0
Инсбрук 1976 8 8 0 2 0 0 0 0
Лејк Плесид 1980 Абел Карлос Балда 13 13 0 3 0 0 0 0
Сараево 1984 18 13 5 3 0 0 0 0
Калгари 1988 Julio Moreschi 15 10 5 4 0 0 0 0
Албервил 1992 Каролина Еирас 20 15 5 5 0 0 0 0
Лилехамер 1994 Марија Гиро 10 4 6 2 0 0 0 0
Нагано 1998 Карола Калело 2 1 1 2 0 0 0 0
Солт Лејк Сити 2002 Кристијан Симари Биркнер 11 8 3 5 0 0 0 0
Торино 2006 Марија Белен Симари Биркнер 9 5 4 5 0 0 0 0
Ванкувер 2010 Кристијан Симари Биркнер 7 4 3 3 0 0 0 0
Сочи 2014 Кристијан Симари Биркнер 7 4 3 2 0 0 0 0
Вкупно 18 (22) 176 135 41 0 0 0 0
После ЗОИ 2014.
Спорт Период Вкупно Мажи Жени Злато Сребро Бронза Вкупно
Прво Последње
  Алпско скијање 1948 2014 76 51 25 0 0 0 0
  Биатлон 1980 2006 18 15 3 0 0 0 0
  Боб 1928 1964 19 19 0 0 0 0 0
  Санкање 1964 2010 4 3 1 0 0 0 0
  Слободно скијање 1992 2006 2 2 0 0 0 0 0
  Скијачко трчање 1960 2014 17 16 1 0 0 0 0
  Скелетон 2002 2002 1 1 0 0 0 0 0
  Снобординг 1998 1998 1 1 0 0 0 0 0
Вкупно (9) 138 108 30 0 0 0 0

Вкупно медали на ОИ уреди

После ЗОИ 2014.

ОИ Злато Сребро Бронза Вупно
ЛОИ 18 24 28 70
ЗОИ 0 0 0 0
Вупно 18 24 28 80

Надворешни врски уреди

  • „освојувачи на олимписки медали“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 7 декември 2007.
  • „Олимписки комитет на Аргентина“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 9 октомври 2007.
  • Златни олимиски медали на Аргентина -{Синхуа, July 9, 2008}-
  • Слики од олимпијадата Архивирано на 3 декември 2008 г.
  • Аргентина на ОИ на sports-reference.com Архивирано на 6 септември 2008 г.