Словачка на Олимписките игри

Словачка за првпат како независна држава учествувала на Зимските олимписки игри во 1994 година, кои се одржале во Лилехамер. Претходно, Словачка била дел од репрезентацијата на Чехословачка.

Словачка на Олимписките игри

Знаме на Словачка
МОК-код  SVK
НОК Словачки олимписки комитет
официјално мрежно место (словачки)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006
Други поврзани настапи
Чехословачка (1920–1992)

На Летните олимписки игри Словачка за првпат учествувала во 1996 година и од тогаш нема пропуштено ниту еден мундијал.

Словачка никогаш не била домаќин или организатор на некакви Олимписки игри.

Заклучно со 2008 година, Турција има освоено вкупно 21 медали на олимпијадите, од кој 20 на Летните олимписки игри и 1 на Зимските.

Националниот олимписки комитет на Словачка (Slovenský olympijský výbor) бил основан во 1992 година, а од страна на МОК бил признаен во 1993 година.

Медали уреди

Медали на ЛОИ уреди

Медали на ЛОИ  
Место одржавања   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1996 Атланта 1 1 1 3
2000 Сиднеј 1 3 1 5
2004 Атина 2 2 2 6
2008 Пекинг 3 2 1 6
2012 Лондон
Вкупно 7 8 5 20

Медали на ЗОИ уреди

Медали на ЗОИ  
Место одржавања   Злато   Сребро   Бронза Вккупно
1994. Лилехамер 0 0 0 0
1998. Нагано 0 0 0 0
2002. Солт Лејк Сити 0 0 0 0
2006. Торино 0 1 0 1
2010. Ванкувер
Вкупно 0 1 0 1

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

  • „Добитници на олимписки медал“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.
  • „Олимписки комитет на Словчка“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.