Јапонија на Олимписките игри

Предлошка:Infobox Olympics Japan Јапонија првпат учествувала на Олимписките игри во 1912 г., и оттогаш на речиси секоја олимпијада. Земјата не била поканета на олимпијадата во 1948 г. по Втората светска војна и учествувала во бојкотот на олимпијадата во Москва предводен од САД.

Во три прилики, земјата била домаќин на олимпијадите, а се планира и четврто домаќинување во 2020 г.:

Првите медали земјата ги освоила во 1920 г., а првите златни медали ги добиле во 1928 г. Досега јапонските спортисти имаат освоено 398 медали на Летните олимписки игри (освен уметничките натпревари на ЛОИ 1936), при што највеќе злато е освоено во џудо. Земјата има освоено 37 медали на Зимските олимписки игри.

Јапонскиот олимписки комитет е создаден во 1911 г., а добил официјално признание во 1912 г.

Медали по игри уреди

*Црвената обраба значи дека турнирот е одржан дома.

Медали на ЛОИ уреди

Олимпијада Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
  Стокхолм 1912 2 0 0 0 0
  Антверпен 1920 15 0 2 0 2 17
  Париз 1924 19 0 0 1 1 23
  Амстердам 1928 43 2 2 1 5 15
  Лос Анџелес 1932 131 7 7 4 18 5
  Берлин 1936 156 6 4 8 18 8
  Лондон 1948 не учествувала
  Хелсинки 1952 69 1 6 2 9 17
  Мелбурн 1956 110 4 10 5 19 10
  Рим 1960 162 4 7 7 18 8
  Токио 1964 328 16 5 8 29 3
  Мексико 1968 171 11 7 7 25 3
  Минхен 1972 184 13 8 8 29 5
  Монтреал 1976 213 9 6 10 25 5
  Москва 1980 не учествувала
  Лос Анџелес 1984 226 10 8 14 32 7
  Сеул 1988 255 4 3 7 14 14
  Барселона 1992 256 3 8 11 22 17
  Атланта 1996 306 3 6 5 14 23
  Сиднеј 2000 266 5 8 5 18 15
  Атина 2004 306 16 9 12 37 5
  Пекинг 2008 332 9 6 10 25 8
  Лондон 2012 295 7 14 17 38 11
  Рио де Жанеиро 2016
  Токио 2020
Вкупно 130 126 142 398 13

Медали по зимски игри уреди

Олимпијада Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
  Шамони 1924 не учествувала
  Санкт Мориц 1928 6 0 0 0 0
  Лејк Плацид 1932 16 0 0 0 0
  Гармиш-Партенкирхен 1936 31 0 0 0 0
  Санкт Мориц 1948 не учествувала
  Осло 1952 13 0 0 0 0
  Кортина д'Ампецо 1956 10 0 1 0 1 11
  Скво Вели 1960 41 0 0 0 0
  Инсбрук 1964 47 0 0 0 0
  Гренобл 1968 61 0 0 0 0
  Сапоро 1972 85 1 1 1 3 11
  Инсбрук 1976 58 0 0 0 0
  Лејк Пласид 1980 50 0 1 0 1 15
  Сараево 1984 39 0 1 0 1 14
  Калгари 1988 48 0 0 1 1 16
  Албертвил 1992 60 1 2 4 7 11
  Лилехамер 1994 59 1 2 2 5 11
  Нагано 1998 156 5 1 4 10 7
  Солт Лејк Сити 2002 103 0 1 1 2 21
  Торино 2006 110 1 0 0 1 18
  Ванкувер 2010 94 0 3 2 5 20
  Сочи 2014 113 1 4 3 8 17
  Пјонгчанг 2018
Вкупно 10 17 18 45 18

Медали по летни спортови уреди

     Предводници во тој спорт

Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно
  Џудо 36 18 18 72
  Гимнастика 29 33 33 95
  Борење 28 17 17 62
  Пливање 20 24 29 73
  Атлетика 7 7 9 23
  Одбојка 3 3 3 9
  Кревање тегови 2 3 8 13
  Бокс 2 0 3 5
  Стрелаштво 1 2 3 6
  Софтбол 1 1 1 3
  Коњички спорт 1 0 0 1
  Синхронизирано пливање 0 4 8 12
  Стреличарство 0 3 2 5
  Тенис 0 2 0 2
  Мечување 0 2 0 2
  Велосипедизам 0 1 3 4
  Бејзбол 0 1 2 3
  Едрење 0 1 1 2
  Фудбал 0 1 1 2
  Хокеј на трева 0 1 0 1
  Пинг-понг 0 1 0 1
  Бадминтон 0 1 0 1
  Теквондо 0 0 1 1
Вкупно 130 126 142 398

Медали по зимски спортови уреди

Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно
  Скијачко скокање 3 5 3 11
  Уметничко лизгање 2 2 1 5
  Нордиска комбинација 2 2 0 4
  Брзо лизгање 1 5 9 15
  Брзо лизгање на кратки патеки 1 0 2 3
  Слободно скијање 1 0 2 3
  Скијање на даска 0 2 1 3
  Алпско скијање 0 1 0 1
Вкупно 10 17 18 45

Поврзано уреди

Наводи уреди

  • „Olympic Medal Winners“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2006-12-09.
  • „Japanese Olympic Committee“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2011-08-02.