Данска на Олимписките игри

Данска за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1896 година кои се одржале во Атина, и од тогаш пропуштила само едни Олимписки игри, и тоа во 1904 година.

Данска на Олимписките игри

Знаме на Данска
МОК-код  DEN
НОК Национален олимписки комитет и спортска конфедерација на Данска
официјално мрежно место (дански)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 •

На Зимските олимписки игри, Данска за првпат учествувала во 1948 година. Во перидото до 1988, не била редовен учесник, но од 1988 до денес има учествувавно на сите Зимски олимписки игри.

Данска, заклучно со 2009 година, има освоено 171 медал на Олимпијадите, а едрењето е најтрофеен спорт за натпреварувачите на оваа земја. На Зимските олимписки игри, данските спортисти имаат освоено само еден медал во карлинг во женска конкуренција, на игрите во 1998 во Нагано, Јапонија.

Националниот олимписки комитет на Данска (National Olympic Committee and Sports Confederation of Denmark) е основан во 1905 година.

Медали

уреди

Медали на ЛОИ

уреди
Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Место
  Атина 1896 3 1 2 3 6 9
  Париз 1900 13 1 3 2 6 10
  Сент Луис 1904 Не учествувале
  Лондон 1908 101 0 2 3 5 16
  Стокхолм 1912 152 1 6 5 12 14
  Антверпен 1920 154 3 9 1 13 10
  Париз 1924 89 2 5 2 9 12
  Амстердам 1928 91 3 1 2 6 13
  Лос Анџелес 1932 43 0 3 3 6 20
  Берлин 1936 121 0 2 3 5 23
  Лондон 1948 162 5 7 8 20 10
  Хелсинки 1952 129 2 1 3 6 15
  Мелбурн 1956 31 1 2 1 4 20
  Рим 1960 100 2 3 1 6 13
  Токио 1964 60 2 1 3 6 18
  Мексико Сити 1968 64 1 4 3 8 22
  Минхен 1972 126 1 0 0 1 25
  Монтреал 1976 66 1 0 2 3 24
  Москва 1980 58 2 1 2 5 16
  Лос Анџелес 1984 60 0 3 3 6 27
  Сеул 1988 78 2 1 1 4 23
  Барселона 1992 110 1 1 4 6 30
  Атланта 1996 119 4 1 1 6 19
  Сиднеј 2000 97 2 3 1 6 30
  Атина 2004 92 2 1 5 8 34
  Пекинг 2008 84 2 2 3 7 30
  Лондон 2012 113 2 4 3 9 29
  Рио де Жанеиро 2016 121 2 6 7 15 28
  Токио 2020 Иден настан
  Париз 2024
  Лос Анџелес 2028
Вкупно 45 74 75 194 23

Медали на ЗОИ

уреди
Игри Спортисти Златно Сребро Бронза Вкупно Место
  Сент Мориц 1948 2 0 0 0 0
  Осло 1952 1 0 0 0 0
  Кортина д'Ампецо 1956 Не учествувале
  Скво Вели 1960 1 0 0 0 0
  Инсбрук 1964 2 0 0 0 0
  Гренобл 1968 3 0 0 0 0
  1972 Sapporo Не учествувале
  1976 Innsbruck
  1980 Lake Placid
  1984 Sarajevo
  Калгари 1988 1 0 0 0 0
  Албертвил 1992 6 0 0 0 0
  Лилехамер 1994 4 0 0 0 0
  Нагано 1998 12 0 1 0 1 18
  Солт Лејк Сити 2002 11 0 0 0 0
  Торино 2006 5 0 0 0 0
  Ванкувер 2010 18 0 0 0 0
  Сочи 2014 12 0 0 0 0
  Пјонгчанг 2018 17 0 0 0 0
  Пекинг 2022 Иден настан
  Милано-Кортина 2026 Иден настан
Вкупно 0 1 0 1 43

Медали по спорт на ЛОИ

уреди

СпортЗлатоСреброБронзаВкупно
  Едрење129930
  Велосипедизам791026
  Веслање751224
  Ракомет4004
  Стрелаштво310518
  Кајак и кану36514
  Пливање35614
  Бокс15612
  Бадминтон1348
  Мечување1236
  Гимнастика1214
  Кревање тегови1203
  Скокови во вода1012
  Атлетика0437
  Коњички спорт0426
  Борење0369
  Фудбал0314
  Тенис0101
  Хокеј на трева0101
  Пинг-понг0011
Вкупно457475194

Медали по спорт на ЗОИ

уреди
СпортЗлатоСреброБронзаВкупно
  Карлинг0101
Вкупно0101

Медалисти

уреди

Индивидуални медалисти

уреди
Бр. Спортист Спорт Година Игри Пол Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Паул Елвестрем   Едрење 1948–1988 8 М 4 0 0 4
2 Ескилд Ебесен   Веслање 1996–2012 5 М 3 0 2 5
3 Ларс Јерген Мадсен   Стрелаштво 1900–1924 5 М 2 2 1 5
4 Хенри Хансен   Велосипедизам 1928–1932 2 М 2 1 0 3
5 Јеспер Банк   Едрење 1984–2000 4 М 2 0 1 3
6 Андерс Петер Нилсен   Стрелаштво 1900–1920 4 М 1 3 0 4
7 Карен Магрет Харуп   Пливање 1948 1 Ж 1 2 0 3
8 Виго Јенсен   Кревање тегови 1896–1900 2 М 1 1 1 3
9 Вили Фалк Хансен   Велосипедизам 1924–1928 2 М 1 1 1 3
9 Оле Бернтсен   Едрење 1948–1964 М 1 1 1 3
9 Нилс Фредборг   Велосипедизам 1964–1972 4 М 1 1 1 3
12 Ерика Хансен   Кајак и кану 1960–1972 4 М 1 0 2 3
12 Ласе Норман Хансен   Велосипедизам 2012– 2 М 1 0 2 3

Екипни медалисти

уреди

Данска била успешна на Олимписките игри во екипни спортови како фудбал, ракомет и екипна гимнастика. Во фудбал Данска освоила четири медали, исто колку и во екипна гимнастика. Женската ракометна репрезентација на Данска има освоено три златни медали, додека машката има еден.

Надворешни врски

уреди
  • „Освојувачи на олимписки медали“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.
  • „Олимписки комитет на Данска“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.