Бахреин на Олимписките игри

Бахреин — земја учесничка на 8 Летни олимписки игри. Никогаш не се натпреварувале на Зимските олимписки игри.

Бахреин на Олимписките игри

Знаме на Бахреин
МОК-код  BRN
НОК Олимписки комитет на Бахреин
Олимписка историја
Летни олимпијади
1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008

Бахреин го освојува својот прв медал на Летните олимписки игри во Лондон 2012 година. На трката за жени со должина од 1500 метри го освојуваат бронзениот медал, благодарение на натпреварувачката со етиопско потекло Марјам Јусуф Џамал.[1] На Летните олимписки игри во Пекинг 2008 година, поранешниот мароканец Рашид Рамзи бил првично награден со златен медал во атлетика на мажи 1.500 метри но подоцна му е одземен поради допингување.[2]

Табела на освоени медали на Олимписките игриУреди

Поврзано: Табела на досега освоени медали на Олимписките игри

Освоени медали на Летните олимписки игриУреди

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
  Лос Анџелес 1984 10 0 0 0 0
  Сеул 1988 7 0 0 0 0
  Барселона 1992 10 0 0 0 0
  Атланта 1996 5 0 0 0 0
  Сиднеј 2000 4 0 0 0 0
  Атина 2004 10 0 0 0 0
  Пекинг 2008 15 0 0 0 0 -
  Лондон 2012 12 0 0 0 79 -
  Рио де Жанеиро 2016
  Токио 2020
Вкупно 0 0 0 0 135

Освоени медали на летни спортовиУреди

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
  Атлетика 0 0 1 1
Вкупно* 0 0 1 1

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. "Record Bahrain team for Games", Gulf Daily News, April 29, 2008
  2. ", IOC website, retrieved 2009-11-19, 2009