Папуа Нова Гвинеја на Олимписките игри

Папуа Нова Гвинеја за првпат учествувала на Олимписките игри во 1976 година, и има испратено спортисти да се натпреваруваат на сите Летни олимписки игри оттогаш, со исклучок кога ги бојкотирале игрите во 1980 година во Москва. Земјата досега нема освоено олимписки медал, ниту се има натпреварувано на Зимски олимписки игри.[1]

Папуа Нова Гвинеја на Олимписките игри

Знаме на Папуа Нова Гвинеја
МОК-код  PNG
НОК Спортска федерација и олимписки комитет на Папуа Нова Гвинеја
Порталwww.oceaniasport.com/png
Олимписка историја
Летни олимпијади

Пливачот Рајан Пини е најуспешниот натпреварувач, пласирајќи се во финалето на мажи 100 м пеперутка на игрите во 2008 година.[1]

Националниот олимписки комитет на Папуа Нова Гвинеја бил создаден во 1973 година и признаен од страна на МОК во 1974 година.

МедалиУреди

Учество и медали на ЛОИУреди

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
  Монтреал 1976 5 0 0 0 0
  Москва 1980 Не учествувале
  Лос Анџелес 1984 7 0 0 0 0
  Сеул 1988 11 0 0 0 0
  Барселона 1992 13 0 0 0 0
  Атланта 1996 11 0 0 0 0
  Сиднеј 2000 5 0 0 0 0
  Атина 2004 4 0 0 0 0
  Пекинг 2008 7 0 0 0 0
  Лондон 2012 8 0 0 0 0
  Рио де Жанеиро 2016 8 0 0 0 0
  Токио 2020 8 0 0 0 0
  Париз 2024 Иден настан
  Лос Анџелес 2028
  Бризбејн 2032
Вкупно 0 0 0 0

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Papua New Guinea at the Olympics Архивирано на 11 јуни 2020 г., The Telegraph

Надворешни врскиУреди

  • „Папуа Нова Гвинеја“. Меѓународен олимписки комитет.