Габон на Олимписките игри

Спортистите на Габон девет пати досега се натпреварувале на Летните олимписки игри. Тие никогаш не учествувале на Зимски олимписки игри.

Габон на Олимписките игри

Знаме на Габон
МОК-код  GAB
НОК Олимписки комитет на Габон
Олимписка историја
Летни олимпијади

Првиот и единствен медал до денес за Габон го освоил Антони Обам на Летните олимписки игри 2012, каде во дисциплината теквондо за мажи преку 80 килограми го освоил сребрениот медал.

Националниот олимписки комитет на Габон е основан во 1965 година, а во Меѓународниот олимписки комитет бил примен во 1968 година.

Табела на медалиУреди

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Место
Минхен 1972 26 0 0 0 0
Монтреал 1976 не учествувале
Москва 1980
Лос Анџелес 1984 4 0 0 0 0
Сеул 1988 3 0 0 0 0
Барселона 1992 8 0 0 0 0
Атланта 1996 7 0 0 0 0
Сиднеј 2000 5 0 0 0 0
Атина 2004 6 0 0 0 0
Пекинг 2008 4 0 0 0 0
Лондон 2012 24 0 1 0 0
Вкупно 0 1 0 1 122

МедалистиУреди

Медал Натпреварувач Игри Спорт Дисциплина
  Сребрен Антони Обам   Лондон 2012   Теквондо Преку 80 килограми

Надворешни врскиУреди

  • Gabon. Olympics at Sports-Reference.com