Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 200 м грбно за мажи

Пливачката трка на 200 метри грбно за мажи на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 10–11 август 2016 година во Олимпискиот центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

200 метри грбно за мажи
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови10–11 август
Натпреварувачи26 од 19 земји
Побед. време1:53.62
Медалисти
Gold medal   САД
Silver medal   Австралија
Bronze medal   Русија
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Златниот медал го освоил американецот Рајан Марфи, кој ги обединил олимписките титули на 100 и 200 метри грбно.

РекордиУреди

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд   Арон Пирсол (САД) 1:51.92 Рим, Италија 31 јули 2009
Олимписки рекорд   Тајлер Клери (САД) 1:53.41 Лондон, Обединето Кралство 2 август 2012 [2]

РезултатиУреди

КвалификацииУреди

Место Група Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 2 4 Евгениј Рилов   Русија 1:55.02 Q
2 2 5 Сју Џиају   Кина 1:55.51 Q
3 4 4 Мич Ларкин   Австралија 1:56.01 Q
4 3 4 Рајан Марфи   САД 1:56.29 Q
5 3 5 Џејкоб Пебли   САД 1:56.44 Q
6 2 3 Јан-Филип Гланија   Германија 1:56.50 Q
4 7 Андреј Шабасов   Русија Q
8 4 3 Рјосуке Ирие   Јапонија 1:56.61 Q
9 2 2 Кристијан Динер   Германија 1:56.62 Q
10 4 6 Џош Бивер   Австралија 1:56.65 Q
11 3 6 Ли Гуангјуен   Кина 1:56.85 Q
12 4 1 Леонардо де Деус   Бразил 1:57.00 Q, НР
13 2 6 Масаки Канеко   Јапонија 1:57.19 Q
14 3 2 Хуго Гонзалез   Шпанија 1:57.50 Q
15 4 8 Кори Мејн   Нов Зеланд 1:57.51 Q
16 3 3 Јаков Тумаркин   Израел 1:57.58 Q
17 4 5 Радослав Кавецки   Полска 1:57.61
18 1 4 Роберт Глинта   Романија 1:57.91
19 2 7 Адам Телеџи   Унгарија 1:59.09
20 1 5 Рексфорд Тулиус   Девствени Острови 1:59.14
21 4 2 Данас Рапшис   Литванија 1:59.58
22 3 1 Давид Фолдгази   Унгарија 1:59.69
3 8 Омар Пинзон   Колумбија
24 3 7 Апостолос Христу   Грција 1:59.78
25 2 1 Микита Цмиг   Белорусија 2:00.96
26 1 3 Борис Кирилов   Азербејџан 2:05.01

ПолуфиналеУреди

Прво полуфиналеУреди

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 5 Рајан Марфи   САД 1:55.15 Q
2 4 Сју Џиају   Кина 1:55.66 Q
3 6 Рјосуке Ирие   Јапонија 1:56.31 Q
4 3 Јан-Филип Гланија   Германија 1:56.53
5 2 Џош Бивер   Австралија 1:56.57
6 7 Леонардо де Деус   Бразил 1:57.67
7 8 Јаков Тумаркин   Израел 1:58.63
8 1 Хуго Гонзалез   Шпанија 1:59.08

Второ полуфиналеУреди

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 4 Евгениј Рилов   Русија 1:54.45 Q
2 5 Мич Ларкин   Австралија 1:54.73 Q
3 3 Џејкоб Пебли   САД 1:54.92 Q
4 7 Ли Гуангјуен   Кина 1:55.92 Q
5 2 Кристијан Динер   Германија 1:56.37 Q
6 1 Масаки Канеко   Јапонија 1:56.78
7 6 Андреј Шабасов   Русија 1:56.84
8 8 Кори Мејн   Нов Зеланд 1:58.08

ФиналеУреди

Место Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
  4 Рајан Марфи   САД 1:53.62
  5 Мич Ларкин   Австралија 1:53.96
  4 Евгениј Рилов   Русија 1:53.97
4 2 Сју Џиају   Кина 1:55.16
5 3 Џејкоб Пебли   САД 1:55.52
6 7 Ли Гуангјуен   Кина 1:55.89
7 8 Кристијан Динер   Германија 1:56.27
8 1 Рјосуке Ирие   Јапонија 1:56.36

НаводиУреди

  1. „Day 1 Schedule: TV Listings“. NBC Olympics. Посетено на 6 July 2016.
  2. „olympic_records_after_london_2012_redesigned.pdf:“ (PDF). FINA]]. 13 October 2015. Посетено на 5 August 2016. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)