Микронезија на Олимписките игри

Спортистите од СД Микронезија имаат учествувано на 3 Летни олимписки игри (2000-2008), а на Зимските олимписки игри сè уште не. До 2008 г, спортистите од оваа земја немаат освоено медал.

Микронезија на Олимписките игри

Знаме на Микронезија
МОК-код  FSM
НОК Национален олимписки комитет на Микронезија
надворешна врска
Олимписка историја
Летни олимпијади
2000 • 2004 • 2008

Освојувачи на медалиУреди

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно
2000 Сиднеј 5 0 0 0 0
2004 Атина 5 0 0 0 0
2008 Пекинг 5 0 0 0 0

Надворешни врскиУреди