Бугарија на Олимписките игри

Бугарија е една од 14 земји кои учествувале ан првите модерни Летни олимписки игри, кои се одржале во 1896 во Атина. Бугарија учествувала во состав: Тодор Јончев, Панајот Белев, Илија Пенчев, Димитар Илиев и Шарл Шампо.[1] Спортскиот дел од делегацијата го сочинувал само еден спортист Шарл Шампо од Швајцарија. Шампо долго престојувал во Бугарија, како еден од дванаесетте најмени наставници по гимнастика, на крајот од XIX век, кои дошле во Бугарија со цел да го зголемат квалитетот на овој спорт во земјата.

Бугарија на Олимписките игри

Знаме на Бугарија
МОК-код  BUL
НОК Бугарски олимписки комитет
БОК—врска (бугарски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014

Некои извори, Шампо го сметаат за учесник на Олимписките игри како швајцарски спортист, но МОК го признава како бугарски натпреварувач на првите Олимписки игри во Атина.

Националниот олимписки комитет на Бугарија е Бугарскиот олимписки комитет, кој е основан и признаен во 1923. Првиот бугарски тим, испратен на Олимписките игри по ова, бил во 1924. Оттогаш, бугарските спортисти не учествувале само на игрите во 1932 (поради големата светска економска криза), во (по Втората светска војна) и во 1984 (поради бојкотот на источноевропските земји).

На Зимските олимписки игри, Бугарија за првпат учествувала во 1936 и оттогаш учествувала на сите зимски игри.

До 2009, бугарските спортисти освоиле вкупно 218 медали на Олимписките игри, од кои најголем број се освоени во борење и кревање тегови.

Медали уреди

Медали на ЛОИ уреди

Медали на ЛОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1896 Атина 0 0 0 0
1900 Париз не учествувала
1904 Сент Луис не учествувала
1908 Лондон не учествувала
1912 Стокхолм не учествувала
1920 Антверпен не учествувала
1924 Париз 0 0 0 0
1928 Амстердам 0 0 0 0
1932 Лос Анџелес не учествувала
1936 Берлин 0 0 0 0
1948 Лондон не учествувала
1952 Хелсинки 0 0 1 1
1956 Мелбурн и Стокхолм 1 3 1 5
1960 Рим 1 3 3 7
1964 Токио 3 5 2 10
1968 Мексико Сити 2 4 3 9
1972 Минхен 6 10 5 21
1976 Монтреал 6 9 7 22
1980 Москва 8 16 17 41
1984 Лос Анџелес не учествувала
1988 Сеул 10 12 13 35
1992 Барселона 3 7 6 16
1996 Атланта 3 7 5 15
2000 Сиднеј 5 6 2 13
2004 Атина 2 1 9 12
2008 Пекинг 1 1 3 5
2012 Лондон
Вкупно 51 84 77 212

Медали на ЗОИ уреди

Медали на ЗОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1924 Шамони не учествувала
1928 Санкт Мориц не учествувала
1932 Лејк Плесид не учествувала
1936. Гармиш-Партенкирхен 0 0 0 0
1948. Санкт Мориц 0 0 0 0
1952 Осло 0 0 0 0
1956. Кортина д'Ампецо 0 0 0 0
1960. Скво Вали 0 0 0 0
1964. Инсбрук 0 0 0 0
1968. Гренобл 0 0 0 0
1972. Сапоро 0 0 0 0
1976. Инсбрук 0 0 0 0
1980. Лејк Плесид 0 0 0 0
1984. Сараево 0 0 1 1
1988. Калгари 0 0 0 0
1992. Албервил 0 0 0 0
1994. Лилехамер 0 0 0 0
1998. Нагано 1 0 0 1
2002. Солт Лејк Сити 0 1 2 3
2006. Торино 0 1 0 1
2010. Ванкувер 0 0 0 0
Вкупно 1 2 3 6

Наводи уреди

  1. „Български дебют през 1896 г.“. Архивирано од изворникот на 2010-02-03. Посетено на 2009-08-25.

Надворешни врски уреди