Гамбија на Олимписките игри

Гамбија има ипратено спортисти на сите Летни олимписки игри одржани од 1984 година, иако земјата никогаш нема освоено олимписки медал. Никогаш се немаат натпреварувано на Зимските олимписки игри.

Гамбија на Олимписките игри

Знаме на Гамбија
МОК-код  GAM
НОК Гамбиски национален олимписки комитет
Порталwww.gnoc.gm
Олимписка историја
Летни олимпијади

Табела со медалиУреди

Медали на Летните олимписки игриУреди

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Лос Анџелес 1984 7 0 0 0 0 -
Сеул 1988 6 0 0 0 0 -
Барселона 1992 5 0 0 0 0 -
Атланта 1996 9 0 0 0 0 -
Сиднеј 2000 2 0 0 0 0 -
Атина 2004 2 0 0 0 0 -
Пекинг 2008 3 0 0 0 0 -
Лондон 2012 2 0 0 0 0 -
Вкупно 0 0 0 0 -

Параолимписки игриУреди

Гамбија има активен Национален параолимписки комитет,[1][2][3] но се уште немаат учествувано на Параолимписките игри.[4] Се очекува земјата да учествува на параолимписките игри во 2012 година во Лондон, и планираат да ги искористат Јорк и Бедфорд како главни бази за тренирање на своите параолимпијци.[5][6][7]

НаводиУреди