Маврициус на Олимписките игри

Маврициус првпат настапил на Олимписки игри во 1984 година, и оттогаш испратил натпреварувачи насите изданија од Летните олимписки игри. Земјата никогаш не учествувала на Зимски олимписки игри. Маврициус исто така го поддржал бојкотот предводен од САД на игрите во 1980 одржани во Москва.

Маврициус на Олимписките игри

Знаме на Маврициус
МОК-код  MRI
НОК Олимписки комитет на Маврициус
Олимписка историја
Летни олимпијади

На игрите во Пекинг во 2008 година, Бруно Џули го освоил првиот олимписки медал во историјата за Маврициус, пласирајќи се во полуфиналето во боксерката дисциплина бантам. Тој освоил бронзен медал.

Националниот олимписки комитет на Маврициус е основан во 1971 година, а бил признаен од страна на Меѓународниот олимписки комитет во 1972 година.

Список на освојувачи на медали

уреди
Медал Натпреварувач Игри Спорт Дисциплина
  Бронзен Џули, БруноБруно Џули   Пекинг 2008   Бокс Бантам

Наводи

уреди
  • „Mauritius Olympic Committee“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2011-06-13.