Соединетите Американски Држави на Олимписките игри

(Пренасочено од САД на Олимписките игри)

Соединетите Американски Држави првпат настапиле на Олимписките игри во 1896 година и оттогаш настапиле на сите натпреварувања освен на Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотирале.

САД на Олимписките игри

Знаме на САД
МОК-код  USA
НОК Олимписки комитет на САД
Порталwww.teamusa.org
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади
Меѓуолимпијади
1906

Соединетите Американски Држави на Зимските олимписките игри за првпат учествувале во 1924 година, и оттогаш немаат пропуштено ниту еден мундијал.

САД досега бил организатор на осум Олимписки игри и тоа:

Американските спортисти на Олимписките игри досега имаат освоено вкупно 2399 медали, од кои 974 златни медали. САД во моментот е најуспешната нација по број на медали на Летните олимписки игри, и втора по пласман на Зимските олимписки игри, веднаш по Норвешка.

Националниот олимписки комитет на Соединетите Американски Држави бил основан во 1894 година и бил признаен истата година.

ЛОИ уреди

Освоени медали на ЛОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
Атина 11 7 2 20
Париз 19 14 14 47
Сент Луис 79 83 80 242
Лондон 23 12 12 47
Стокхолм 25 19 19 63
Антверпен 41 27 27 95
Париз 45 27 27 99
Амстердам 22 18 16 56
Лос Анџелес 41 32 30 103
Берлин 24 20 12 56
Лондон 38 27 19 84
Хелсинки 40 19 17 76
Мелбурн и Стокхолм 32 25 17 74
Рим 34 21 16 71
Токио 36 26 28 90
Мексико Сити 45 28 34 107
Минхен 33 31 30 94
Монтреал 34 35 25 94
Москва САД не учествувал
Лос Анџелес 83 61 30 174
Сеул 36 31 27 94
Барселона 37 34 37 108
Атланта 44 32 25 101
Сиднеј 37 24 33 94
Атина 34 39 27 100
Пекинг 36 38 36 110
Лондон 46 29 29 104
Вкупно* 974 757 668 2399

ЗОИ уреди

Освоени медали на ЛОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
Шамони 1 2 1 4
Сент Мориц 2 2 2 6
Лејк Плесид 6 4 2 12
Гармиш-Партенкирхен 1 0 3 4
Сент Мориц 3 4 2 9
Осло 4 6 1 11
Кортина д'Ампецо 2 3 2 7
Скво Вали 3 4 3 10
Инсбрук 1 2 3 6
Гренобл 1 5 1 7
Сапоро 3 2 3 8
Инсбрук 3 3 4 10
Лејк Плесид 6 4 2 12
Сараево 4 4 0 8
Калгари 2 1 3 6
Албервил 5 4 2 11
Лилехамер 6 5 2 13
Нагано 6 3 4 13
Солт Лејк Сити 10 13 11 34
Торино 9 9 7 25
Ванкувер 9 15 13 37
Вкупно* 87 95 71 253