Македонија на Олимписките игри

Македонија, како самостојна независна држава за првпат на Олимписките игри настапила во 1996 година. Во периодот од 1920 до 1992 година, македонските спортисти настапувале во состав на репрезентацијата на Југославија.

Македонија на Олимписките игри

Знаме на Македонија
МОК-код  MKD
НОК Македонски олимписки комитет
Официјално мрежно место
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008  • 2012  • 2016  • 2020
Зимски олимпијади
1998 • 2002 • 2006 • 2010  • 2014  • 2018
Други поврзани настапи
Југославија (1920–1988)
Независни учесници (1992)

Медали по олимпијади уреди

Летни олимпијади уреди

Олимпијада Учесници Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
1920–1988 како дел од   Југославија (YUG)
  Барселона 1992 како дел од   Независни учесници (IOP)
  Атланта 1996 11 0 0 0 0
  Сиднеј 2000 10 0 0 1 1 71
  Атина 2004 10 0 0 0 0
  Пекинг 2008 7 0 0 0 0
  Лондон 2012 4 0 0 0 0
  Рио де Жанеиро 2016 6 0 0 0 0
  Токио 2020 8 0 1 0 77
Вкупно 0 1 1 2 141

Зимски олимпијади уреди

Олимпијада Учесници Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
1924–1988 како дел од   Југославија (YUG)
1992–1994 не учествувала
  Нагано 1998 3 0 0 0 0
  Солт Лејк Сити 2002 2 0 0 0 0
  Торино 2006 3 0 0 0 0
  Ванкувер 2010 3 0 0 0 0
  Сочи 2014 3 0 0 0 0
  Пјонгчанг 2018 3 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Список на медалисти уреди

Досега само двaјцa натпреварувачи за независна Македонија (од 1996 г. наваму) имаат освоено олимписки медал.[1]

Медал Име Олимпијада Спорт Дисциплина
  Бронзен Могамед Ибрагимов Сиднеј 2000 борење мажи, слободен стил, до 85 кг
  Сребрен Дејан Георгиевски Токио 2020 теквондо Машки +80 кг

Медали имаат освоено неколку други натпреварувачи кои настапувале од СР Македонија. како дел од Југославија.[2]

Медал Име Олимпијада Спорт Дисциплина
  Сребрен Видиниќ, БлагоеБлагое Видиниќ Мелбурн 1956 фудбал машка екипа
  Златен Видиниќ, БлагоеБлагое Видиниќ Рим 1960 фудбал машка екипа
  Сребрен Георгиевски, БлагојаБлагоја Георгиевски Монтреал 1976 кошарка машка екипа
  Бронзен Русевски, АцеАце Русевски Монтреал 1976 боксување мажи, лесна категорија
  Бронзен Сејдиу, ШабанШабан Сејдиу Москва 1980 борење мажи, слободен стил, лесна категорија
  Златен Трстена, ШабанШабан Трстена Лос Анџелес 1984 борење мажи, слободен стил, мува
  Сребрен Реџеповски, РеџепРеџеп Реџеповски Лос Анџелес 1984 боксување мажи, мува
  Бронзен Салиху, АзизАзиз Салиху Лос Анџелес 1984 боксување мажи, супертешка категорија
  Бронзен Ѓуровски, МилкоМилко Ѓуровски Лос Анџелес 1984 фудбал машка екипа
  Бронзен Сејдиу, ШабанШабан Сејдиу Лос Анџелес 1984 борење мажи, слободен стил, полусредна категорија
  Сребрен Вангеловска, СтојнаСтојна Вангеловска Сеул 1988 кошарка женска екипа
  Сребрен Трстена, ШабанШабан Трстена Сеул 1988 борење мажи, слободен стил до 52 кг

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Results and Medalists“. Olympic.org. International Olympic Committee. Посетено на 2010-03-05.
  2. „МЕДАЛИСТИ НА ОИ“. Македонски олимписки комитет. Архивирано од изворникот на 2008-06-02. Посетено на 2008-07-15.