Унгарија на Олимписките игри

Унгарија за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1896 година кои се одржале во Атина. Тогаш, на тој мундијал Унгарија имала вкупно седум претставника во шест различни категории. Тие седум спортисти учествувале во петнаесет различни дисциплини и заедно освоиле два златни медали, еден сребрен и три бронзени.

Унгарија на Олимписките игри

Знаме на Унгарија
МОК-код  HUN
НОК Унгарски олимписки комитет
официјално мрежно место (унгарски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Од тогаш, Унгрија учествувала на сите Летни олимписки игри, освен оние во 1920 и 1984 година. Унгарските претставници заклучно со 2008 година имаат освоено вкупно 465 медали, и се наоѓаат на третото место на вечната ранг-листа. Но, според бројот на освоените медали, Унгарија е држава која никогаш не била домаќин на едно такво напреварување.

Националниот олимписки комитет на Унгарија бил основан во 1895 година.

Медали уреди

Медали на ЛОИ уреди

Олимпијада Злато Сребро Бронза Вкупно
медали
Вкупно
рангирање
Вкупно
IV. место
Вкупно
V. место
Вкупно
VI. место
1896, Атина 2 1 3 6 6. 2 0 1
1900, Париз 1 2 2 5 10. 3 3 0
1904, Сент Луис 2 1 1 4 5. 1 1 0
1908, Лондон 3 4 2 9 6. 5 4 2
1912, Стокхолм 3 2 3 8 9. 5 3 2
1920, Антверпен не била повикана
1924, Париз 2 4 4 10 13. 2 4 5
1928, Амстердам 5 5 0 10 9. 3 4 3
1932, Лос Анџелес 6 5 5 16 6. 4 5 2
1936, Берлин 10 1 5 16 3. 7 7 4
1948, Лондон 10 5 13 28 4. 10 10 2
1952, Хелсинки 16 10 16 42 3. 6 9 7 .
1956, Мелбурн 9 10 7 26 4. 10 11 6
1960, Рим 6 8 7 21 7. 9 7 4
1964, Токио 10 7 5 22 6. 7 15 6
1968, Мексико Сити 10 10 12 32 4. 4 7 2
1972, Минхен 6 13 16 35 8. 9 9 10
1976, Монтреал 4 5 13 22 10. 10 9 10
1980, Москва 7 10 15 32 6. 13 13 10
1984, Лос Анџелес Бојкот
1988, Сеул 11 6 6 23 6. 14 13 12
1992, Барселона 11 12 7 30 8. 5 9 10
1996, Атланта 7 4 10 21 12. 8 5 7
2000, Сиднеј 8 6 3 17 13. 5 9 4
2004, Атина 8 6 3 17 13. 8 8 6
2008, Пекинг 3 6 2 11 20. 6 7 4
Вкупно
Просек
160
7
143
6
160
7
463
19

8.
156
7
172
7
119
5

Медали на ЗОИ уреди

Олимпијада Злато Сребро Бронза Вкупно
медали
Вкупно
рангирање
Вкупно
IV. место
Вкупно
V. место
Вкупно
VI. место
1924, Шамони 0 0 0 0 0 0 0
1928, Санкт Мориц 0 0 0 0 0 0 0
1932, Лејк Плесид 0 0 1 1 10. 1 0 0
1936, Гармиш-Партенкирхен 0 0 1 1 10. 1 0 0
1948, Санкт Мориц 0 1 0 1 11. 1 1 0
1952, Осло 0 0 1 1 12. 0 0 0
1956, Корзина д'Ампецо 0 0 1 1 12. 0 0 0
1960, Скво Вали 0 0 0 0 0 0 0
1964, Инсбрук 0 0 0 0 0 0 0
1968, Гренобл 0 0 0 0 0 0 1
1972, Сапоро 0 0 0 0 0 1 0
1976, Инсбрук 0 0 0 0 0 1 0
1980, Лејк Плесид 0 1 0 1 15. 0 0 0
1984, Сараево 0 0 0 0 0 0 0
1988, Калгари 0 0 0 0 0 0 0
1992, Албертвил 0 0 0 0 0 0 0
1994, Лилехамер 0 0 0 0 0 0 0
1998, Нагано 0 0 0 0 0 0 0
2002, Салт Лејк Сити 0 0 0 0 0 0 0
2006, Торино 0 0 0 0 1 1 0
Вкупно
Просек
160
7
143
6
160
7
463
19

8.
156
7
172
7
119
5

Медали по спорт уреди

Грана спорта Злато Сребро Бронза Вкупно
медали
Вкупно
рангирање
Вкупно
IV. место
Вкупно
V. место
  Мечување 34 22 26 82 25 25 14
  Пливање 23 23 17 63 22 23 15
  Кајак-кану 19 27 25 71 14 14 10
  Борење 19 15 17 51 29 20 14
  Гимнастика 14 11 14 39 13 11 15
  Бокс 10 2 8 20 2 14 1
  Атлетика 9 13 17 39 18 21 14
  Модерен пентатлон 9 8 4 21 3 3 2
  Ватерполо 9 3 3 15 2 3 2
  Стрелаштво 7 3 7 17 4 7 8
  Фудбал 3 1 1 5 0 1 0
  Кревање тегови 2 9 9 20 7 6 15
  Џудо 1 2 4 7 0 8 0
Уметност 1 2 1 4 0 0 0
  Уметничко лизгање 0 2 4 6 2 3 1
  Ракомет 0 1 2 3 6 1 1
  Веслање 0 1 2 3 2 6 4
  Јавање 0 0 1 1 2 1 1
  Тенис 0 0 1 1 0 0 0
  Једрање 0 0 1 1 0 0 0
  Одбојка 0 0 0 0 2 1 1
  Пинг Понг 0 0 0 0 2 0 0
  Брзо лизгање на кратки стази 0 0 0 0 1 1 0
  Брзо лизгање 0 0 0 0 1 0 0
  Кошарка 0 0 0 0 1 0 0
  Поло 0 0 0 0 1 0 0
  Скокови во вода 0 0 0 0 1 0 0
  Велосипедизам 0 0 0 0 0 5 2
  Стрелаштво 0 0 0 0 0 1 0
  Теквондо 0 0 0 0 0 1 0
Вкупно 160 145 164 469 160 176 120

Надворешни врски уреди

  • „Добитници на олимписки медал“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-06.
  • „Олимписки комитет на Унгарија“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-06.