Ангола на Олимписките игри

Ангола за првпат учествувала на Олимписките игри 1980 во Москва, и од тогаш учествувала на сите понатамошни Летни олимписки игри, освен на оние во 1984 година во Лос Анџелес кои ги бојкотираа.

Ангола на Олимписките игри

Знаме на Ангола
МОК-код  ANG
НОК Анголски олимписки комитет
официјално мрежно место (португалски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008

Представници од Ангола никогаш не земале учество на Зимските олимписки игри и до 2008 не освоиле ниедна олимписка медала.

Националниот олимписки комитет на Анголе е основан во 1979 године, а во членството во МОК, е примен истата година со право на учество на Летните олимписки игри 1980

МедалиУреди

Поврзано: Табела на досега освоени медали на Олимписките игри

Медали освоени на ЛОИУреди

Учество и освоени медали на Ангола на ЛОИ  
ЛОИ Знаменосец Учество Мажи Жени спортови   Злато   Сребро   Бронза Вкупно Ранг
1980 Москва 11 10 1 3 0 0 0 0 -
1984 Лос Анџелес Ангола ги бојкотирала игрите
1988 Сеул 24 19 5 4 0 0 0 0 -
1992 Барселона 28 25 3 6 0 0 0 0 -
1996 Атланта Палмира де Алмеида 28 13 15 5 0 0 0 0 -
2000 Сиднеј Надија Круз 30 15 15 5 0 0 0 0 -
2004 Атина Анхело Викториано 30 14 16 5 0 0 0 0 -
2008 Пекинг Жоао Н‘Тиамба 32 17 15 6 0 0 0 0 -
Вкупно 183 113 70 0 0 0 0

Надворешни врскиУреди