Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 400 м краул за мажи

Пливачката трка на 400 метри краул за мажи на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 6 август 2016 година во Олимпискиот центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

400 метри краул за мажи
на Летните олимписки игри
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови6 август 2016
Натпреварувачи50 од 39 земји
Побед. време3:41.55
Медалисти
Gold medal   Австралија
Silver medal   Кина
Bronze medal   Италија
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд   Пол Бидерман (ГЕР) 3:40.07 Рим, Италија 26 јули 2009
Олимписки рекорд   Сун Јанг (КИН) 3:40.14 Лондон, Обединето Кралство 28 јули 2012 [2]

РезултатиУреди

КвалификацииУреди

Квалификациите започнале во 13:48 часот.[3]

Место Група Линија Натпреварувач Националност Време Белешка
1 7 2 Двајер, КонорКонор Двајер   САД 3:43.42 Q
2 7 4 Хортон, МакМак Хортон   Австралија 3:43.84 Q
3 7 3 Дети, ГабриелеГабриеле Дети   Италија 3:43.95 Q
4 6 4 Сун Јанг   Кина 3:44.23 Q
5 7 6 Меккион, ДејвидДејвид Меккион   Австралија 3:44.68 Q
6 7 5 Гај, ЏејмсЏејмс Гај   Велика Британија 3:45.31 Q
7 6 5 Џегер, КонорКонор Џегер   САД 3:45.37 Q
8 5 7 Потен, ЖорданЖордан Потен   Франција 3:45.43 Q
9 6 2 Вогел, ФлоријанФлоријан Вогел   Германија 3:45.49
10 6 3 Парк Тае Ван   Јужна Кореја 3:45.63
11 6 6 Кокрејн, РајанРајан Кокрејн   Канада 3:45.83
12 5 1 Браун, МајлсМајлс Браун   ЈАР 3:45.92
13 7 1 Милн, СтивенСтивен Милн   Велика Британија 3:46.00
14 7 8 Стјепановиќ, ВелимирВелимир Стјепановиќ   Србија 3:46.78
15 5 4 Красњух, АлександарАлександар Красњух   Русија 3:47.39
16 4 5 Ел-Камаш, МарванМарван Ел-Камаш   Египет 3:47.43
17 6 7 Кристијансен, ХенрикХенрик Кристијансен   Норвешка 3:47.90
18 5 5 Брзосковски, МартенМартен Брзосковски   Холандија 3:48.00
19 4 2 Хачинс, МетјуМетју Хачинс   Нов Зеланд 3:48.25
20 4 3 Ипсен, АнтонАнтон Ипсен   Данска 3:48.31
21 7 7 Бернек, ПетерПетер Бернек   Унгарија 3:48.58
22 3 8 Акоста, МарселоМарсело Акоста   Ел Салвадор 3:48.82
23 6 1 Војдак, ВојчехВојчех Војдак   Полска 3:48.87
24 5 3 Рап, КлеменсКлеменс Рап   Германија 3:49.10
25 6 8 Аубек, ФеликсФеликс Аубек   Австрија 3:49.35
26 5 8 Сјиу Зиао   Кина 3:49.45
27 4 4 Акрам, АхмедАхмед Акрам   Египет 3:49.46
28 5 2 Заборовски, ФилипФилип Заборовски   Полска 3:49.84
29 4 1 Мицка, ЈанЈан Мицка   Чешка 3:49.97
30 4 8 Андрусенко, ВјачеславВјачеслав Андрусенко   Русија 3:50.23
31 5 6 Ехара, НаитоНаито Ехара   Јапонија 3:50.61
32 3 2 Мело, Луиз АлтамирЛуиз Алтамир Мело   Бразил 3:50.82
33 2 3 Квинтеро, КристијанКристијан Квинтеро   Венецуела 3:50.84
34 3 7 Сим, ВелсонВелсон Сим   Малезија 3:51.57
35 2 4 Матлути, АхмедАхмед Матлути   Тунис 3:52.00
36 4 6 Глеснер, МадсМадс Глеснер   Данска 3:52.59
37 4 7 Дуран, МигелМигел Дуран   Шпанија 3:53.40 ƒ
38 3 5 Киш, ГергеГерге Киш   Унгарија 3:54.15
39 2 5 Најдич, МартинМартин Најдич   Аргентина 3:54.58
40 3 6 Брандл, ДејвидДејвид Брандл   Австрија 3:54.59
41 3 1 Димитриу, ДимитриосДимитриос Димитриу   Грција 3:54.98
42 3 4 Коски, МатијасМатијас Коски   Финска 3:55.57
43 3 3 Карап, НезирНезир Карап   Турција 3:58.37
44 2 7 Соберс, АлексАлекс Соберс   Барбадос 3:59.97
45 2 2 Ревишвили, ИраклиИракли Ревишвили   Грузија 4:00.56
46 2 6 Лакуна, ЏесиЏеси Лакуна   Филипини 4:01.70
47 2 1 Хаџиконстантину, ЈаковосЈаковос Хаџиконстантину   Кипар 4:03.53
48 1 4 Батлер, ЏефриЏефри Батлер   Кајмански Острови 4:07.87
49 1 5 Аријас, ПолПол Аријас   Андора 4:21.16
50 1 3 Гандеј, ХарисХарис Гандеј   Пакистан 4:33.13

ƒ Предвремен старт, но му било дозволено да се натпреварува од судиите.[4]

ФиналеУреди

Финалето започнало во 22:30 часот.[5]

Место Линија Натпреварувач Националност Време Белешка
  5 Хортон, МакМак Хортон   Австралија 3:41.55
  6 Сун Јанг   Кина 3:41.68
  3 Дети, ГабриелеГабриеле Дети   Италија 3:43.49
4 4 Двајер, КонорКонор Двајер   САД 3:44.01
5 1 Џегер, КонорКонор Џегер   САД 3:44.16
6 7 Гај, ЏејмсЏејмс Гај   Велика Британија 3:44.68
7 2 Меккеон, ДејвидДејвид Меккеон   Австралија 3:45.28
8 8 Потен, ЖорданЖордан Потен   Франција 3:49.07

НаводиУреди

  1. "Day 1 Schedule: TV Listings". NBC Olympics. Посетено на 6 July 2016.
  2. "Men's 400m Freestyle". BBC Sport. Посетено на 6 July 2016.
  3. "Results of the men's 400 metre freestyle heats at the 2016 Summer Olympics" (pdf). Rio 2016. 6 August 2016.
  4. Lutton, Phil (7 August 2016). "Teary Miguel Duran Navia gets second Rio chance after false start at Olympics". The Sydney Morning Herald. Fairfax Media. Посетено на 7 August 2016.
  5. "Results of the men's 400 metre freestyle final at the 2016 Summer Olympics" (pdf). Rio 2016. 6 August 2016.