Русија на Олимписките игри

Русија за првпат како независна држава учествувала на Летните олимписки игри во 1900 година, кои се одржале во Париз. Оттогаш, Русија до Првата светска војна настапила трипати самостојно, а по војната во Советскиот Сојуз. По распадот на СССР, Русија повторно самостојно учествувал на мундијалите. За првпат, на Зимските олимписки игри настапила во 1994 година, кои се одржале во Лилехамер, а две години подоцна и на Летните кои се одржале во Атланта.

Русија на Олимписките игри

Знаме на Русија
МОК-код  RUS
НОК Руски олимписки комитет
официјално мрежно место (руски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912
1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006
Други поврзани настапи
СССР (1952–1988)
Обединета екипа (1992)

Во 1980 година, Русија била домаќин на Летните олимписки игри, а како организатор била престолнината Москва.

Руските спортисти заклучно со 2009 година имаат освоено вкупно 399 медали на олимпијадите, од кој 323 на летните и 76 на Зимските олимписки игри.

Националниот комитет на Русија (руски: Олимпийского комитета России) бил формиран во 1989 година, а од страна на МОК бил признаен во 1993 година.

Медали уреди

Медали на ЛОИ уреди

Медали на ЛОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
Атина 1896 не учествувала
Париз 1900 0 0 0 0
Сент Луис 1904 не учествувала
Лондон 1908 1 2 0 3
Стокхолм 1912 0 2 3 5
Антверпен 1920 не учествувала
Париз 1924 не учествувала
Амстердам 1928 не учествувала
Лос Анџелес 1932 не учествувала
Берлин 1936 не учествувала
Лондон 1948 не учествувала
Хелсинки 1952 како дел од   СССР
Мелбурн и Стокхолм 1956 како дел од   СССР
Рим 1960 како дел од   СССР
Токио 1964 како дел од   СССР
Мексико 1968 како дел од   СССР
Минхен 1972 како дел од   СССР
Монтреал 1976 како дел од   СССР
Москва 1980 како дел од   СССР
Лос Анџелес 1984 не учествувала
Сеул 1988 како дел од   СССР
Барселона 1992 како дел од   Обединета екипа
Атланта 1996 26 21 16 63
Сиднеј 2000 32 28 28 88
Атина 2004 27 27 38 92
Пекинг 2008 23 21 28 72
Лондон 2012
Вкупно* 109 101 113 323

Медали на ЗОИ уреди

Медали на ЗОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
Шамони 1924 Не учествувала
Санкт Мориц 1928 Не учествувала
Лејк Пласид 1932 Не учествувала
Гармиш-Партенкирхен 1936 Не учествувала
Санкт Мориц 1948 Не учествувала
Осло 1952 Не учествувала
Кортина д'Ампецо 1956 Како дел од   СССР
Скво Вели 1960 Како дел од   СССР
Инсбрук 1964 Како дел од   СССР
Гренобл 1968 Како дел од   СССР
Сапоро 1972 Како дел од   СССР
Инсбрук 1976 Како дел од   СССР
Лејк Плесид 1980 Како дел од   СССР
Сараево 1980 Како дел од   СССР
Калгари 1988 Како дел од   СССР
Албервил 1992 Како дел од   Обединета екипа
Лилехамер 1994 11 8 4 23
Нагано 1994 9 6 3 18
Солт Лејк Сити 2002 5 4 4 13
Торино 2006 8 6 8 22
  Ванкувер 2010 177 3 5 7 15 11
  Сочи 2014 232 13 11 9 33 1
  Пјонгчанг 2018
Total 49 40 35 124 9

|- ! Вкупно !! 33 !! 24 !! 19 !! 76 |}

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

  • „Освојувачи на олимписки медал“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.
  • „Олимписки комитет на Русија“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.