Кина на Олимписките игри

Првпат на игрите учествувале како Република Кина од 1932 до 1948 година, Кина се натпреварувала на Олимписките игри под името Народна Република Кина за првпат во 1952 година, на игрите во Хелсинки, Финска, 1952 година, иако пристигнале подоцна успеале да учествуваат само на еден настан.[1] Истата година, МОК им дозволи на НРК и на Република Кина (која се преместила на Тајван по Кинеската граѓанска војна) да се натпреваруваат, иако Република Кина се поввлекла од игрите во знак на протест.[1] Поради спорот околу политичкиот статус на НРК, тие не учествувале на Олимписките игри сè до Зимските олимписки игри од 1980 година одржани во Лејк Пласид, САД.[1] Нивното прво појавување на Летните олимписки игри по оние од 1952 година е она на Летните олимписки игри во 1984 година во Лос Анџелес, САД.[2]

Кина на Олимписките игри

Знаме на Кина
МОК-код  CHN
НОК Кинески олимписки комитет
Порталwww.olympic.cn (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади
Други поврзани настапи
Република Кина (1932–1948)

Кинескиот олимписки комитет восегашниот облик бил признаен во 1979 година.[1] Пред Кинеската граѓанска војна, спортистите се натправарувале како Република Кина на Олимписките игри. Република Кина продолжила да се натпреварува на игрите од 1952 до 1976 (зимски), но биле претставени само од спортисти од островот Тајван (иако членовите не фудбалската репрезентација на игрите во 1960 година биле претежно од Хонгконг). Спорот околу употребата на името Кина довело до тоа НРК да ги бојкотира игрите во овој период. Во 1979 година, МОК донел одлука со која Република Кина ќе се натпреварува како Кинески Тајпеј, со што се овозможило НРК конечно да се придружи на олимпиското движење.[1]

Хонгконг имал свој одделен Национален олимписки комитет од 1950 и се натпреварувал на игрите од 1952 година. Откако територијата била вратена во владение на НРК и Хонгконг останал како специјална управна област во 1997 година, Хонгконг и понатаму продолжил да се натпреварува независно од остатокот на Кина под името Хонгконг, Кина.

Домаќин на игрите

уреди

Народна Република Кина била домаќин на игите во два наврати:

Игри Град домаќин Датуми Земји Учесници Настани
Летни олимписки игри 2008 Пекинг 8 – 24 август 204 10.942 302
Зимски олимписки игри 2022 Пекинг 4 – 20 февруари

Табели со медали по игри

уреди
*Границите со црвена боја означувват игри на домашен терен.

Медали на Летните олимписки игри

уреди
Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
1932–1948 како дел од   Република Кина (ROC)
  Хелсинки 1952 1 0 0 0 0 -
1956–1980 „не учествува“
  Лос Анџелес 1984 216 15 8 9 32 4
  Сеул 1988 273 5 11 12 28 11
  БАрселона 1992 244 16 22 16 54 4
  Атланта 1996 294 16 22 12 50 4
  Сиднеј 2000 271 28 16 14 58 3
  Атина 2004 384 32 17 14 63 2
  Пекинг 2008 639 51 21 28 100 1
  Лондон 2012 396 38 27 23 88 2
  Рио 2016
  Токио 2020
Вкупно 201 144 128 473 5

Медали на Зимскита олимписки игри

уреди
Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
  Лејк Пласид 1980 24 0 0 0 0
  Сараево 1984 37 0 0 0 0
  Калгари 1988 13 0 0 0 0
  Албертвил 1992 32 0 3 0 3 15
  Лилехамер 1994 24 0 1 2 3 19
  Нагано 1998 57 0 6 2 8 16
  Солт Лејк Сити 2002 66 2 2 4 8 13
  Торино 2006 76 2 4 5 11 14
  Ванкувер 2010 94 5 2 4 11 7
  Сочи 2014 66 3 4 2 9 12
  Пјонгчанг 2018
  Пекинг 2022
Вкупно 12 22 19 53 16

 
Бројот на медали освоени од Кина на Летните олимписки игри од 1952 година и од 1984 до 2012 година.
 
Бројот на медали освоени од Кина на Зимските олимписки игри од 1980 до 2012 година.

Медали по летни спортови

уреди

Кинеските спортисти имаат освоено медали во повеќето спортски дисциплини на Летни олимписки игри.
Исклучок се триатлонот, коњичките спортови и ватерполо.

   Водечка земја во тој спорт
Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
  Скокови во вода 33 17 9 59 2
  Гимнастика[3] 29 20 19 68 4
  Кревање тегови 29 13 8 50 2
  Пинг-Понг 24 15 8 47 1
  Стрелаштво 21 13 15 49 2
  Бадминтон 16 8 14 38 1
  Пливање 12 17 8 37 10
  Џудо 8 3 9 20 4
  Атлетика 6 3 12 21 20+
  Теквондо 5 1 2 8 2
  Мечување 4 6 2 12 10
  Боксување 3 2 3 8 20+
  Борење 2 3 3 8 20+
  Едрење 2 2 1 5 20+
  Одбојка 2 1 2 5 6
  Кајакарење 2 0 0 2 20+
  Стреличарство 1 6 2 9 4
  Веслање 1 4 2 7 20+
  Тенис 1 0 1 2 10+
  Велосипедизам 0 3 3 6 30+
  Синхронизирано пливање 0 1 2 3 6
  Кошарка 0 1 1 2 6
  Одбојка на плажа 0 1 1 2 5
  Хокеј на трева 0 1 0 1 10+
  Футбал 0 1 0 1 20+
  Современ пентатлон 0 1 0 1 10+
  Софтбол 0 1 0 1 4
  Ракомет 0 0 1 1 20+
Вкупно 201 144 128 473

Медали на Зимските олимписки игри

уреди

Кинеските спортисти имаат освоено медали на 5 од 15 моментални Зимски олимписки спортови.
Поголемиот број на златни медали и скоро половина од медалите се во брзо лизгање на кратки патеки.

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
  Брзо лизгање на куси стази 9 13 8 30 3
  Лизгање слободен стил 1 4 3 8 6
  Брзо лизгање 1 3 3 7 18
  Уметничко лизгање 1 2 4 7 13
  Карлинг 0 0 1 1 8
Вкупно 12 22 19 53

Историја

уреди

Прво учество и паузи

уреди

По воспоставувањето на Народна Република Кина во 1949 година, НРК испрати делегација на Олимписките игри за првпат на игрите во 1952 година во Хелсинки, Финска. Кинеската делегација (вклучувала спортисти и делегати) се состоела од 38 мажи и 2 жени,[4] вклучувајќи ја машката фудбалска генерација, машката кошаркарска репрезентација, и еден пливач. Само пливачот пристигнал на време за да земе учество на натпреварите, и фудбалската репрезентација одиграла два пријателски меча.[5] Кинезите останале десет дена во Хелсинки и учествувале на церемонијата по повод затворањето на игрите. Екипата на Република Кина се повлекла од игрите на 17 јули поради одлуката на МОК да дозволи НРК и РК да се натпреваруваат истовремено.[6] Ова го означило почетокот на конфликтот на „двете Кини“, што довело Кинескиот олимписки комитет да се повлече од МОК во август 1958 година.

Во 1970-ите, Кина ги нормализирала своите односи со САД, воспоставувајќи дипломатски односи на 1 Јануари 1979 година. Ова нормализирање на односите довело до тоа Кинескиот олимписки комитет да се врати во МОК на 25 октомври 1979 година.[4] Само три месеци подоцна, Кина учествувала на игрите во 1980 година во Лејк Пласид, САД, нивно прво учество по 28 години на игрите во 1952 година. Кина ги бојкотирала игрите во 1980 година во Москва, СССР. По игрите во 1984 во Сараево, Југославија, Кина има учествувано на сите последователни Летни и Зимски олимписки игри.

Медалисти

уреди

Летни олимписки игри

уреди

Повеќекратни медалисти

уреди

Ова е список на кинески освојувачи на медали кои освоиле најмалку три златни медали и пет медали на Летните олимписки игри. Сѐ уште активните спортисти се со затемнети букви.

Име Спорт Години Учествувал Пол Златни Сребрени Бронзени Вкупно
5 или повеќе златни медали
Ѕоу Кај Гимнастика 2008–2012 2 M 5 0 1 6
4 златни медали
Гуо Ѓингѓинг Скокови во вода 1996–2008 4 Ж 4 2 0 6
Ву Минсја Скокови во вода 2004–2012 3 Ж 4 1 1 6
Фу Мингсја Скокови во вода 1992–2000 3 Ж 4 1 0 5
Ванг Нан Пинг-понг 2000–2008 3 Ж 4 1 0 5
Ли Сјаопенг Гимнастика 2000–2008 3 M 4 0 1 5
Чен Жуолин Скокови во вода 2008–2012 2 Ж 4 0 0 4
Денг Јапинг Пинг-Понг 1992–1996 2 Ж 4 0 0 4
Џанг Јининг Пинг-Понг 2004–2008 2 Ж 4 0 0 4
3 златни медали
Ли Нинг Гимнастика 1984–1988 2 M 3 2 1 6
Јанг Веј Гимнастика 2000–2008 3 M 3 2 0 5
Сјунг Ни Скокови во вода 1988–2000 4 M 3 1 1 5
Чен Јибинг Гимнастика 2008–2012 2 M 3 1 0 4
Ма Лин Пинг-Понг 2004–2008 2 M 3 0 0 3
5 или повеќе златни медали
Ли Сјаошуанг Гимнастика 1992–1996 2 M 2 3 1 6
Ванг Јифу Стрелаштво 1984–2004 6 M 2 3 1 6
Ванг Хао Пинг-Понг 2004–2012 3 M 2 3 0 5
Лоу Јун Гимнастика 1984–1988 2 M 2 2 1 5

Повеќе златни медали во поединечни натпреварување

уреди

Ова е список на кинески спортисти кои освоиле најмалку два златни медали на едни Летни олимписки игри. Подредени прво по златни, потоа по спортови, и по години.

Име Спорт Година Пол Златни Сребрени Бронзени Вкупно
3 златни медали
Ли Нинг Гимнастика 1984 M 3 2 1 6
Ѕоу Кај Гимнастика 2008 M 3 0 0 3
2 златни медали
Бадминтон
Џао Јунлеј Бадминтон 2012 Ж 2 0 0 2
Скокови во вода
Фу Мингсја Скокови во вода 1996 Ж 2 0 0 2
Сјунг Ни Скокови во вода 2000 M 2 0 0 2
Гуо Ѓингѓинг Скокови во вода 2004 Ж 2 0 0 2
Гуо Ѓингѓинг Скокови во вода 2008 Ж 2 0 0 2
Чен Жуолин Скокови во вода 2008 Ж 2 0 0 2
Чен Жуолин Скокови во вода 2012 Ж 2 0 0 2
Ву Минсја Скокови во вода 2012 Ж 2 0 0 2
Гимнастика
Ли Сјаопенг Гимнастика 2000 M 2 0 0 2
Ли Сјаопенг Гимнастика 2008 M 2 0 0 2
Јанг Веј Гимнастика 2008 M 2 1 0 3
Сјунг Ни Гимнастика 2008 M 2 0 0 2
Чен Јибинг Гимнастика 2008 M 2 0 0 2
Хе Кесјин Гимнастика 2008 Ж 2 0 0 2
Ѕоу Кај Гимнастика 2012 M 2 0 1 3
Пливање
Сун Јанг Пливање 2012 M 2 1 1 4
Је Шевен Пливање 2012 Ж 2 0 0 2
Пинг-Понг
Денг Јапинг Пинг-Понг 1992 Ж 2 0 0 2
Денг Јапинг Пинг-Понг 1996 Ж 2 0 0 2
Лиу Гуољанг Пинг-Понг 1996 M 2 0 0 2
Ванг Нан Пинг-Понг 2000 Ж 2 0 0 2
Џанг Јининг Пинг-Понг 2004 Ж 2 0 0 2
Џанг Јининг Пинг-Понг 2008 Ж 2 0 0 2
Ма Лин Пинг-Понг 2008 M 2 0 0 2
Ли Сјаосја Пинг-Понг 2012 Ж 2 0 0 2
Џанг Ѓике Пинг-Понг 2012 M 2 0 0 2

Освојувачи на повеќе медали на еден настан

уреди

Ова список на кинсеки спортисти кои освоиле најмалку три медали во единствен настан на Летните олимписки игри. Подредени прво по медали, спорт, па по злата.

Име Спорт Настан Години Учество Пол Златни Сребрени Бронзени Медал Вкупно
4 медали
Ванг Јифу Стрелаштво Мажи 10 m воздушен пиштол 1984–2004 52 M 1992,2004 1996,2000 - 2-2-0 4
3 златни медали
Ву Минсја Скокови во вода Жени синхронизиранао 3 м отскочна даска 2004–2012 3 Ж 2004,2008,2012 - - 3-0-0 3
3 медали
Ѕоу Шиминг Боксирање Мажи лесна мува 2004–2012 3 M 2008,2012 - 2004 2-0-1 3
Гуо Ѓингѓинг Скокови во вода Жени синхронизиранао 3 м отскочна даска 1996–2008 33 Ж 2004,2008 2000 - 2-1-0 3
Гуо Ѓингѓинг Скокови во вода Жени синхронизиранао 3 м отскочна даска 1996–2008 33 Ж 2004,2008 2000 - 2-1-0 3
Ву Минсја Скокови во вода Жени синхронизиранао 3 м отскочна даска 2004–2012 3 Ж 2012 2004 2008 1-1-1 3
Тан Љангде Скокови во вода Мажи синхронизирано 3 м отскочна даска 1984–1992 3 M - 1984,1988,1992 - 0-3-0 3
Ли Сјапенг Гимнастика Мажи паралелни пречки 2000–2008 3 M 2000,2008 - 2004 2-0-1 3
Чен Ѓинг4 Пинг-Понг Поединечно жени 1988–2000 3 Ж 1988 1996 2000 1-1-1 3
Ванг Хао Пинг-Понг Поединечно мажи 2004–2012 3 M - 2004,2008,2012 - 0-3-0 3
Шенг Ѕетјен Борење Мажи грчко-римски стил 57/58 кг5 1992–2000 3 M - - 1992,1996,2000 0-0-3 3
2 Ванг Јифу се натпреварувал на шест Олимписки игри од 1984 до 2004 година. Но 10 m воздушен пиштол бил воведен на Олимписките игри по 1988 година. Па така тој се натпреварувал пет пати на овој настан. Се пласирал 15-ти во 1988 година и бил втор на наредните четири Олимписки игри.
3 Гуо Ѓингѓинг сенатпреварувал на четири Олимписки игри од 1996 до 2008 година. Таа се пласирала 5-та на настанот 'скокови од платорма на 10 м во 1996 на возраст од 15 години. По тоа, поради брзото зголемување на висината и тежината, па се префрила на попогодните нуркања од отскочна даска. Таа се натпреварувала на три олимпијади на 3m отскочна даска и освоила шест медали.
4 Чен Јинг се натпреварувал за Кина во 1988 година, и за Тајван во 1996 и 2000 година.
5 Категоријата била 57 кг на игрите во 1992 и 1996 година, за да се промени на 58 кг во 2000 година.

Најмногу учества

уреди

Ова е список на кинсеки спортисти кои се натпреварувале на четири Летни олимписки игри. Сѐ уште активните спортисти се со затемнети букви. Возратите 15- и 40+ се со затемнети букви.

Име Спорт Пол Година на раѓање Година на игри Прва/Последна возраст Најдобар резултат Златни Сребрени Бронзени Медал Вкупно
6 настапи
Ванг Јифу Стрелаштво M 1960 1984–2004 24–44 златен 1992,2004 1992,1996,2000 1984 2-3-1 6
5 настапи
Је Чунг Мечување M 1969 1988–2004 19–35 сребрен - 2000,2004 - 0-2-0 2
Тан Ѕунгљенг Стрелаштво M 1971 1996–2012 25–41 сребрен - 2008 - 0-1-0 1
4 настапи
Скокови во вода
Сјунг Ни Скокови во вода M 1974 1988–2000 14–26 златен 1996,2000x2 1988 1992 3-1-1 5
Гуо Ѓингѓинг Скокови во вода Ж 1981 1996–2008 15–27 златен 2004x2,2008x2 2000x2 - 4-2-0 6
Мечување
Луан Џуџие6 Мечување Ж 1958 1984 1988
2000 2008
26–50 златен 1984 - - 1-0-0 1
Сјао Ајхуа Мечување Ж 1971 1988–2000 17–29 5
2000
- - - 0-0-0 0
Ванг Хајбин Мечување M 1973 1992–2004 19–31 сребрен - 2000,2004 - 0-2-0 2
Ли На Мечување Ж 1981 2000–2012 19–31 златен 2012 - 2000 1-0-1 2
Кошарка
Џенг Хајсја Кошарка Ж 1967 1984–1996 17–29 сребрен - 1992 1984 0-1-1 2
Ли Нан Кошарка M 1974 1996–2008 22–34 8
1996,2004,2008
- - - 0-0-0 0
Ванг Џеџе Кошарка M 1977 1996 2000
2008 2012
19–35 8
1996,2008
- - - 0-0-0 0
6 Луен Ѓуѓе се натпреварувал за Кина во 1984 година, освојувајќи го првиот златен медал во мечување. Се преселила во Канада во 1985 година и се натпреварувала за Канада во 1988, 2000 и 2008 година.

Зимски олимписки игри

уреди

Повеќекратни освојувачи на медали

уреди

Ова е спиок на кинески спортисти кои освоиле најмалку два златни медали и три медали на Зимските олимписки игри. Сѐ уште активните спортисти се означени со затемнети букви.

Име Спорт Година Одиграни Пол Златни Сребрени Бронзени Вкупно
2 или повеќе златни медали
Ванг Менг Кратки стази 2006–2010 2 Ж 4 1 1 6
Јанг Јанг Кратки стази 1998–2006 3 Ж 2 2 1 5
Џоу Јанг Кратки стази 2010–2010 1 Ж 2 0 0 2
3 или повеќе медали
Шен Сјуе Уметничко лизгање 1998–2010 4 Ж 1 0 2 3
Џао Хунгбо Уметничко лизгање 1998–2010 4 M 1 0 2 3
Јанг Јанг Кратки стази 1998–2002 2 Ж 0 4 1 5
Ли Ѓаѓун Кратки стази 1994–2006 4 M 0 2 3 5
Је Ќаобо Кратки стази 1992–1994 2 Ж 0 2 1 3
Ванг Чуенлу Кратки стази 1998–2002 2 Ж 0 2 1 3

Повеќекратни освојувачи на златни медали на едно учество

уреди

Ова е спиок на кинески спортисти кои освоиле најмалку два златни медали на едни Зимски олимписки игри. Подредени по злата, па по спортови, па по година.

Име Спорт Години Пол Златни Сребрени Бронзени Вкупно
3 златни медали
Ванг Менг Кратки стази 2010 Ж 3 0 0 3
2 златни медали
Јанг Јанг Кратки стази 2002 Ж 2 1 0 3
Џоу Јанг Кратки стази 2010 Ж 2 0 0 2

Повеќекратни медалисти во еден настан

уреди

Ова е спиок на кинески спортисти кој освоиле најмалку три медали на единствен настан на Зимските олимписки игри. Подредени по медали, па по спорт, па по злата.

Име Спорт Настан Години Одиграни Пол Златни Сребрени Бронзени Медал Вкупно
3 медали
Шен Сјуе Уметничко лизгање Двојки 1998–2010 4 Ж 2010 - 2002,2006 1-0-2 3
Жао Хангбо Уметничко лизгање Двојки 1998–2010 4 M 2010 - 2002,2006 1-0-2 3

Најмногу настапи

уреди

Ова е список на кинески спортисти кои се натправарувале на најмалку четири Зимси олимписки игри. Сѐ уште активните спортисти се означени со затемнети букви.

Име Спорт Пол Година на раѓање Година на игрите Прва/Последна возраст Најдобар резултат Златни Сребрени Бронзени Медал Вкупно
4 настапи
Шен Сјуе Уметничко лизгање Ж 1978 1998–2010 20–32 злато 2010 - 2002,2006 1-0-2 3
Џао Хунгбо Уметничко лизгање M 1973 1998–2010 25–37 злато 2010 - 2002,2006 1-0-2 3
Ли Ѓаѓун Кратки стази M 1975 1994–2006 19–31 сребро - 1998,2002 1998,2002,2006 0-2-3 5
Ванг Манли Брзо лизгање Ж 1973 1994–2006 21–33 сребро - 2006 - 0-1-0 1
Лиу Сјенјинг Биатлон Ж 1977 1998–2010 21–33 7
1998,2006
- - - 0-0-0 0

Носачи на знамиња

уреди

Летни олимписки игри

уреди
Игри Отворање Пол Спорт Затворање Пол Спорт
Лос Анџелес 1984 Ванг Либин M Кошарка
Сеул 1988 Сонг Тао M Кошарка
Барселона 1992 Спнг Лиганг M Кошарка
Атланта 1996 Лиу Јудонг M Кошарка
Сиднеј 2000 Лиу Јудонг M Кошарка
Атина 2004 Јао Минг M Кошарка Љу Сјанг M Атлетика
Пекинг 2008 Јао Минг M Кошарка Жанг Нинг Ж Бадминтон
Лондон Ји Џианлиан M Кошарка Су Лиџиа Ж Едрење

Зимски игри

уреди
Игри Отворање Пол Спорт Затворање Пол Спорт
Лејк Пласид 1980 Жао Вејчанг M Брзо лизгање
Сараево 1984 Жао Шиџиан M Брзо лизгање
Калгари 1988 Жанг Шубин M Уметничко лигање
Албертвил 1992 Сонг Чен M Брзо лизгање
Лилехамер 1994 Лиу Гонгфеи M Брзо лизгање
Нагано 1998 Жао Хонгбо M Уметничко лизгање
Солт Лејк Сити 2002 Жанг Мин M Уметничко лизгање
Торино 2006 Јанг Јанг Ж Брзо лизгање на куси стази Хан Сјапенг M Лизгање слободен стил
Ванкувер 2010 Хан Сјапенг M Лизгање слободен стил Жао Хонгбо M Уметничко лизгање
Сочи 2014 Тонг Џиан M Лизгање слободен стил Лиу Кихонг Ж Брзо лизгање на куси стази

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 10th-15th Olympic Games: 1936-1952 Chinese Olympic Committee.
  2. 23rd Olympic Games: Los Angeles 1984 Chinese Olympic Committee.
  3. including artistic, rhythmic and trampoline
  4. 4,0 4,1 (ed.) Monique Berlioux (August–September 1983). „China and Olympism“ (PDF). Olympic Review. International Olympic Committee (190–191): 583–592. Посетено на 2008-08-13.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)
  5. Mulvenney, Nick (2008-08-07). „Chen Chengda, China's almost Olympian“. Reuters. Посетено на 2008-08-13.
  6. „1952: Zatopek wins gold at Helsinki“. On This Day 20 July. BBC News. 1952-07-20. Посетено на 2008-08-13.

Надворешни врски

уреди